"To znamená, že když bych uzavřel smlouvu na dobu určitou a před koncem její platnosti si nepohlídal, zda je pro mě stále výhodná, prodlouží se opět na dobu určitou, na kterou byla původně sjednaná. A je jasné, že cena energie se může výrazně změnit v můj neprospěch a já nebudu mít cestu, jak se z ní vyvázat."
LEŽ - viz novela zákona 458/2000 Sb, § 11a odstavec 3
"Zvýší-li držitel licence na obchod s elektřinou, obchod s plynem, výrobu elektřiny nebo výrobu plynu cenu za dodávku elektřiny nebo plynu nebo změní-li jiné smluvní podmínky, je zákazník oprávněn bez uvedení důvodu odstoupit od smlouvy do 3 měsíců od data zvýšení ceny nebo změny jiných smluvních podmínek. To neplatí, pokud držitel licence oznámí zákazníkovi zvýšení ceny nebo změnu jiných smluvních podmínek nejpozději 30 dnů přede dnem jejich účinnosti a současně zákazníka poučí o jeho právu na odstoupení od smlouvy. V takovém případě je zákazník oprávněn bez uvedení důvodu odstoupit od smlouvy nejpozději 10 dnů přede dnem zvýšení ceny nebo změny jiných smluvních podmínek."
Takže KDYKOLI zvýší dodavatel cenu, může zákazník od něho odejít.
Dokonce PŘESNĚ toto psal i Měšec:
http://www.mesec.cz/clanky/zdrazuji-vam-elektrinu-ci-plyn-muzete-odstoupit-od-smlouvy/
To, co rikate, je dobra upozorneni, poskytuje ferovou moznost zareagovat v obou pripadech: bud do tri tydnu od oznameni, nebo zhruba do mesice nebo dvou, pokud si bude odberatel cenik pravidelne kontrolovat.
Ale preci jen je mnohem praktictejsi mit moznost zareagovat se zpozdenim, byt za cenu ztraty par stovek.
A pokud mne nekdo teto svobody navic chce zbavit, je dobre se neprecenovat ("ja to budu urcite hlidat", "vzdycky si najdu trochu casu na dalsi zmenu") a radeji se realisticky ptat, jaky je realny financni ekvivalent ztraty teto svobody.
Pro změnu dodavatele stačí vyhledat si vhodného, požádat ho o uzavření sdružené smlouvy o dodávce plynu (elektřiny), zmocnit ho k ukončení smlouvy u původního dodavatele a v případě využití svého práva odstoupit od smlouvy z důvodu zdražení přiložit toto písemné odstoupení. U smluv na dobu určitou je sice možné předčasně z důvodu zdražení odstoupit od smlouvy ovšem před realizací tohoto kroku doporučuji vřele prostudovat aktuální obchodní podmínky původního dodavatele a zvážit, zda úspora vynahradí sankcičku v OP uvedenou. OP se mění stejně jako ceníky a Vy žijete ve sladké neznalosti ressp. znalosti těch původních.
"..zda úspora vynahradí sankcičku v OP uvedenou.."
NENÍ PRAVDA! Přečti ti i odstavec 4. Neshody navíc nově řeší ERÚ, což je mnohem pružnější než soud.
" (4) Odstoupení podle odstavce 3 je účinné k poslednímu dni kalendářního měsíce, ve kterém bylo doručeno příslušnému držiteli licence, neurčí-li zákazník pozdější den účinnosti odstoupení. Uplatnění práva na odstoupení NESMÍ BÝT SPOJENO S ŽÁDNÝMI FINANČNÍMI NÁROKY VŮČI ZÁKAZNÍKOVI. Odstoupení, které bylo uskutečněno do 3 měsíců od účinnosti zvýšení ceny nebo změny jiných smluvních podmínek a méně než 10 dnů před koncem daného měsíce, je účinné k poslednímu dni kalendářního měsíce, který následuje po měsíci, ve kterém bylo odstoupení doručeno příslušnému držiteli licence."
Ovšem pokud získáváte nějakou slevu za přistoupení ke smlouvě na dobu neurčitou a v OP je uvedeno, že nedodržení smlouvy znamená vrácení této slevy jsem zvědav kdo se bude s dodavatelem soudit a jak případný soud dopadne. To, že si to dodavatel v ukončovací faktuře naúčtuje o tom nemám pochyb. V některých OP se to objevilo právě až po změně energetického zákona a tedy jako reakce na umožnění snažšího odchodu zákazníků.