Hlavní navigace

Pojištění "pro případ studia"

19. 3. 2004
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Rizika jsou různá - úraz, potopa, ztráta zaměstnání, nemoc... a všechny umí pojišťovny pojistit. "Rizikem" může být ale i studium, které s sebou nese zvýšené životní náklady pro studenta a jeho rodinu. Jak se dokáží s tímto rizikem vypořádat pojišťovny?

Pojišťovny nabízejí různé druhy životního pojištění. Mezi nimi již delší dobu existuje produkt, umožňující rodičům zabezpečení dětí po dobu jejich studia. Přestože je u různých pojišťoven označen jinak, dá se obecně nazvat „Studijním pojištěním". O co se jedná?

Při současných návrzích o reformě školství a zavedení školného v Poslanecké sněmovně zní studijní pojištění velmi zajímavě. Mělo by pomoci naspořit dostatek finančních prostředků na potřeby v době školní docházky na střední či vysokou školu.

Jedná se o druh životního pojištění, které zajistí dítěti vyplácení „stipendia“ po dobu studia na vysoké nebo střední škole. Rodiče v tomto případě sjednají pro své dítě pojistku s určitým vkladem a na určitou dobu.

Každá z pojišťoven nabízejících studijní pojištění udává minimální vklad a věk, kdy bude dítěti ujednaná částka vyplacena. Pojištění je ve většině případů zaměřeno na mladé rodiče s malými dětmi a jedná se, jako ve všech produktů životního pojištění, o běh na dlouhou trať.

Vedle kapitálové – spořící – složky jsou všechna studijní pojištění vybavena rizikovou složkou pro případ úmrtí rodičů. Zemřou-li oba rodiče, zavazuje se pojišťovna platit sjednanou pojistnou částku do věku dítěte, ujednaného smlouvou (zpravidla plnoletost či ukončení studia).

Přes podobné charakteristiky se tento produkt u nabízejících pojišťoven liší formou i názvem.

Studijní pojištění – nabídka pojišťoven

ING mezi svými produkty životního pojištění nabízí „Stipendijní pojištění“, které už svým názvem o sobě mnohé napovídá. Produkt zajistí buď čtyřleté vyplácení stipendia po dobu studia dítěte na střední škole, nebo výplatu po dobu pěti let v případě studia na vysoké škole. Zahájení výplaty „stipendia“ začíná v 15 nebo v 19 letech věku dítěte, přičemž zahájení studia není podmínkou výplaty.

Pojišťovna Allianz nabízí produkt „Studentinvest“, investiční životní pojištění s řadou připojištění pro děti a mladé lidi. Vstupní věk je 0 až 25 let a konec pojištění nastane ve věku 25 let osoby, pro kterou byla pojistka sjednána.

Pojišťovna České spořitelny nabízí kapitálové pojištění „Junior“, které obsahuje kombinaci spořícího vkladu a úrazového pojištění dítěte. Pojistné pro případ smrti rodičů je sjednáno ve prospěch dítěte a pojistné krytí trvá až do dosažení 19 let věku, případně do 23 let, je-li vstupní věk dítěte větší než 15 let.

ČSOB Pojišťovna nabízí „Čtyřlístek – pojištění dětí a rodičů“, které lze sjednat pro děti ve věku od 0 do 15 let, konec pojištění je možno si zvolit mezi 18. a 25. rokem věku dítěte.

Trochu odlišným, avšak přesto na děti a mládež zaměřeným produktem je „BABY Program“ pojišťovny AMCICO AIG Life. Jedná se o investiční pojistný program, který se uzavírá na určitý počet let nebo do doby, než dítě dosáhne určitého věku. Cílem produktu je vytvoření finančních rezerv, které mají v budoucnu usnadnit dítěti „důležité životní kroky“.

CREDIT SUISSE LIFE & PENSION nenabízí studijní pojištění jako takové, avšak jedná se o kapitálové životní pojištění, které může vykazovat podobné charakteristiky jako výše vedené produkty. Nerozhoduje minimální ani maximální věk osoby, ve prospěch které je pojištění uzavřeno, a pojistná suma bude vyplacena až po uplynutí doby, dohodnuté ve smlouvě – tedy je možné ji sjednat na dobu studií. Podobnou charakteristiku však splňuje většina kapitálových a investičních životních pojištění.

Podobně jako v předchozím případě ani pojišťovna Generali nemá nic specificky zaměřeno na studenty. Nabízí produkt „Generali – Life“, kterým lze pojistit jednu osobu a dvě děti.

Pojišťovna Kooperativa v oblasti životního pojištění nabízí „Svatební pojištění“, které přes své odlišné označení nabízí velmi podobné podmínky jako studijní pojištění výše popsaná. Předmětem pojištění v tomto případu je sňatek dítěte v 18. roce života. V případě neuskutečnění se této situace začne být vypláceno „stipendium“ až do 25. roku života. Nejedná se tedy o pojištění zaměřené přímo na studium, avšak možnost vyplácení stipendia po 18. roce věku dítěte činí tento produkt též velmi zajímavým za účelem pojištění studia.

Posledním z vybraných produktů pojišťoven je vkladová pojistka „Speciál“ Životní pojišťovny Wuestenrot. Tento produkt je vlastně obdobou dlouhodobého vkladu v bance. Po uběhnutí smluvené doby vyplatí pojišťovna jednorázově vloženou částku se zhodnocením.

Účto_tip_změny21

Přečtěte si o dětském životním pojištění České pojišťovny v článku Dětské životní pojištění: Vyplatí se?, který nedávno vyšel na Měšci.

V případě úmrtí obou rodičů se pojišťovny zavazují, že pojištění bude probíhat až do konce smluvené doby. Navíc zpravidla ulehčují platební povinnosti vyplývající ze smlouvy, nebo začnou vyplácet důchod až do začátku sjednané doby vyplácení stipendia.

Přehled studijních pojištění
Pojišťovna Produkt Vstupní věk Výstupní věk Minimální vklad Poznámka Internetové stránky
Allianz Studentinvest od narození 25 let podle individuálního plánu www.allianz.cz
ING Stipendijní pojištění od narození výplata začíná ke stanovenému dni, 15. nebo 19. rok života 19 let 24 let podle individuálního plánu www.ing.cz
Pojišťovna České Spořitelny Junior od narození
po 15. roku věku
19 let
23 let
19 let 24 let minimální jednorázový vklad 10,000 Kč www.pojistovnacs.cz
ČSOB Pojišťovna Čtyřlístek od narození 15 let 18 let 25 let 100,000 Kč www.csobpoj.cz
AMCICO AIG Life BABY Program uzavřeno na dobu určitou, nebo než dítě dosáhne určitého věku 100,000 Kč www.amcico.cz
Kooperativa a.s. Svatební pojištění od narození do 18. let, poté vyplaceno v 25. roku (i formou stipendií) 30,000 Kč max. vklad 6 000, 000 Kč www.koop.cz
Wuestenrot Speciál uzavřeno na dobu určitou, minimálně na 10 let 100,000 Kč www.wuestenrot.cz

Tabulka doplněna v 10:50.

Anketa

Uvažujete o "studijním pojištění"?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).