Článek na mě působí dojmem, že byl napsán na objednávku některé z bank účtující tyto nesmyslné poplatky. Navíc poplatek za vedení účtu nijak nevysvětluje, a zdůvodnění často dosti pokulhává.
1) technické vybavení, personál atd. - je sice režií banky, ale u spousty služeb (např. založení trvalého příkazu, platba kartou) se rovněž žádný poplatek neúčtuje
2) výpis z účtu je samostatně účtovaný poplatek, takže poplatek za vedení účtu nevysvětluje
3) chybí zde ING bank, která má sice omezenou nabídku služeb, ale mezi účty zdarma rozhodně patří
Za platbu kartou se uctuje sakra vysoky poplatek (nekolik procent) - jenze obchodnikovi a tak neznali klienti chrochtaji blahem, jak na to vyzrali, kdyz plati kartou "bez poplatku". A ze poplatek zaplatili v cene zbozi oni, to uz jim jaksi nedochazi. Jen si spocitejte, kolik delaji 2-3 procenta z vetsiho nakupu...
Záleží, jestli ten nákup hrazený platební kartou bude skutečně dražší než ten samý, ale hrazený cash. V obchodech, kde si můžete vybrat způsob platby, stojí /až na výjimky/ zboží stejně bez ohledu na způsob placení.
Kaufland třeba zatím karty nebere (snad jediný z řetězců), ale pokud nekupujete jejich privátní srač*y, a kupujete kvalitnější, značkové zboží (kterým Kaufland zrovna moc nepřetéká), tak mnohdy zaplatíte za nákup víc nebo stejně jako v jiném obchodě, kde karty berou. Kydům typu "nejlevnější ve městě" už dávno díky praxi získané častým nakupováním nevěřím (a nejde jen o Kaufland ...). Každý obchodník má nějakou průměrnou marži a tak zatímco v Kauflandu stojí zboží A a B po stokoruně a u konkurence po 110,--, tak zase zboží C a D vás v Kauflandu vyjde po 110,-- a u konkurence za stovku. Jde o to, jestli do vozíku dáte jen A a B nebo jen C a D - to pak můžete ušetřit nebo prodělat podle toho, kde zboží nakoupíte. Pokud dáte do vozíku kombinaci A a C nebo B a D, jste u obou obchodů na tom stejně.
Co mne tuhle zarazilo, byl nákup plechovky jakési barvy. U nás v místní drogerii za 199,--, v Obi a Baumaxu za 299,-- Stejný výrobce, stejné balení. Drogista karty nebere, řetezce ano. V tomto případě stokoruna rozdílu nemá s 2 - 3 % za nákup hrazený kartou své opodstatnění - jedná se o nepřiměřený zisk řetezců.
Obchodni politiku prodejce bych do toho netahal, tim se to jen zneprehledni.
Prodejce musi zaplatit poplatek za to, ze zakaznik platil kartou, vyse poplatku se u jednotlivych prodejcu lisi.
Jednoduse receno: banka dostane nejaky poplatek a ten konecnem dusledku zaplati zakaznik - at uz si to zakaznik uvedomuje, nebo ne.
Barvu kupujete jednou za X let, kuře častěji.
Kuře má drobný obchodník za 45,- Kč/kg, řetězce jásají nad akční cenou 65,- Kč/kg. Že by měly o tolik vyšší náklady?
Dělám cenové přehledy kolik co a kde stojí. Že by byly super hyper levnější, tak to teda rozhodně NE. Přitom náklady mají menší. Kde tedy dělají soudruzi z NDR chybu? Jestli budete operovat s tím, že musely koupit pozemky, postavit budovy, pak soukromník musel provozovnu vybudovat taky, někdy ji sice zrestituoval, ale musel ji rekonstruovat. Jinde si ji pronajímá. Svítí, topí taky, pracuje sám nebo s několika málo zaměstnanci. Kde je teda rozdíl a chyba?
Dobrý den - zdravím Vás, paní Jarmilo!
Tu barvu nekupuji za X let, ale nyní dost často. A je otázka, zda při obdobné cenové politice i u ostatních stavebních materiálů nepořídím rekontrukci bytu u jednoho prodejce za 100 tisíc a u druhého jen za 60 tisíc.
S tím kuřetem - v ceně bohužel vítězí řetězec, aspoň u nás. U nás jsou za těch 65 u soukromníků, a většinou ještě mražené, tzn. že kupujete ještě vodu, jak jste v nějakém příspěvku kdysi uváděla. Řetězce jsou v případě kuřat levnější. No a nejlepší je zajet si pro kuře do Polska - tam vychází na 30 - 35/kg - samozřejmě výhodné jen pro nás pro pohraničníky, co to máme "co by kamenem dohodil" a ještě když seženeme výhodnější kurz zlotého.
Když už rekonstruujete, tak Baumax taky není nejlevnější volba, ale má to pod jednou střechou a každý týden pošle barevné letáky. Jenže kdo hledá, najde :-))
Jsem Jihočech a u nás se najdou soukromníci, co mají kuře za těch cca 45,-. Musí se ale hledat, ne vlézt do prvního super hyper.
Dobrý den paní Jarmilo,
bydlím na hranicích, kde je 1 mezinárodní SM - tam to vypadá jak u snědeného krámu. A sem tam nějaký soukromník. Právě kvůli hranicím je zde v ladasčem draho, takže i kdybych dělal nevím co, tak tady kuře za 45 zkrátka nekoupím. Ale koupím tu ony levné (nejen) barvy. A pracuji cca 20 km dál, kde máme všemožné SM a HM vč. Obi a Baumaxu, takže velký nákup děláme v místě pracoviště. Pominu, že letáky obsahují nabídky atraktivního zboží, které je na přídělový systém jak za socíku a první den akce je zboží beznadějně vyprodáno (netýká se jediného řetězce - Globusu, který měl vždy vše z akční nabídky).
Poplatek se neúčtuje mě a tudíž je z pohledu klienta nezajímavý. Stejně tak mě nezajímá, že při platbě cash má obchodník náklady, které musí zaplatit. Ať už platím kartou či nikoliv, cena zboží pro mne zůstává stejná.
1) Článek je bezrpostřední reakcí na reklamní spoty RB, které dle názoru autora spíše zneužívají tématu vyvolávajícího emoce. Rozhodně nehájí poplatkovou politiku bank, ale spíše upozorňuje, že se při kritice bankovních poplatků často míchají pojmy s dojmy. Kritizována by měla být především nepřehlednost sazebníků.
2) Poplatková politika každé banky je její záležitostí. Je jen na ní co a jak zpoplatní. To, že nějaký poplatek případně sníží nebo úplně zruší ovšem nutně neznamená, že klienti ušetří. V době, kdy má nespokojený zákazník přinejmenším několik alternativ, diskuse o "výši bankovních poplatků" postrádá smysl.
3) ING konto není běžný, ale spořicí účet (což lze poznat mj. na omezeném spektru služeb).