Kdo má alespoň trochu ekonomické vzdělání tak mu musí být jasné, že cesta, kterou chtějí jít socialisté je cesta do pekel. Stát na tom není dobře a nevim proč by se měl zatěžovat ještě více. Když si lidé mohou kupovat nová auta, v obchodních domech nakupovat plné košíky, tak si myslím, že tak špatně na tom ještě nejsou. A co se týká návrhu opatření ČSSD, tak je pokládám opět jen jako přítěž státu. Ten, kdo někdy slyšel o ekonomickém cyklu, tak mu musí být jasné, že nikdy nemůže být pořád dobře. Lidem se nelíbí reformy, co chtěla dělat koalice, ale jak jinak dlouhodobě vyřešit např. problematiku důchodů. Populace vymírá a tak by budoucí senioři neměli prakticky žádný důchod. A toto jde vyřešit pouze dvěma způsoby buď udělat penzijní reformu nebo v budoucnosti zvýšit odvod na sociální pojištění. A z těchto 2 variant mi přijde ta první určitě lepší.
Proč ale populace vymírá? Mám kolem sebe mladé lidi ve věku kolem 30 a lehce nad 30. Děti nechtějí, protože mají obavu, že by je neuživili, kdyby přišli o práci. Slušní lidé děti nemají, protože mají potíže a společnost se tváří, jako že se nic, že je všechno v nejlepším pořádku. Děti má hlavně nepřizpůsobivá populace, pro kterou jsou děti zdrojem bezpracného (nebo alespoň zajímavého) živobytí.
Populace nevymírá. Vymírají hlavně pracovití lidé. Ti mají jedno, nanejvýš dvě děti.
To, co navrhují socialisté, je cesta do pekel. Ale sebrat lidem prostředky, aby neměli zdroje na svou vlastní reprodukci, je rychlejší a spolehlivější cestou do pekel.
Malá porodnost není jenom kvůli financím. Je to i o životním stylu, zvyklosti na určitý standard, nejdřív si života trochu užít, pak se teprve usadit, nejdřív si vybudovat určitou pozici a pak teprve zakládat rodinu, i o plánování rodičovství jako takovém - ve vší upřímnosti, jaké procento žen používalo antikoncepci před třeba 25-30 lety a jaké procento ji používá dnes? Až na jednu výjimku jsem nepoznal slečnu, která by neužívala hormonální antikoncepci a ta výjimka ji nemohla ze zdravotních důvodů. Dnes už opravdu není běžné mít jedno dítě před 20 rokem věku a do 25 mít druhé, jako to bylo třeba u mé mámy. Případy, kdy má holka na střední dítě už je spíše výjimkou. Vysoká škola je taky běžnější, než dříve, těžko můžete chtít po 25 letém studentovi, aby si pořídil na koleji dítě, po jeho partnerce taktéž. A když už dostutujete, je třeba získat nějakou praxi, jinak jste v podstatě nezaměstnatelný člověk. Proto se věk rodičovství pořád posunuje. Dřív bylo běžné, že holka dostudovala, pořídila si dítě, druhé, pak jí bylo 25, dvě děti na krku a žádnou praxi. V přístupu k zaměstnání v bývalém režimu to nevadilo, dnes někdo někoho takového hned tak nezaměstná, raději si vezmě někoho čerstvého po výšce bez dětí, než holku bez praxe, která má po škole tak daleko, že už si z toho nic nepamatuje.
To je tragika, když se polodůchodci po budování kariéry pustí na stará kolena za pomoci Viagry do dělání dětí. Opravdu si myslíte, že mít děti ve 30 - 40 je normální? Já tedy ne. Pominu fakt, že v tomhle věku se rodí daleko více postižených dětí v čele s Downovým syndromem. A stát to stojí nemalé prostředky. Víte, jaké to je, když na malé dítě volají - tamhle ti jde dědeček /a on to je tatínek/.
Znám v okolí pár lidí, co si na stará kolena pořídili děti. Je to hrůza. I když se někteří rodiče snaží chovat mladistvě, ten vlak už jim ujel a díky budování kariéry děti vychovávají babičky či tety za úplatu, dítěti nahrazují rodičovskou lásku láskou finanční. Zlatá doba socialismu, kdy holky měly děcka po 20.
Dnes je vývoj ve všem, takže 20ti letá holka po dítěti má ze školy zrovna takový prd znalosti, jako ženská v 35 po dítěti. Mnoho věcí z praxe se na školách nebere. A brzký návrat od dítěte do práce rovněž není dobrý - ostatně všichni asi dobře pamatujeme kritiku komunisticého režimu a jeho jeslí, kdy děti v raném věku šly od matek. Dnes je to to samé, jen ty jesle téměř nejsou, takže když mohou, tak si matky vozí děti do práce, když to nejde, musí si najmout na hlídání nějakou opér služku. A když se takto děje za současného režimu, je to v pořádku, když se tak dělo za socialismu, bylo to špatně?
Nezlobte se, jen takový skromný dotaz. Koho jste chtěla svými hlubokými myšlenkami, které byly mimořádně aktuální v době vlády Klementa Gottwalda, oslovit? Jelikož si nejsem jist, zda je vám dobře, tak jen pro pořádek uvádím, že žijeme v třetím tisíciletí, v demokratické a svobodné zemi.
Když si budete mít možnost vybrat mezi 30 letou holkou, která je čerstvě po mateřské a předtím výšku, nikdy nikde nepracovala, a 30 letou holkou s výškou a pěti lety praxe, tak koho si, jako zaměstnavatel, vyberete? Myslete si co chcete, ale jsem si jistý, že kdybyste podnikala, vybarete si druhou variantu bez sebemenšího váhání. Psal jsem, že za dřívějšího režimu s dřívějším systémem zaměstnávání to nevadilo, teď ano. Nevidím nic špatného na třicetiletých rodičích, nevidím je jako polodůchodce, to jenom Vy jste zůstala myšlením ve středověku. Čtyřicet, to je jiná, takové rodiče taky znám a uznávám, že je to tragédie. Mého bráchu měli rodiče ve 25, mě ve 30, takže v takovém věku, kdy nyní běžně mají rodiče první dítě, tak jaký problém? Socialismus už nikdy a určitě bych neříkal, že to byla zlatá doba, kdy měli děti ve dvaceti. Dnes si bez výšky ani neškrtnete a aby holky sekaly se studiem, jako dřív, protože otěhotněly, tak to teda vážně ne. Doba se změnila, ve spoustě věcí k lepšímu, a doba, kdy se mladí brali ve dvaceti, protože čekají dítě, neměli zaměstnání, bydlení taky ne, a spoustu let bydleli ve třech generacích u rodičů v třípokojovém bytě, to opravdu nebyl žádný zlatý věk. Nevidím nic zlého na tom, když si rodiče nejdřív vybudují vzdělání, praxi, bydlení a pak si ve třiceti a pětatřiceti pořídí děti. Rozhodně je to pro rodičovství lepší postup, než ten za minulého režimu. Souhlasit se mnou nemusíte, já s Vámi taky nesouhlasím.
Původně jsem chtěl reagovat na jiné příspěvky, ale když tady čtu tu pravičáckou demagogii a arogantní urážky typu "nejste zdravý" , tak asi není vhodné vyjadřovat zde jiné názory. Jak je vidět, právo na vlastní názor tu většina zastánců demokracie nesdílí. Někteří modří vymaštěnci (na hrubý pytel hrubá záplata) mi připadají ty za socialismu nejuvědomělejší, kteří to "žrali" a dělali ostatním méně uvědomělým lidem peklo. A co které jsem znal, tak po převratu rychle překabátili do ODS, a dnes opět dělají peklo jiným, co "nežerou" ODS. Když jim dnes připomenu, jak těsně před revolucí se aktivně pokoušeli v závodě zavést politické desetiminutovky před vlastním pracovním procesem, tak se nějak nemohou upamatovat, případně vyhrožují tresty za pomluvy. Proč se proboha stydí za to, co dělali před 20ti lety? Nechtějí slyšet pravdu. Obávám se, že tací lidé by se při návratu Hitlera prali o manažerská místa v Osvětimi.
K nejen vašemu příspěvku: já jako šéf bych si taky vybral holku bezdětnou, svobodnou, Abych nerozvracel manželství, až s ní budu spát. Ale opravdu: abych trnul, kdy se rozhodne pro rodinu a pak trnul, že neseženu na její místo nějaký záskok na 2 nebo 3 roky, až půjde na mateřskou. Proto určitě vezmu holku po mateřské, byť bez praxe. Musím sice počítat s tím, že občas může zamarodit s dětmi, ale nejsme snad v době kamenné, aby se ženy staraly o rodinu a o oheň, a muži chodili na lov. Ta první holka bude po mateřské znát zrovna takové prd jako ta druhá, protože za tu mateřskou se polovina věcí bude dělat jinak než kdysi před mateřskou. A ta druhá holka ještě bude mít třeba manýry z předešlé praxe, které se mne nebudou líbit. Tu první holku bez praxe snázeji předělám k obrazu svému.
Své dítě jsem měl po třicítce, a až 3 roky po svabě, v dobách socialismu to bylo cosi nevídaného. Dnes vidím, jak je člověk na výchovu "starý". Soukmenovci mého dítěte mu dávají jasně najevo, co to má za fotra za důchodce. Až bude dítě dospělé, po škole, já budu skoro v důchodu. Místo abych se zajišťoval na důchod, budu jej muset podporovat ve studiích. Bude-li i on mít své dítě až po 30, klidně se stane, že se vnoučete ani nedožiju.
Proto z vlastní zkušenosti: dítě po 30 nikdy! Vidím to dnes i v příbuzenstvu, kdy když se sejdeme, probíráme i děti. Ti normální mající děti po 20 mají jakžtakž čilé dědečky a babičky a normální starosti. Mají se o čem bavit, o životě. Za to ti kariéristé po 30 se nemají o čem bavit, protože ty ostatní nějaké teambuildingy a pracovní porady v pátek v podvečer opravdu nezajímají, není to o životě.
Co si pamatuji, tak za socialismu mladá manželství stát podporoval, dnes děkuje Husákovým dětem, že aspoň někdo bude moci přispívat do důchodového systému. Takže vaše tvrzení, že lidé po dvaceti neměli zaměstnání a bydleli ve třech generacích v třípokojovém bytě, se nezakládá na pravdě. Ano, možná tomu taky někdy nějak tak bylo, ale asi to byli tací neschopové, jak jsou označováni někteří jiní přispěvatelé zde na Měšci, když se jim něco nelíbí na současném zřízení.
Jděte se podívat do nějakého zdravotnického zařízení, kolik je dnes nemocných dětí. Skoro všechny pokašlávají, kýchají, spousta jich má alergie na zcela běžné věci okolo nás, o vážných vrozených chorobách, které žádné předporodní testy neodhalí, ani nemluvě.
Vašich depresí z pozdního rodičovství je mi líto, nicméně doufám, že se vám aspoň trochu ulevilo po sepsání tohoto příspěvku. Přeju vám, ať se z toho brzy dostanete a začnete si konečně taky života užívat.
Vcelku nic. Tyhle děti chodí do jiných typů zařízení, než chodí běžná populace. Gottovi bych to nepřál, ale spousta takovýchto rodičů se nedožije dospělosti svých dětí - viz nedávno zemřelý arch. Kaplický - smutné, že. Samozřejmě, že některý mladý rodič může také zemřít dřív něž je dítě dospělé (kriminální delikt, autonehoda, pracovní úraz, nemoc) a na rozdíl od Gotta nebo Kaplického zůstávají tyto děti většinou nezajištěny.
Cesta do pekel - to je nejake nove popularni pravicacke heslo?
Kdyz slysim o penzijni reforme, mam chut parafrazovat Skopkovou: mili duchodci, myslite si, ze se mate spatne? Udelame penzijni reformu a... to budete koukat!
Nebo jinak receno: mili duchodci, ze jste za socializmu budovali stat a z vasich dani a odvodu se budovaly narodni podniky apod? No, to uz jsme proprivatizovali, tak snad chapete, ze na ziveni duchodcu penize nejsou, holt se musite postarat sami. Jo vy jste si nenaprivatizovali? To je ale vase chyba, v nasi mlade demokracii kazdy mohl!
Ono je kolikrát lepší než "trochu ekonomické vzdělání" používat více selského rozumu. Zatím mne nezklamal a krizi jsem věštil daleko dříve, než ji celý svět přiznal, vyjma ODS, která dlouho šířila poplašnou zprávu ve smyslu že "nás se krize ale vůbec netýká, profrčí jen kolem nás ..."
"Ekonomický cyklus" - budiž, až všichni budou vše mít, nebude poptávka. Ale ta poptávka by tu byla i nadále, jen by běžní lidé museli mít na utrácení. Pokud jim velkou část příjmu seberou náklady na bydlení, energie, potraviny, lékařskou péči, tak jim při omezených příjmech nestačí na jiné věci - třeba na nákup nových aut. Vezme-li v úvahu, že Ø stáří vozového parku je přes 13 let, je to katastrofa (aby to někoho více trklo, tak 1 auto stáří 3 roky a 1 auto stáří 23 roků dávají dohromady oněch 13 let). Podnikatelé, kterým je přiznáváno nejvíce výhod, točí auta běžně po 3-5 letech, ale běžní občané pak hýzdí naše silnice starými škodovkami.
"Problematika důchodů" se dala řešit tak, že peníze, které byly na důchodových účtech, se nemusely rozfrcat na ptákoviny nemající s důchody nic společného. Pokud obdobně jako vládnoucí po r. 1989 budou postupovat i penzijní fondy, také se brzy ukáže, že v nich není dost prostředků na hromadné výplaty penzí, až nastanou. Fondy pak natáhnou ruku - státe, starej se! Zhodnocení pramalé, náklady fondů veliké, z čeho ty fondy budou vyplácet penze? Bude to zase jen a jen průběžný systém, kdy fondy budou vyplácet ty peníze, které do fondů přitečou druhou stranou od spořících účastníků.