Vlákno názorů k článku Práce odhadce nemovitostí? Volný čas a až 50 000 Kč měsíčně od petr.p - Kupuji byty, u nás v okrese jsou pouze...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 5. 2015 23:06

    petr.p (neregistrovaný)

    Kupuji byty, u nás v okrese jsou pouze 3 odhadci z oficiálních seznamů, kteří dělají pro naprostou většinu bank, takže ať si vezmu úvěr u RB, ČSOB, Equi nebo Sberbank, střídají se tihle 2-3 odhadci. Jeden odhadce dělá jen komerční úvěry, takže zbývá třeba jen jeden odhadce, pokud ten druhý pro danou banku nedělá. Na celý okres... Jeden z těch odhadců je mimochodem ředitelem stavebního úřadu, takže odhady dělá jen bokem a ne pro každého a účtuje si 7000 Kč, což je šílené.
    Vpodstatě pořád dokola oslovuji tu jednu odhadkyni. Nikdy nemá čas, vždy když volám, tak dělá souběžně třeba 15-20 odhadů, jak je vytížená. Každý měsíc jezdí na dovolenou, takže reálně pracuje 2-3 týdny v měsíci. To strašně prodlužuje všechny odhady...
    Co se týče kvality odhadů, nejsem schopen posoudit, ale překvapila mě šablonovitost, celá práce spočívá v nafocení bytu a domu (cca 10-15 minut), já musím nechat vždycky udělat za svoje peníze katastrální mapy, výpis KN a úřední kopie nabývacích titulů (prodávající je obvykle už nemají, takže je beru také na KÚ), což mě obvykle vyjde až na 1000 Kč. Prakticky mění v odhadu jenom titulní stránku, kde vyplní základní info o bytu a pak jeden odstavec na druhé straně ("komentář"), všechno ostatní zůstává stejné - a pak přiloží ty fotky a kopie výpisu, mapy a nabývacího titulu. I se zpracováním fotek práce na 0,5 hodiny maximálně.
    Naštěstí zatím vždycky potvrdila větší část kupní ceny, nikdy neuzná 100 %, ale třeba 95-98 % uzná.
    Neříkám, že to je jednoduchá práce, ale fakt nechápu význam odhadů pro banku. Klidně by si banky mohly samy odhady provádět na základě vlastní evidence z předešlých úvěrových připadů, tuším, že ČS už dělá odhady od stolu.

  • 23. 5. 2015 9:34

    Nox (neregistrovaný)

    Banka potrebuje mit proste od nekoho dalsiho papir, kde je potvrzeno, ze to ma takovou hodnotu. Aby to nevypadalo, ze si to nekdo z banky vymyslel.

  • 23. 5. 2015 22:30

    mendrit (neregistrovaný)

    U nás ve městě (60tis.) je spousta odhadců a mají čas skoro kdykoli. Při takovém množství jaké zvládne ji produktivita strmně stoupá, ale takových okresů asi nebude moc.

  • 28. 11. 2016 18:48

    Pepa z Depa (neregistrovaný)

    Dobrý den, pokud je v okrese málo odhadců, měl byste kontaktovat banku se žádostí o povolení udělat odhad od odhadce ze sousedního okresu. Co se týče práce odhadce, půl hodiny odhad určitě netrvá, nejméně polovinu dne. Průměrný odhadce musí vyhodnotit veškerá rizika, která se vážou k nemovitosti - zejména s ohledem na potencionální realizaci nemovitosti v dražbě. To jest existence věcných břemen a dalších omezení snižující prodejnost nemovitosti. Co se týče šablonovosti, ta je vyžadována. Většina odhadů podléhá přezkoumání supervizorem banky. V bance nikdo nechce číst nějaké kecy, chtějí prohlédnout či si ověřit rizika, zkouknout hodnotu - jestli odhadce nepřestřelil, a tím to končí. Nahoře někdo komentoval, že odhadce má cirka 200.000,- měsíčně. To je možné za předpokladu, že má nějaké študáky asistenty. Tolik odhadů by rozhodně nestihnul, a pokud ano, pravděpodobně dlouho odhadcem nebude, neboť kvalita odhadů bude vzhledem ke strávenému času hodně nízko. Pracovitý externí odhadce retailových nemovitostí v Praze má cirka 50.000,- měsíčně, pokud dělá i korporátní nemovitosti, tak může mít více...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).