Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Pozor, jakou adresu podepíšete v protokolu. Tam mohou chodit obsílky od ted - Doručování fikcí je zlo. Člověk si nemůže ani...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 13. 12. 2016 9:36

  ted (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Doručování fikcí je zlo. Člověk si nemůže ani odjet na dovolenou déle než na týden. Nemluvě o zahraničních pracovních cestách, studijním pobytu na jeden semestr, to vše je zapovězeno. Datové schránky toto spolehlivě neřeší, přihlašoval jsem se z internetové kavárny a nešel načíst captcha kód , zkoušel jsem na 3 počítačích, prostě jsem se nepřihlásil.... Nemluvě o tom, že odpověď lze poslat jen v příloze, musím tedy mít nějaký textový editor, takže když mám jen mobil, odpovídá se dost blbě (mám sice smartphone, ale psát na něm text do Wordu je zážitek na dvě hodiny). A když vám mobil ukradnou, jste v háji... Já si třeba svoje přihlašovací údaje nepamatuju, kdo si má pamatovat tu šílenou kombinaci znaků, že... takže to mám napsané v peněžence. Loni jsem byl měsíc za manželkou v Anglii a modlil jsem se, aby mi domů nepřišla žádná úřední pošta s červeným nebo zeleným pruhem, kterou nemůže vyuvednout zmocněnec. Přitom v Anglii funguje doručení perfektně, buď vám pošťák hodí dopis do schránky (je odpovědností každého mít schránku), nebo vás dohledá kurýr, žádný debilní fikce doručení...

  České úřady rády posílají červený a zelený pruh, aby nemohl dopis převzít člen domácnosti a mohly rozdávat pokutečky, proto byla fikce zavedena.

 • 13. 12. 2016 11:56

  Shr3k (neregistrovaný) 2a00:1268:16:----:----:----:----:----

  Datovka v mobilu, Datovka v počítači a nemusím řešit nějaké captcha kódy. https://labs.nic.cz/

 • 13. 12. 2016 12:07

  Autor článku (neregistrovaný) ---.193.broadband4.iol.cz

  Dobrý den. Na nevýhody DT zde již bylo upozorněno mnou z právních pohnutek, i čtenáři z pohledu IT nedostatků a problémů. Nadto to není řešení pro každého, co třeba starší lidé? A copak v DT fikce doručení neplatí? Já se někdy seberu, odjedu někam do přírody, vytisknu si mapy, zahodím mobil, nechám počítač doma a chci mít klid. Jako právník vím, co mám dělat, když je mi něco mezitím doručeno, ale i tak je to i pro mne velmi složité a nepříjemné to řešit. Co pak mají dělat obyčejní lidé práva neznalí nebo jen povšechně? Nedávno jsem tu poukázal na případ slepého invalidy, kterému bylo doručováno fikcí listinně. Co chcete více?

 • 16. 12. 2016 9:13

  Autor článku (neregistrovaný) ---.193.broadband4.iol.cz

  Dle judikatury není přerušení dodávky elektřiny účastníkovi s aktivovanou datovou schránkou důvodem pro prominutí zmeškání lhůty, neboť není zbaven reálné možnosti učinit procesní úkon včas jinak. (Usnesení Vrchního soudu v Praze spis. zn. 8 Cmo 306/2014.) Takže až vám někde v pustině vyflusne elektřina, co poradíte? (Necháte to na poslední den večer. Nemůžete ani psát na PC, ani tisknout. Dobře, napíšete ručně. Máte papír na psaní někde na chalupě nebo pod stanem? A máte auto?Abyste dojel na poštu? A pošty na venkově zavírají kolem 16. hodiny. Vyrazíte tedy až do krajského města? - Nevím, snad tam mají pošty s nepřetržitým provozem jako je v Praze.) A co když záměrně jedete tam, kde není elektřina, abyste se zrekreoval po staru, užil si život našich předků? A tím spíše tam není mobilní signál atp.?

 • 13. 12. 2016 12:13

  Autor článku (neregistrovaný) ---.193.broadband4.iol.cz

  Dobrý den, já na straně jedné naprosto chápu, proč musejí existovat fikce doručení, hodně lidí se vyhýbá přebírání zásilek, ale někdy se lidé nedozvědí o zásilce, jakkoliv se doručování nevyhýbají. (Znovu poukazuji na nedávno zveřejněný případ slepého invalidy, kterému byly doručovány fikcí listinné dopisy.) Takže s vámi v zásadě na druhé straně souhlasím. A to si představte, že právní kreativec pan ministr spravedlnosti Robert Pelikán navrhuje umožnit doručení fikcí i platebního rozkazu (kde to zatím zákon vylučuje, nedoručený platební rozkaz se ruší ze zákona), pokud jde o bagatelní částky (t.j. do 10 000 Kč, možná pro něj nebo pro zákonodárce směšná částka, ale pro obyčejné lidi, matky s dětmi, samoživitele, důchodce, invalidy dost velké prachy a k tomu si vezměte ještě náklady řízení, které k tomu budou přifařeny), s tím, že lhůta bude 2 měsíce. Ale co když je někdo hospitalizovaný, je na delší dovolené, na práci v zahraničí? Zase jen komplikace a další případy a práce pro právníky. I mne čeká nějaké delší léčení a docela mne komplikace s případným doručením fikcí znepokojuje. Co s tím zase bude případně starostí.

 • 15. 12. 2016 19:54

  Flasi (neregistrovaný) ---.access.ecotel.net

  Zcela souhlasím v tom, že se tady šíleně rozevírají nůžky mezi tím, co normotvůrci všech druhů považují za bagatelní částky a tím za co opravdu žijí chudí lidé.
  Bohužel tohle je součást obecnějšího stavu, kdy stát řeší své problémy tak, že když si s něčím neví rady, tak to přehodí na občana.
  Nedokážeme jako stát zajistit konzistenci právního stavu a údaje v katastru nemovitosti? Žádný problém. Občane starej se a hlídej si katastr, jinak můžeš přijít o pozemek.
  Nedokážeme jako stát zjistit, kdo způsobil černou skládku? Žádný problém. Občane starej se, pokud máš na pozemku černou skládku, tak za ni budeš odpovědný. Anebo prokážeš, že jsi ji nezpůsobil, haha.
  Nedokážeme jako stát zjistit, kde se mladistvý opil? Žádný problém. Občane starej se, pokud bude ve tvé hospodě mladistvý s alkoholem v krvi, tak značné sankce jdou za tebou.
  Takže je zcela logické, že když stát má problémy s doručování, že to udělá tak, aby problém měl občan.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).