Hlavní navigace

Pražská burza v módu vyčkávání

13. 6. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Třetí den v řadě oslabovaly akcie ČEZ, které uzavřely jen na průměrné hodnotě. Ta dokresluje neaktivitu a také vyčkávání na pražské burze.

Komentář k trhu

Pražská burza včera pokračovala v poklesu a v podprůměrném objemu 468 mil. korun  skončila slabší o 1,03% na závěrečné hodnotě 870,40 bodů. Třetí den v řadě oslabovaly akcie ČEZ, titul zakončil v největším objemu úterního obchodování (150 mil. korun), přesto se jedná o hodně podprůměrnou hodnotu, která dokresluje neaktivitu a také vyčkávání na pražské burze. ČEZ uzavřel slabší o 0,95 % na hodnotě 729 Kč, což je vzhledem k blížící se dividendě poměrně atraktivní cena. Jako na horské dráze se obchodovalo s akciemi CME, které se nejprve dopoledne podívaly až pod hranici 100 Kč. Poté však společnost informovala o výsledku výkupu dluhopisů, který snižuje pravděpodobnost veřejné nabídky akcií. Akcie reagovaly výrazně pozitivně a zakončily na 112,90 (+4,6 %). Pod tlakem se ocitly především akcie bankovních titulů.  V nervózním obchodování oslabily především akcie Erste Bank, titul v konečném součtu odepsal 2,37 % na hodnotu 355 Kč. Akcie tak potvrdily funkci „barometru“ aktuální nálady na trhu. Poklesem o 1,79 % na ceně 3295 Kč uzavřely akcie KB, které tak jen dokreslily negativní sentiment u finančních titulů. Trochu překvapivě uzavřely poklesem také akcie Telefónica O2. Přestože se jedná o defenzivní titul, současné volatilní období akciím příliš nesvědčí. Akcie v objemu 67 mil. korun odepsaly 0,45 % na cenu 376 Kč.          

CME: Pozitivní. DD: Koupit. Cílová cena: 16 USD (304 Kč)

CME včera oznámila výsledek nabídky na odkup dluhopisů. CME vykoupí dluhopisy 2013 za 109 mil. USD a dluhopisy 2014 za 71 mil. USD, zatímco dluhopisy 2016 vykupovat nebude. CME tak na snížení zadlužení bude potřebovat celkem 180 mil. USD, z nichž 86 mil. již získala emisí akcií Time Warneru a R. Lauderovi. K získání zbývajících 94 mil. USD podle nás CME neprovede veřejnou emisi akcií, jelikož ta připadala v úvahu spíše pro větší objem vykupovaného dluhu. Naopak se domníváme, že CME prostředky získá dalším navýšením kapitálu ze strany Time Warneru. Ten může nyní navýšit podíl ze 41,7 % na max. 49,9 % (rozdíl představuje 12,5 mil. akcií) a zafinancování 94 mil. USD tímto počtem akcií znamená cenu 7,5 USD, což je právě cena, za niž již Time Warner před měsícem navyšoval podíl.

Zprávu hodnotíme pozitivně, jelikož podle nás výrazně klesá pravděpodobnost veřejné emise akcií a naopak roste možnost, že podíl opět navýší hlavní akcionář Time Warner. Při ceně 7,5 USD by tak kupoval akcie cca 35 % nad současnou tržní cenou. Doplňujeme, že se dnes koná valná hromada CME a v pátek 15.6. dojde k již oznámené emisi 11,6 mil. akcií Time Warneru a Ronaldu Lauderovi.

Komentář k americkému trhu

Po slabším úvodu se americké akciové trhy včera otočily do zelených čísel a silný závěr smazal ztráty indexů z úvodu týdne. Důvodem slabšího začátku byla obava investorů ze snížení ratingu 18ti španělských bank agenturou Fitch. Optimismus na trh přinesl lídr ultralevicové koalice v Řecku (Syriza) po vyhlášeních, že po volbách chce sjednotit všechny politické strany směrem k EU. Další úlevu přinesl šéf chicagského FEDu, který vyjádřil podporu pro jakékoliv stimuly americké ekonomiky. V závěru jsme mohli pozorovat silnou nákupní náladu a trhy uzavřely na denních maximech. Široký S&P index uzavřel na 1 324 bodech (+1,31%), DJ (+1,17%) a technologický Nasdaq (+1,19%). Ze sektorů se nejvíc dařilo základním materiálům, silný byl také finanční sektor. Zlato si připsalo 1%, stříbro 1,61%. Zajímavý vývoj byl na ropě, Brent –0,69% a WTI +0,89%. Mezi společnostmi, Boeing (+3,52%) po oznámení společnosti, že letos prodají 1000 letounů a také zvýšenému doporučení od Sanford Bernstein. Akcie CME po ukončení výkupu svého dluhu +11,26%.   

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).