Obdivuji, jaký má autor článku přehled, ale přiznám se, že jsem stejně jako někteří přispěvatelé nějak nepochopil, k čemu je to všechno dobré.
I pokud jsem socka, že nějakých 20 či 30 tisíc si musím půjčovat (natož pokud socka nejsem, čili i čas a nervy pro mě mají svou cenu), tak mi přijde, že úsilí věnované tomu, abych splnil všechny podmínky pro bezplatné vedení karty (hlídat obraty, změnu podmínek apod.), případně vydělal měsíčně špičkových 18 korun na provizích z plateb, je naprosto neadekvátní. Zvlášť když stačí něco dobně prošvihnout a z měsíčního výdělku 18 korun se stane prodělek pětikilo.
Takže mi to nedá nezeptat se těch, co tohle používají – to vám ty nervy a úsilí vše ohlídat za těch pár korun stojí a nebo to vidím moc černě a „ohlídání“ všech podmínek proto, abych měsíčně vydělal pár korun, je relativně snadné a stojí vám to za to?
Ohlídání podmínek je jednoduché.
1. Nepřekročit limit. To se dá docílit správným nastavením limitu. Já ho mám asi čtyřikrát vyšší, než jsou moje běžné měsíční výdaje, takže to hlídám, jen když mám (vyjímečně) výdaj vyšší – nový nábytek, rodinná dovolená v zahraničí apod. To je jednoduché.
2. Řádně a včas platit. K tomu stačí otevřít obálku s vyučtováním, najít hned na první stránce částku a termín splatnosti, sednout k IB a dát platební příkaz na správnou částku a s termínem splatnosti o jeden pracovní den dříve. Práce tak na 2 minuty měsíčně.
Ona ta kreditní karta má i jiné výhody – třeba ochrana soukromí. Pokud mám vše na jednom účtu a platím debetní kartou, tak má banka přehled nejen o mých příjmech, ale i o tom, za co, kdy a kolik utrácím. Při použití kreditní karty od jiné banky nejsou tyto údaje na jedné hromadě. Pro někoho to může být výhoda.
Díky za odpověď. Jak to píšete, tak mi to přijde jednoduché, ale mám dojem, že ono je za tím víc starostí. Abych byl doma, až mi přijde vyúčtování, abych si omylem nespletl kartu, kterou platím (sám mám debetek několik a zrovna včera jsem zaplatil lyže omylem firemní kartou), abych měl na účtu dostatek prostředků, abych mohl zapliatit splátku…
Při mých měsíčních výdajích kolem 40 tisíc, ze kterých by se dala kartou platit tak polovina, mi vychází úspora za to, že se mi peníze budou válet na GE spořícím účtu (2,6%), zatímco ty provozní výdaje budu platit kreditkou, měsíčně zhruba na 43 korun (20000*2,6%/12, úroky z úroků pominu, stejně tak to, že neušetřím celý měsíc, ale jen poměrnou část, do doby splacení). Tak to opravdu ne :-)
Ta ochrana soukromí může být určitý argument, ale lze to řešit podstatně levněji – otevřít si účet s nulovými náklady u víc bank a s jejich debetními kartami nemít popisované starosti s hlídáním.
Ale proti gustu…
Pokud člověk dokáže kreditku splatit v bezúročném období, tak si myslím, že kreditka smysl má.
Výhody, které má kreditka pro mě:
- nemusím mít víc karet, vše platím pouze jednou kartou a mám hezký přehled o svých útratách
- moje peníze jsou na spořicím účtu s 2,5% a já používám peněz banky
- 1% ze všech plateb kreditkou mi banka posílá na penzijní připojištění
- nemusím hlídat zůstatky na běžném účtu, s kreditkou mám stále peníze k dispozici, klidně si ihned mohu koupit něco drahého a vím, že to karta zvládne
Ano, existuje ještě jedna „rozumná alternativa“ ke kreditce – tou je VISA karta k červenému kontu u Poštovní spořitelny. Je to embosovaná debetení karta s vysokými limity (až 100 tisíc na týden) navázaná na spořicí účet s úrokovou sazbou 2%, takže peníze se tam neválí úplně zdarma. A navíc ta karta je úplně zadarmo, žádná omezení, prostě klasická debetní karta zdarma.
Vyúčtováni mi chodí dva týdny před splatností. Pokud jsem tak dlouho pryč, stejně si musím zajistit vyzvedávání pošty a přístup k ní, kreditka nekreditka.
Pokud máte debetní kartu k účtu, také musíte hlídat, abyste „nepřečerpal limit“, tedy nešel do (nepovoleného) debetu či měl na účtu povinný minimální vklad.
Ta kreditka vám umožní třeba i překlenout výpadek cash flow a (např.) nečerpat kontokorent (pak jsou ty úroky jiné), nebo si pořídit něco o měsíc dříve, než na to máte, což zase třeba u zájezdu s cestovkou může znamenat nemalou úsporu.
A co může být podstatně levnější než zadarmo?
Původně mělo být v článku i „proč kreditní kartu“, ale nakonec se to tam nedostalo, tak aspoň do diskuse:
Takže „proč kreditní kartu“:
1) Banky se vás nejspíš budou snažit přesvědčit, že proto, abyste si mohli koupit věci, na které nemáte, že je to úvěr, který máte kdykoliv k dispozici. Je, ale velmi drahý, kromě různých splátkových společností, neexistuje na trhu dražší úvěr. Pokud již opravdu chcete věc, na kterou nemáte, nakoupit na úvěr, bude vhodnější využít jiné nástroje, ideálně účelový nebo neúčelový úvěr. I obyčejný kontokorent bude zpravidla levnější, než kreditní karta. Já ale zastávám názor, že „na co nemám, to nepotřebuji“ a úvěrové produkty jsem nikdy nevyužil. Nechal jsem se sice zlákat a kreditní kartu jsem si pořídil, ale to spíše z důvodu 2) a pokud jsem jí párkrát použil, vždy jsem jí splatil v rámci bezúročného období. Samozřejmě můžete použít kreditní kartu i jen k nákupu věcí, „co byste si pořídili z příští výplaty“ a mít je tak o měsíc dříve, popř. využít nějaké aktuální nárazové akce. Je to ale tak trochu hra s ohněm. Jednou si půjčíte z příští výplaty 10 %, příště už to bude třeba 30 % a najednou před sebou tlačíte dluh, který sotva splácíte a i potraviny musíte nakupovat na kreditní kartu, abyste mohli dluh „odtlačit zase o měsíc dál“. Pak ani nemusíte přímo ztratit práci, stačí i jen malé snížení příjmu (krátkodobá nemoc, firma přestane vyplácet odměny nebo zkrátí úvazky) a máte velký problém.
2) Kreditní karta může překlenout nesoulad mezi aktuální místní potřebou a dostupností potřebného množství prostředků. Tento důvod je hodně podobný variantě 1) i když jen na první pohled. Např. jste na dovolené a uletí vám letadlo. Pokud nemáte letenku vyšší kategorie, nemůžete ji již uplatnit na pozdější spoj a musíte zakoupit letenku novou, což např. v případě celé rodiny může znamenat poměrně značnou částku. Pokud pro podobné případy nechcete před dovolenou nechat na běžném účtu bezúročně ležet příslušnou sumu, vyplatí se vám právě kreditní karta, kterou zaplatíte a po návratu domů vyrovnáte dluh např. ze spořícího účtu.
3) Další karta. Výhodou kreditních karet je, že je často je možné získat zdarma, popř. si na sebe dokáží vydělat, jak popisuji v článku. Hodně bank u nás ještě stále poměrně nesmyslně omezuje limity, které můžete na debetní (karta k běžnému účtu) kartě za den/týden/měsíc vyčerpat. Limity na kreditních kartách bývají poněkud velkorysejší a tím můžete tento nedostatek odstranit. Rovněž je dobré mít např. kartu k běžnému účtu v systému Visa a kreditní jako MasterCard, nebo obráceně. U nás asi nenarazíte na místo, kde přijímají karty pouze jednoho poskytovatele, ale v zahraničí se s takovým případem setkat můžete. Také je možné využít rozdílů ve způsobu výpočtu směnných kurzů mezi jednotlivými bankami. V rámci nejlevnějších balíčků k běžným účtům jsou vydávány zpravidla karty neembossované, takže embossovaná kreditní karta může být vhodným doplňkem. Za embossovanou debetu byste totiž zpravidla dopláceli i několik set korun ročně ať přímo, nebo ve vyšším základním paušálu za vedení účtu. S pomocí kreditní karty také můžete vyrobit „skoro běžný účet“ ze spořícího účtu, nebo doplnit k běžnému účtu kartu, se kterou je možné platit přes Internet, pokud to základní karta vydávaná zdarma neumí – jak popisuji v článku http://www.mesec.cz/clanky/jak-vybrat-nejlevnejsi-ucet/
U mě se k tomu ještě přidala určitá -řekněme- ješitnost, byla to jediná možnost jak zdarma získat zlatou kartu :)