A kdy konecne dostane pravo hodnotit sveho zamestnavatele zamestnanec? V dnesni dobe clovek, aby mohl vykonavat nejakou praci, tak prichazi pomalu o sva obcanska prava:-( Uz ma clovek dost tech firemnich kecu co jsou vsude flexibilita, efektivnost nekonecny procentni rust atdd... (nic nejde do nekonecna, ba ani vesmir ne). Je to hrozna doba, jak se vse prisbusobuje virtualnim ziskum na ukor lidskych dusi:-( Jak rika pan Belohradsky, zijeme ve spolecnosti nevolnosti:-(
Ze nevolnictvi nebylo zruseno, ale pouze prevedeno do rafinovanejsi mene zretelne podoby je znama vec. Posledni skutecne svobodni lide v teto spolecnosti jsou bezdomovci.
Je to zajimava otazka, predevsim pravne. Protoze takove hodnoceni by mohlo byt napadeno jako pomluva ci vyzrazovani nejakeho radoby tajemstvi. V mnoha firmach totiz neni nejvetsim firemnim tajemstvim novy pripravovany produkt nebo nejaka nova strategie, ale to jak neschopne lidi zamestnava :-)
Je to mozna i dobry napad na "startup projekt" http://startup.lupa.cz/ V zahranici existuje sluzba http://www.glassdoor.com/
Velmi dobrý článek. Ještě bych k němu dodal, že posudek na zaměstnance musí být pravdivý a nesmí zaměstnance nespravedlivě poškozovat - jinak by se bývalý zaměstnavatel dopustil trestného činu pomluvy a byl zodpovědný za způsobenou škodu. Co když zaměstnanec přijde kvůli takovému posudku o pracovní nabídku?
Prudentní zaměstnavatel by tak v ideálním světě neměl chtít poskytnout víc informací, než opravdu musí: na jaké pozici zaměstnanec pracoval, od kdy do kdy a jaká byla náplň práce. Ani důvod skončení pracovního poměru není nutné uvádět, v dopisu ani po telefonu.
Zaměstnavatel sice může hodnotit vztah zaměstnanec k ostatním, úspěšnost při projektech a charakterové vlastnosti a morální vlastnosti, to mu zákoník práce dovoluje, ale odkud má jistotu, že jsou informace které má správné a pravdivé? A i když budou pozitivní, přijde mi trochu patronizující hodnotit charakter dospělého člověka.