Hlavní navigace

Pražská burza v módu vyčkávání

13. 6. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Třetí den v řadě oslabovaly akcie ČEZ, které uzavřely jen na průměrné hodnotě. Ta dokresluje neaktivitu a také vyčkávání na pražské burze.

Komentář k trhu

Pražská burza včera pokračovala v poklesu a v podprůměrném objemu 468 mil. korun  skončila slabší o 1,03% na závěrečné hodnotě 870,40 bodů. Třetí den v řadě oslabovaly akcie ČEZ, titul zakončil v největším objemu úterního obchodování (150 mil. korun), přesto se jedná o hodně podprůměrnou hodnotu, která dokresluje neaktivitu a také vyčkávání na pražské burze. ČEZ uzavřel slabší o 0,95 % na hodnotě 729 Kč, což je vzhledem k blížící se dividendě poměrně atraktivní cena. Jako na horské dráze se obchodovalo s akciemi CME, které se nejprve dopoledne podívaly až pod hranici 100 Kč. Poté však společnost informovala o výsledku výkupu dluhopisů, který snižuje pravděpodobnost veřejné nabídky akcií. Akcie reagovaly výrazně pozitivně a zakončily na 112,90 (+4,6 %). Pod tlakem se ocitly především akcie bankovních titulů.  V nervózním obchodování oslabily především akcie Erste Bank, titul v konečném součtu odepsal 2,37 % na hodnotu 355 Kč. Akcie tak potvrdily funkci „barometru“ aktuální nálady na trhu. Poklesem o 1,79 % na ceně 3295 Kč uzavřely akcie KB, které tak jen dokreslily negativní sentiment u finančních titulů. Trochu překvapivě uzavřely poklesem také akcie Telefónica O2. Přestože se jedná o defenzivní titul, současné volatilní období akciím příliš nesvědčí. Akcie v objemu 67 mil. korun odepsaly 0,45 % na cenu 376 Kč.          

CME: Pozitivní. DD: Koupit. Cílová cena: 16 USD (304 Kč)

CME včera oznámila výsledek nabídky na odkup dluhopisů. CME vykoupí dluhopisy 2013 za 109 mil. USD a dluhopisy 2014 za 71 mil. USD, zatímco dluhopisy 2016 vykupovat nebude. CME tak na snížení zadlužení bude potřebovat celkem 180 mil. USD, z nichž 86 mil. již získala emisí akcií Time Warneru a R. Lauderovi. K získání zbývajících 94 mil. USD podle nás CME neprovede veřejnou emisi akcií, jelikož ta připadala v úvahu spíše pro větší objem vykupovaného dluhu. Naopak se domníváme, že CME prostředky získá dalším navýšením kapitálu ze strany Time Warneru. Ten může nyní navýšit podíl ze 41,7 % na max. 49,9 % (rozdíl představuje 12,5 mil. akcií) a zafinancování 94 mil. USD tímto počtem akcií znamená cenu 7,5 USD, což je právě cena, za niž již Time Warner před měsícem navyšoval podíl.

dane_z_prijmu

Zprávu hodnotíme pozitivně, jelikož podle nás výrazně klesá pravděpodobnost veřejné emise akcií a naopak roste možnost, že podíl opět navýší hlavní akcionář Time Warner. Při ceně 7,5 USD by tak kupoval akcie cca 35 % nad současnou tržní cenou. Doplňujeme, že se dnes koná valná hromada CME a v pátek 15.6. dojde k již oznámené emisi 11,6 mil. akcií Time Warneru a Ronaldu Lauderovi.

Komentář k americkému trhu

Po slabším úvodu se americké akciové trhy včera otočily do zelených čísel a silný závěr smazal ztráty indexů z úvodu týdne. Důvodem slabšího začátku byla obava investorů ze snížení ratingu 18ti španělských bank agenturou Fitch. Optimismus na trh přinesl lídr ultralevicové koalice v Řecku (Syriza) po vyhlášeních, že po volbách chce sjednotit všechny politické strany směrem k EU. Další úlevu přinesl šéf chicagského FEDu, který vyjádřil podporu pro jakékoliv stimuly americké ekonomiky. V závěru jsme mohli pozorovat silnou nákupní náladu a trhy uzavřely na denních maximech. Široký S&P index uzavřel na 1 324 bodech (+1,31%), DJ (+1,17%) a technologický Nasdaq (+1,19%). Ze sektorů se nejvíc dařilo základním materiálům, silný byl také finanční sektor. Zlato si připsalo 1%, stříbro 1,61%. Zajímavý vývoj byl na ropě, Brent –0,69% a WTI +0,89%. Mezi společnostmi, Boeing (+3,52%) po oznámení společnosti, že letos prodají 1000 letounů a také zvýšenému doporučení od Sanford Bernstein. Akcie CME po ukončení výkupu svého dluhu +11,26%.   

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).