Ano, samozřejmě. A je také možné (na rozdíl od "státního" předčasného důchodu) si bez jakéhokoli omezení vydělávat (PP, DPP i DPČ nebo SVČ). A když není k mání žádná práce a na podporu třeba není nárok, evidence na ÚP je stále legální způsob jak získat náhradní dobu pojištění, zejména pro ty, kteří v evidenci ÚP dříve nikd nebyli.
Obdobně, jako by "každý" chtěl předůchod, ale většina na něj nemá naspořeno :-).
Možná to časem nepůjde ale v současné době zákon evidenci na ÚP předdůchodci až do dosažení nároku na řádný starobní důchod umožňuje, stejně jako mu umožňuje jakoukoli výdělečnou činnost (a proto má nárok i na její zprostředkování jako kdokoli jiný), protože ŽIJE ZA SVÉ ÚSPORY!
Samozřejmě ale musí ten předdůchodce plnit podmínky ÚP (což je někdy "vopruz"), jinak bude z evidence vyřazen, a ta doba je standardně krácená na 80 %. Měnit právní předpisy, a zákony zejména, kvůli pár předdůchodcům se nevyplatí.
Pro mne je podstatně schůdnější, než nějaký ÚP, mít třeba DPČ na 1/8 úvazku (5 hodin týdně) za 3 tis. měsíčně brutto, protože to už je "pojištěná" činnost a za 100 %.
Tak si to ověřte :-). A nezapomínejte, že předdůchodce ŽIJE ZE SVÝCH ÚSPOR a za ten nevelký benefit, který případně při splnění podnímek od státu dostane, po dobu předdůchodu (většinou) nečerpá předčasný důchod (pokud ano, tak už žádný benefit nemá, ale předdůchod stejně musí čerpat nejméně dva roky).
V mém případě by nyní vyměřený státní předčasný důchod činil podle důchodové kalkulačky (a pečlivě spočtených a dob pojištění a krácení) 13128 Kč měsíčně, takže úspora státu je za dva roky předdůchodu cca 315 tis. Kč. To základní zdravotní pojištění by stát za "předčasného důchodce" platil stejně.
Přitom pracuji (byť méně) a všechny odvody i daně dále platím, čili na budoucí řádný důchod stále přispívám. A jelikož chci pracovat a nedostávám od státu žádnou "sociální dávku" je normální, že jako každý zájemce o práci, v případě že bych ji ztratil, mohu požádat o zprostředkování ÚP a chovat se podle jím stanovených podmínek.
A pokud by se týkalo podpory, nezapomínejme, že v sociálním pojištění zaměstansnců i OSVČ je zahrnut "příspěvek na politiku zaměstnanosti" což je přesně to, z čeho se platí podpora pro nezaměstnané. Jde tedy o "pojistný" vztah a není rozhodné, že pojištěnec, kterému vznikl nárok na plnění, má nějaké vlastní úspory, z nichž žije.