že tento článek je zase napsán na objednávku a jeho jediným cílem je dodat zdejším střadatelům optimizmu vůči stavebnímu spoření. Proč? No, podle všeho je v současné době hodně smluv v běhu z dob, kdy stavební spoření bylo výhodné, tudíž podle smlouvy mají účastníci poměrně slušné procento úroku a další zvýhodnění. To ovšem s novými smlouvami padá. A padá to i podle obchodních podmínek jednotlivých stavebních spořitelen, pokud mají možnost vypovědět tyto pro ně nevýhodné smlouvy. Myslím, že stavební spoření samo od sebe zajde na úbytě, protože podmínky pro nové smlouvy jsou naprosto nevýhodné. Copak rozumný člověk bude spořit mraky let jen proto, aby dosáhl na úvěr z tohoto produktu, když si může opatřit hypotéku za tak nízké procento, jak je nyní poměrně běžné?
Asi takto: Svého času jsme měli všichni čtyři rodinní příslušníci stavební spoření. Dnes už dojíždíme jedno poslední, na němž cílovou částku dosáhneme někdy příští rok. A pak s tímto produktem končíme. Po zásazích bratra Padákového Mirka Kalouska je tento produkt odsouzen k postupnému dřívějšímu či pozdějšímu zániku tak, jak celá řada dalších záležitostí, na které tento tento exot za svého dosavadního působení v politice sáhl.
SS má proti hypotéce jednu docela dobrou výhodu. Dnes mohu podepsat smouvu kde mi slíbí úvěr za nějaké procento ale za to procento si ten úvěr můžu a nemusím vzít třeba za 5 let. Tedy dneska klidně podepíšu smlouvu na 3,5% a za 5 let až budou hypošky na 5% tak se budu hypoškářům smát.
V podmínkách si můžou banky průběžně měnit co se jim za chce. Ve smlouvě je všechno schválně obecně a spousta věcí je v sazebníku. Sice je to (nejen podle mě) nelegální měnit smluvní podmínky sazebníkem mimo smlouvu ale děje se tak. A kdo říká že banky za 5 let až bude hypo na 5-6% neudělají poplatek za předčasné splacení ve fixaci třeba 10% zůstatku? Třeba formou poplatku za vyčíslení zůstatku. Nejde říct kdo je lepší protože nikdo neví kdo jakou sviňárnu za půl roku jaká banka nebo SS vymyslí.
Akorát, když se srovná stav před pěti lety a nyní, tak stav. spoření nabízejí stále stejné společnosti, zatímco u hypoték je počet asi dvojnásobný, tudíž díky retailovým bankám je i větší konkurence a pokud si někdo nedá fixaci na déle než pět let, tak může průběžně jednoduše přecházet mezi bankami. U plovoucích sazeb dokonce kdykoli.
U equi mi nabízeli, že jednou ročně můžu splatit jakékoliv extra peníze. Tím ovšem padá výhoda stavebka, protože hlavníjeho výhodou bylo, že můžete smazat kdykoliv cokoliv z půjčených peněz. Výhoda zůstává jen to, že se nemění podmínky. A v současné době samozřejmě vysoký úrok 2%, který je vyšší než spořící účty.
Také to tak vidím a využívám. Teď mám ze SS v podstatě termínovaný vklad s tříměsíční výpovědní lhůtou, zhodnocením 2% a i nějakou státní podporou. I po započtení poplatku za vedení účtu jde o zajímavé spoření. V bankách většinou tolik nenabízí ani na delším termínovaném vkladu a do kampeličky může kdykoliv vtrhnout ČNB a termínovaný vklad má rázem mnohem delší výpovědní lhůtu, než bylo sjednáno.
Založit si nové SS je podobné jako založení termínovaného vkladu na 6 let a to už moc zajímavé není.
Jestliže stát snižuje státní podporu, měl by připustit i zkrácení vázací doby.
Ano, tento článek je napsán na objednávku těch, kteří chtějí stavebko zrušit. Přitom je to opravdu slušný konzervativní produkt. Ani u starých smluv nikdo nikomu nic nevzal. To, co už na smlouvách bylo, dostal každý. Takže žádný střadatel nemůže být v mínus. Něco takového nemůže zaručit žádná banka, žádné investiční pojištění. Jistota kladného zhodnocení, pojištění...
Moje řeč. Investuju přes SS už několik let a nikdy jsem neměl problémy. A to jsem přes něj protočil pár milionů. Měl jsem jak fázi spořící, tak úvěrovou i překlenovací. Nikdy jsem o nic nepřišel a i když samozřejmě časem třeba poplatky narostly, nikdy žádný problém. Nikdy jsem ovšem neporušil jakákoli pravidla. Hypotéka je možná o něco levnější, ale je to šílená koule na noze na desítky let. A kdo dneska může říct, kde bude za rok, natož za třicet let? Stavebko rozhodně i dneska má svůj smysl. Kdyby nemělo, nikdo by tyto články o jeho likvidaci nepsal že.
Vy zadne penize neinvestujete, proto taky nemuzete o zadne prijit, protoze nejste vazan zadnymi vynosy sporitelny!
Vy sporite penize a za ty dostavate dohodnuty pevny urok, pokud by sporitelna zkrachovala budete vyplacen z pojisteni vkladu!
Plest si vklad za ktery dostavate urok s investici je zaklad financni gramotnosti, proto Vam doporucuji, abyste se skutecne do zadnych investic nepoustel a drzel se techto sporicich vkladu. (i kdyz se Vam diky inflaci znehodonocuji)
Musím se předřečníka zastat. Vy jste psal o tom, že investujete do stavebního spoření. On reagoval tak, jak reagoval. A musím mu dát za pravdu. Stavební spoření není žádná investice, ale hrubě konzervativní spoření. něco jako socialistické prémiové spoření mladých. A tam tehdy skutečně nehrozilo, že si nějaký Kalousek či jiný šmejd vzpomene, že podmínky onoho spoření změní ze dne na den. Takže se mýlíte. A když vás někdo opraví, tak se ještě vztekáte.
Já měl 5 smluv SS. Jakmile začal stát zpětně měnit pravidla hry, tak jsem SS postupně rusil a nezakládal nové. Zbývá mi již pouze 1 a to na syna. Pro dceru jsem již vůbec nezakladal. Za 3 roky doběhne a vyberu. Vybírám si i peníze z bank, PP, IŽP ...Stát mě přesvědčil, že se nemohu na něj spoléhat. Jakékoliv finance, kde stát dělá dozor, jsou v ohrožení. V případě krachu státu, což může býti vyhlášeno každým okamžikem se snážím mít peníze v něčem co mi nesebere.
Píšu utracené, ne nacpané do slamníku. Jakékoliv peníze, které okamžitě neprochlastáte, neprožerete či neutratíte jinak, ale tak, aby jste z toho neměl žádný zhodnotitelný majetek, jsou peníze, které jsou trvale v ohrožení státem a stát vám je může kdykoliv zkonfiskovat. A v horším případě vás pak ještě za držení těch peněz či toho majetku zabít. Stačí se poučit z historie.
Ta stále opakovaná mantra o tom že by St.Spoření dělaly všechny banky je účelový blud. Všechny velké Banky, které v tuzemsku podnikají mají svoji stavební spořitelnu. Nevím proč je tedy věnováno tolik pozornosti podivným malým organizační složkám vystupujícím jako banky a jedné malé bance.