Hlavní navigace

Pražská burza zaostává za evropskými trhy

30. 7. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Pražská burza zaostala za většinou evropských trhů. Nálada zprvu nebyla dobrá nikde, evropským indexům ale pomohly další sliby.

Komentář k trhu

Pražská burza v pátek opět zaostala za většinou evropských trhů, když index PX posílil pouze o 0,8 % (895,7 b.). Nálada v úvodu obchodování přitom nebyla nijak pozitivní a evropské indexy dokonce na chvíli propadly do záporného teritoria. Otočku nicméně předznamenal německý mluvčí vlády, který řekl, že země učiní vše, co je v politické rovině potřeba k záchraně Eura. Definitivní úprk vzhůru pak zapříčinilo společné oznámení Merkelové a Hollanda, kteří po telefonickém rozhovoru uvedli, že udělají vše potřebné pro ochranu společné měny. Všech 17 zemí a instituce musí plnit závazky a obě země se budou snažit co nejdříve implementovat rezoluci z posledního summitu EU. Výsledková sezona byla opět smíšená, k úspěšným titulům patřily například Barcleys a Total. Co se týče pražské burzy, ztráty si připsal pouze ČEZ (-1,5 %, 698,4 Kč), který již druhý den nedokázal zareagovat na zlepšenou náladu. Společnost oznámí výsledky 10.8.. Erste Group posílila o 1,8 % na 376 Kč, Komerční banka jen o 1,2 % na 3 528 Kč. NWR reportovalo své provozní údaje. Cena koksovatelného uhlí byla pro nás zklamáním. Pozitivní zprávou nicméně je, že společnost potvrdila produkční cíle i úroveň mixu na rok 2012.

Erste Group: Neutrální. DD: Koupit. Cílová cena: 23,4 EUR (575 Kč)

Erste oznámí výsledky hospodaření za 2Q 2012 v úterý 31. července před otevřením trhu. Na úrovni čistého zisku očekáváme propad na 110 mil. EUR, především kvůli dalšímu odpisu goodwillu v Rumunsku. Úrokové výnosy by měly dosáhnout 1 320 mil. EUR (-6 % r/r). Kromě zpomalení růstu úvěrů k propadu přispívá poměrně rychlé snižování rizikově vážených aktiv a pokračující tlak na úrokové marže. Nepříznivý vývoj na finančních trzích je hlavním důvodem poklesu projektovaného zisku z obchodování (-51 % r/r na 26 mil. EUR). Opravné položky by měly dosáhnout 429 mil. EUR. Opět očekáváme zvýšené opravné položky v Rumunsku, jednak kvůli pokračujícímu růstu nesplácených úvěrů, a dále kvůli potřebě dalšího navýšení krytí rizikových úvěrů opravnými položkami (coverage ratio). Ostatní výnosy by měly vykázat ztrátu 198 mil. EUR oproti zisku 152 mil. EUR v 1Q. Rozdíl oproti předchozímu čtvrtletí by měl být v nižším zisku ze zpětného odkupu vlastních cenných papírů (160 mil. v 2Q oproti 250 mil. euro v 1Q) a především dalším očekávaném odpisu goodwillu v Rumunsku (200 mil. EUR

FIN21

Pokud výsledky budou odpovídat našim projekcím, lze očekávat negativní reakci akcií. Otázka je, co vše trh zacení ještě před samotným oznámením čísel, jelikož většina negativních faktorů je trhu známa. Negativní je především pokles i na provozní úrovni, což je však částečně cena za to, že banka snižuje rizikově vážená aktiva prostřednictvím prodeje některých neklíčových aktiv a tím zlepšuje své kapitálové ukazatele. Právě případný pokračující růst kapitálové přiměřenosti spolu s alespoň trochu pozitivním výhledem na budoucí vývoj v Rumunsku a Maďarsku by mohly utlumit negativní dojem ze samotných čísel.

Komentář k americkému trhu

Páteční obchodování na US burzách se neslo již druhý den v duchu „Draghiho rally“. Slib „jakékoliv rozhodné akce“ na záchranu eura se výrazně podepisoval na trzích, když posilovalo Euro, které se proti dolaru dostalo opět nad 1,23. Trhy dostaly podporu i v dávce makrodat, která předčila očekávání. HDP USA bylo lepší, než trhy čekaly, také osobní spotřeba i spotřebitelská důvěra University of Michigan. Výrazný růst byl vidět ve všech segmentech trhu, v indexu S&P 500 ale překvapivě růst vedl defenzivní zdravotnický sektor +2,6 %, následován průmyslovými společnostmi a financemi. Výrazně posilovaly velké americké banky, Citigroup a Morgan Stanley  rostly 5 %, až druhý den po výsledcích se nahoru výrazně vydal Amazon +7,9 %. Zajímavý nárůst byl vidět i na dvou „odepsaných“ firmách Nokia +4,5 % a Research in Motion +5,9 %. Za poslední dobu nadprůměrném objemu rostla CETV +4,6 %. Naopak výrazně –9,4 % poklesl Starbucks, když oznámil snížený výhled na další kvartál. Závěr indexů: Dow Jones 13 075,7 bodů +1,5 %, S&P 500  1 386,0 bodů +1,9 %, Nasdaq 2 958,1 bodů +2,2 %. Zlato 1625,5 USD +0,6 %.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).