"Tento fakt má však neblahé důsledky v podobě tzv. morálního hazardu. Když jsou vklady střadatelů pojištěny, tak ti se příliš nestarají o to, jaké je finanční zdraví banky, do které své prostředky dávají."
Ze svých daní si platím služby České národní banky, která ze zákona na banky dohlíží: "Činnost bank včetně jejich poboček působících na území cizího státu podléhá bankovnímu dohledu vykonávanému Českou národní bankou"
Přesně tak. Nicméně v tomto letadle "jedou" všechny banky, takže není dost dobře možná, jak píše autor, vybírat si banku podle finančního zdraví. Nemocné jsou totiž všechny :)
Jak obyčejný střadatel, který nemá ekonomické vzdělání, má hlídat banku, kam mu chodí výplata? Nemá šanci odhalit podvody bankéřů - to snad je prací státní banky - dohlížitele.
Občan by měl podle "odborníků" být odborníkem na vše. Stát přece za něj nebude vše dělat nebo hlídat tak, jak tomu bývávalo za socialismu. A tak si občane hlídej zdraví bank, své zdraví, kvalitu výrobků či služeb, dodržování zákonů atp. Nech si nakukat co uneseš a cáluj, dokud ti peníze stačí. Až peníze dojdou, seš pro republiku nepotřebný a táhni jinam....
No, například tak, že když si přečte v novinách, že (nejmenovanou) banku obral (nejmenovaný) úvěrový podvodník o osm miliard korun, tak si pomyslí, že v té bance asi jeho peníze moc v bezpečí nejsou, vyzvedne je a uloží jinde. Pak si sami bankéři dají setsakra bacha, aby někomu nenalétli. Ale pokud jsou vklady pojištěny, tak ten střadatel ty peníze v bance klidně nechá (nemá co ztratit) a ten bankéř tedy také klidně dál půjčuje podvodníkům (nemá co ztratit, jeho peníze to nejsou, a když bude těch podvodníků moc, tak to stát zatáhne a on o nic nepřijde, nanejvýš dostane zlatý padák).