Ano, je to tak, pas, ŘP, OP vám nikdo u nás neověří, což je velmi často neřešitelný problém, pokud tento dokument potřebujete někomu v zahraničí doložit.
Já to řešil barevnou kopií dokladů a běžným notářsky ověřeným podpisem na německých formulářích. Chuťovka nastává v situaci, kdy zahraniční subjekt neuznává českého notáře a je nutná apostila, to je pak docela drahá sranda (typicky polské banky a americké banky vás ženou na konzulát, německé a rakouské s českými notáři nemají problém).
Založit si bankovní účet na cizí jméno by na výši daně z příjmu, kterou musí trader platit ze zisků z obchodování, stejně nemělo vliv. Při podávání přiznání k dani by se měl na finančáku prokazovat výpisem ze svého obchodního účtu u brokera, nikoli z bankovního účtu.
Ledaže by tedy na jméno pana Bílého Koníčka zřizoval ten účet u brokera. Což je dost o hubu, protože i když se mu teď zrovna daří, nic není jisté. Za pár měsíců se může z nějakého důvodu ocitnout ve ztrátě a kdo to pak bude mít povinnost zaplatit? No přece majitel účtu…
Chudákovi koníkovi také nedošlo, že pokud by na jeho jméno byly psané nějaké získy z obchodování, bylo by jeho povinností je zdanit. Tj. musel by si podat na Finančním úřadě přiznání k dani z příjmu, v něm tyto peníze uvést a zaplatit z nich daň.
1. Daňová povinnost se NEVZTAHUJE na ty, jejichž příjmy plynou ze zdrojů v zahraničí a pokud pobývají na území ČR méně jak 183 dní.
Typický příklad může být český obchodník s trvalým pobytem na území ČR ve vlastní nemovitosti obchodující s finančními deriváty přes zahraničního brokera. Ačkoliv finanční úřad v ČR může mít i veškeré informace o finančních transakcích daného obchodníka, nemůže ze zákona vyměřit obchodníkovi daň/penále z jeho příjmu splňuje-li bod 1.