Hlavní navigace

Přídavky na děti u našich sousedů

27. 11. 2001
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

V poslední době je hojně diskutovaný návrh ministra Špidly na zavedení plošných přídavků na děti. V Evropě, do které míříme, však plošné přídavky nejsou výjimkou. Podívejme se, jaký systém panuje u našeho největšího souseda - v Německu. Budeme také takoví?

Před časem byl na Měšci zveřejněn článek Jána Simkaniče „Milujte se a množte se! aneb Aby se milování vyplatilo“, o návrhu ministra práce a sociálních věcí vyplácet plošně přídavky na děti. K článku byla řada ohlasů a hlavně bouřlivá diskuse mezi Pavlem Zajíčkem a osobou představivší se jako „Samuelson“. Samuelson dokonce nazval svůj příspěvek úderně „Sociální stát je svinstvo“.

Usilujeme o vstup do Evropské unie. Vláda se nechává slyšet, že po vstupu do Evropské bude nutno v lecčems zvýšit spotřební i jiné daně (např. u telekomunikačních služeb), taktně při tom zamlčujíc, že např. DPH ve státech Evropské unie má povětšinou nižší sazbu, než je tomu u nás. Připusťme (čistě teoretickou) možnost, že budoucí vláda bude chtít s Evropskou unií srovnat nejen daně, ale třeba i přídavky na děti. Pan Samuelson pak zjistí, že návrh ministra Špidly je, ve srovnání se současnou skutečností např. v Německu, hodný leda tak strýčka Skrblíka.

Podívejme se tedy, jak je tomu s vyplácením přídavků na děti u našeho západního souseda, a v duchu si tyto údaje porovnejme se skutečností (nebo i s návrhem ministra Špidly, označovaným za populismus, socialistické myšlení atd.) u nás (údaje jsou převzaty ze serveru www.mein-recht.de).

Pro které děti jsou tedy v Německu určeny dětské přídavky?

  • děti vlastní nebo adoptivní
  • děti v pěstounské péči
  • nevlastní děti, žijící v domácnosti oprávněné osoby
  • vnuky, které oprávněná osoba přijala do své domácnosti


Dítě musí mít v zásadě trvalé bydliště v Německu. Výjimečně jsou vypláceny přídavky na dítě žijící v zahraničí, pokud žije v domácnosti oprávněné osoby, která platí daně z příjmu v Německu a jedná se o zemi Evropské unie nebo Evropského hospodářského prostoru. Menší přídavky na děti jsou kromě toho vypláceny na děti v zahraničí, pokud jde o pracovníka z Maroka, Švýcarska, Turecka, Tuniska nebo bývalé Jugoslávie, žijícího v Německu.

Obecně jsou přídavky vypláceny do 18 let věku dítěte. Déle, tedy přes 18. rok, jsou vypláceny v následujících případech:

  • do 21 let, pokud je dítě nezaměstnané
  • do 27 let, pokud se dítě připravuje na budoucí povolání
  • neomezeně, pokud dítě není schopno vzhledem k tělesné nebo duševní poruše živit se samo


Pokud dítě vykonávalo základní vojenskou nebo civilní službu, platí toto:

Protože během výkonu služby nebyly přídavky vypláceny, doba vojenské nebo civilní služby se k výše uvedeným připočítává. Tak např. na dítě, které se ještě připravuje na budoucí povolání, mohou být přídavky vypláceny až do 28 let, pokud mezitím rok vykonávalo civilní službu.

U plnoletých dětí může nárok na přídavky odpadnout, pokud překročí určitou hranici vlastního příjmu.

Kdo dostává přídavky?
Přídavky nenáleží dítěti, ale rodičům. Oprávněný k pobírání přídavků je ten, kdo má v Německu buď trvalé bydliště nebo obvyklý pobyt, nebo byl vyslán do ciziny jako úředník ve veřejné službě. Cizinci dostanou dětské přídavky jen tehdy, pokud mají povolení k pobytu.

Dětské přídavky jsou vypláceny nezávisle na tom, jaká je výše příjmu rodičů.

U rodičů žijících odděleně dostane přídavky ten z rodičů, v jehož domácnosti dítě žije.

Jaká je výše přídavků?

  • Na první a druhé dítě 270 DM,
  • Na třetí dítě 300 DM,
  • Na čtvrté a každé další dítě 350 DM měsíčně.


Zahraniční pracovníci z Maroka, Tuniska, Švýcarska, Turecka a bývalé Jugoslávie dostanou, pokud jejich dítě žije v zahraničí, 10 DM na první dítě, 25 DM na druhé, 60 DM na třetí a na čtvrté a 70 DM na páté a každé další dítě. Jestliže děti žijí v Německu, dostanou normální, plné dětské přídavky.

dan_z_prijmu

To ovšem není všechno. Tomu, kdo pobírá dětské přídavky, náleží i sleva na daních na dítě, která v současné době činí 6912 DM na 1 dítě. Nejedná se však o odečitatelnou položku ze základu daně, jak je tomu u nás, nýbrž o skutečnou částku odečtenou z daně. Platí ovšem: buď přídavky na dítě, nebo odečet částky z daně. V určitém případě, zejména v závislosti na výši příjmů, může být – při jednom nebo dvou dětech v rodině – výhodnější odečet částky z daně než přídavky na děti. Toto sleduje finanční úřad a sám pří zúčtování daně vypočte pro příjemce přídavků – daňového poplatníka výhodnější variantu…

Takže, milý Samuelsone – co říkáte nyní? V Německu dá stát rodině s dvěma dětmi měsíčně více peněz, než činí čistá mzda většiny lidí v našem státě, a to bez ohledu na to, jde-li o majitele fabriky nebo tureckého pomocného dělníka. U nás byl zřízen početný byrokratický aparát na to, aby část dětí o dětské přídavky oškubal. V Německu je finanční úřad sám povinen vypočítat, co je výhodnější pro rodiče (a je tedy vlastně – dle logiky většiny našich poslanců – ožebračován stát). Znamená to snad podle vás, že v Německu mají komunismus? Nebo má Německo vládu a poslance, kteří myslí?

Anketa

Myslíte si, že lze Německo zvát komunistickým státem, když dává plošné přídavky na děti?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).