Hlavní navigace

Názor k článku Polsko: klidná země s mořem a výraznou minulostí od anonym - Ano, vysoká kriminalita ... Autem do Polska a...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 8. 2009 14:30

  anonymní
  Ano, vysoká kriminalita ... Autem do Polska a bez komplikací ... Ale z Polska zpátky vlakem nebo stopem. Velké hypermarkety (aspoň co my jezdíme) tam mají jak normální parkoviště, tak i "nenormální" - za plotem a placená. Není to ovšem placení ve smyslu našeho výpalného, ale platíte za hlídání, že vám auto neukradnou. U nás zaplatíte a zloděj má ještě spolehlivou informaci, že na ukradení má podle parkovacího lístku za sklem dost času. A pochybuji, že by někdo platil 4 hodiny, když mu bude stačit jen hoďka, aby zmátl zloděje.

  Silnice mají děsné, když jsem viděl, jak tam budují novou silnici s koňskýma povozama a traktorama bez kabiny, možná 50 let starými ... Ne na každém rohu, jako u nás, máte značkový servis, a tak tam jezdí auta dost otlučená, o technický stav vnitřností se raději nezajímat (hlavně, že to jede), protože mnohé soukromé opravny typu garaž stačily tak možná před 20ti lety na jejich Fiatky samochodowe ... Dost lidí auto ani nemá (zvláště na venkově, který je zdrojem obživy drobných zemědělců), a tak potkáte lidi při silnici s kárkou, jak si to sunou s televizí do opravny nebo za nákupem. Jejich nakupování - nevžily se tam tolik velké SM a HM jako u nás, i když jim už začínají přicházet na chuť, zvláště ve městech. Na venkově dávají přednost krcálkům a tržnicím - když pak vidíte, jak na vystavené sýry (žádné chlaďáky) pere celý den sluníčko ... na druhou stranu to ale asi budou sýry, ne nějaké rostlinné imitace jako u nás. Na tržištích se ale kupují i oděvy, drogerie, boty ... Jejich byty či domy, dnes nově stavěné, nemají takový šmrnc a smysl pro detail, jako u nás, působí tak nějak ušmudlaně.

  Holky tam mají pěkné, asi tak jako většina Slovanek je hezkých. Nesmějí být ale šmrcnuté nějakou německou Gertrudou. A jsou dost nábožní a neuznávají buzíky. Nemají na vsi pořádný obchod, ale kostel tam mají hypermoderní.

  Jejich papundeklový nábytek zaplňuje Evropu, a jsou vidět mnohdy i v našich řetězcích vlastněných západními vlastníky (viděl jsem třeba v Kice komodu, kterou jsme si koupili v Polsku, za více jak dvojnásobek ceny - v Polsku vyšla na 4000 Kč, v Kice stála přes 9000 -ta samá. Mnohé "značkové" zboží pocházející ze Západu je pro bývalý východní blok vyráběno právě v Polsku (dost potraviny).
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).