Hlavní navigace

Pozor, pozor! Bankomaty a platební terminály mimo provoz!

27. 2. 2001
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Klienti šestnácti bank působících na českém trhu, mějte se na pozoru! Na konci tohoto týdne, v noci ze 4. 3. 2001 na 5. 3. 2001, většina z vás nebude moci vybírat hotovost z bankomatů ani platit kartami v místech vybavených elektronickými platebními terminály!

Důvodem tohoto (naštěstí snad krátkodobého) omezení je plánovaná obnova technologie autorizačního systému, kterou provádí společnost Muzo, jeden z našich hlavních provozovatelů sítí bankomatů a platebních terminálů. Jde o součást celkové obnovy autorizačního centra, díky níž bude mimo jiné několikanásobně navýšen jeho výkon a bude tak možné zajistit zpracování narůstajícího objemu transakcí. V této fázi se bohužel projekt bez celkové odstávky autorizačního systému platebních karet, bankomatů a platebních terminálů neobejde. Všechna zařízení by však měla být během celé akce mimo provoz pouze jednou, a to právě na konci tohoto týdne, v noci z neděle na pondělí – konkrétně od 23h 4. 3. 2001 do 8h 5. 3. 2001.

Budiž všem, kteří si právě na tuto dobu chystali nějaké zásadní platby, útěchou, že by se mohlo jednat o akci důležitou a v konečné fázi dokonce prospěšnou. Důkazem toho je i počet bank, kterých se obnova centra, tedy i nynější odstávka bude týkat. Postihne totiž velkou část našeho bankovního trhu, mezi jinými i giganty jako je ČSOB (včetně IPB) a Komerční banka, dále pak např. Union banku, eBanku, GE Capital bank, Raiffeisenbank nebo Citibank (úplný seznam je na konci článku). Klienti České spořitelny mohou být alespoň relativně klidní, protože tato banka má vlastní autorizační centrum a vlastní síť bankomatů, takže plánované vyřazení z provozu se neočekává (a doufejme, že všechny neplánované výpadky jsou už za námi).

Ale nezoufejte všichni – pokud jste majiteli produktů platebních karet EC/MC, VISA, American Express, Diners Club nebo JCB, které umožňují i jinou než elektronickou autorizaci, možná se vám nepříjemnosti při placení kartou vyhnou. Pro tyto produkty by totiž měl být standardně zajištěn náhradní způsob autorizace prostřednictvím telefonu, který zahajuje sám obchodník.

Tip do článku - účto fakturace duben

Tak hlavně nezapomeňte! Chcete-li tento týden, v noci z neděle na pondělí pozvat svou vyvolenou na pozdní večeři, koupit si něco v nonstop hypermarketu, strávit pár hodin v nočním baru a pak se ráno dobře nasnídat ve vašem oblíbeném bistru – zásobte se raději potřebnou sumou v hotovosti. Ohánět se v tuto dobu platební kartou nebude mít většinou valného smyslu.

Banky, které budou odstávkou ovlivněny:
BNP-Dresdner Bank
Citibank
Commerzbank
Československá obchodní banka (včetně karet IPB)
Deutsche Bank (pobočka Praha)
eBanka
GE Capital bank
HypoVereinsbank
Komerční banka
Raiffeisenbank
Raiffeisenbank im Stiftland Waldsassen (odštěpný závod Cheb)
Société Générale (pobočka Praha)
Sparkasse Mühlviertel-West (pobočka České Budějovice)
Union banka
Volksbank
Waldviertler Sparkasse

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).