Děje se to i dneska. Znám podnikatele – prodej PC, HW, SW. Zlomil si nohu a byl na nemocenské. V době vycházek jezdil po zákaznících kvůli záručním opravám. Jen v této době nesměl fakturovat. I účetní to takhle dělají: pracují i v době nemoci (pracují doma, můžou si vyhovět), jen v době nemoci nesmí fakturovat a návštěvu zákazníka musí stihnout v době vycházky nebo je zase navštíví zákazník doma. Tohle zaměstnanec udělat nemůže, pokud mu to firma neumožní.
Ale pracovat v době neschopnosti lze legálně nejen při vycházkách, to není žádná kravina jak píše supermama. Prostě můj zdravotní stav mi nedovoluje sjednanou práci pro zaměstnavatele, ale můžu pro jiného dělat práci, kterou můžu. Jak jsem uvedl řidič se zlomenou nohou může dělat třeba administrativu nebo něco podobného.
Jeste ze nejsem zamestnany ani si neplatim nemocenskou.
Jsem tak relativne svobodny clovek, ktery jeste smi pouzivat mozek. Pojem „vychazky“ me pripomina spis nejaky rezim jak ve vezeni a ne to, ze je nekdo nemocny. Pokud jsem tak nemocny, ze nemohu delat nic, tak nic nedelam a snazim se uzdravit. To jestli si vyjdu ven nebo ne je prece ciste moje vec. To ma jako clovek se zlomenou rukou cele dny drepet doma, protoze se tim „lepe“ uzdravi ?
Pamatuji si, jak v 89. p. Havel či jeho přívrženci kritizovali absolutně vše, včetně oněch potupných kontrol práceneschopných. Bylo to údajně omezování osobních svobod občana. Dnes se děje rovněž tak, ale je to v naprostém pořádku. Nechci se zastávat simulantů, ale již velice dlouho neznám v okolí případy, kdy by si někdo potřeboval udělat něco na zahrádce či vymalovat byt ze „štedré“ nemocenské /teoreticky připadá v úvahu u uniformovaných státních zaměstnanců a ústavních činitelů, kteří mají privilegia, která neměli ani komunisti – stačí se v „práci“ omluvit, nemocenskou nečerpají, jede jim plný plat.
Pojem „vycházky“ je opravdu poplatný vězení, nikoliv demokratickému režimu. Proto je nutno se také zamyslet nad tím, co tu ve skutečnosti panuje … Již jen čekám, kdy občan bude špiclován tak, že pokud mu lékař předepíše klid na lůžku, bude jej opravdu někdo nebo něco hlídat, zda leží, a na záchod či uvařit si čaj bude občan moci jen v předem předepsaných a schválených časech.
Q Demokracii bych do toho nepletl. Když dobrovolně vstoupím do nějakého pracovněprávního vztahu, tak dobrovolně ztrácím část svobody, tj. musím se po určitou dobu zdržovat na určitém místě, dělat to co pomně zaměstnavatel chce i když mně to třeba nebaví a v jistém slova smyslu jsem mu podřízen. A když v době nemoci nic nedělám a ještě chci, aby mi zaměstnavatel a pojišťovna něco platili, tak se musím chovat podle předem známých podmínek včetně těch vycházek a dalších omezení, kterým se říká léčebný režim. A koneckonců brát nemocenskou není povinnost. Tak jak píše Obyvatel, chceš být svobodný, můžeš.
Rád bych věděl co touto diskuzí sledujete? Jednak je to mimo téma, které je o souběhu podpory, nemocenské příp. přivýdělku (a já trvám na tom, že žádné z těchto peněz není povinnost brát) a jednak co s tím, že něco vykazuje stejné znaky jako vězení. Když sedím a dívám se na televizi, tak je to jako ve vězení, když obědvám, tak je to jako ve vězení, když se sprchuji, tak je to jako ve vězení atd. Všimněte si, že k tématu byly příspěvky jen dva supermama napsala, že souběh nemocenské a přivýdělku je kravina (a je tedy za blbce), já jsem s tím nesouhlasil s tím, že vydělávat a brát v souběhu nemocenskou lze. Další příspěvky včetně vašeho k tomu názor nezaujímají, ale jsou jistě zajímavé.
Většina občanů nevstupuje do pracovněprávního vztahu dobrovolně, nýbrž je nucena z ekonomických důvodů. Buď budu krást nebo budu mít bohatého strýčka vlastnící nějakou firmu a ten mi bude financovat žití bez práce (papírově mne zaměstná) nebo musím chodit do práce. Všechny tři varianty se dějí pro to, abych nechcípl hlady.
Jak jsem uváděl, nechci se zastávat simulantů a nemakačenků, ale občan by měl mít i nějaká práva, nejen povinnosti. Pokud marodíte a čerpáte nějakou dávku, tak tu dávku jste si již předplatil – platíte přece daně, pojištění. Takže to není nějaký milodar z hůry, ale dávka, na kterou máte právo a kterou vám např. za první tři dny někdo odepřel a za další dny neadekvátně zredukoval.
V mém příspěvku z 17.6.2010 7:46 jsem chtěl poukázat hlavně na to (a tu demokracii jsem do toho zapletl proto), že právě v 89. ty věci, co se dějí i dnes, tvrdě odsuzovali s tím, že když tu máme tu demokracii, tak se lidé (a hlavně vězni) přece nemohou nutit do práce. Zapomněl jste nebo jste tu dobu nezažil? Právě ony kontroly práceneschopných za minulého režimu byly prezentovány jako omezování svobody, vnikání a zásah do soukromí. Dnes to samé není tím samým?
Ano, číst umím. Vy možná ne. Psal jsem »Váš příspěvek «, tzn. jeden, jediný příspěvek. Pokud se podíváte na setřídění příspěvků (zatím se mezi mne a vás nikdo nenacpal), tak můj, kterým reaguji na ten váš, je z 21.06.2010 08:08 a ten váš příspěvek je z 18. 6. 2010 7:59 a je jediný, na který reaguji. O žádných vašich příspěvcích 16.6. v 7.04 a 13.03 jsem se v mém příspěvku z dnes 08:08 nezmiňoval a tudíž ani na ně nereagoval.
Když už budeme u toho rejpání, tak z vašich příspěvků např. 17. 6. 2010 14:14 18. 6. 2010 7:49 je patrné, že nehovoříte k tomu, zda můžu mít vedle nemocenské přivýdělek. Vámi zmiňovaný příspěvek z 16.06. 7.04 jsem nenalezl vůbec. Když chcete rejpat tak rejpejte , pokud možno k tématu.
Mohl bych se zeptat – opravdu nechci rýpat. Co vás vede psát k odborným ekonomickým tématům politická prohlášení, která s tím nesouvisí? Já když jsem si přečetl článek, že lze brát v souběhu podporu, nemocenskou a přivýdělek (tedy 3 příjmy), tak jsem s tím souhlasil a řekl jsem si „k tomu není co dodat“. K reakci mně vyprovokovala supermama s tím, že souběh nemocenské a přivýdělku označila za kravinu. Supermama se podle mně spletla, ale diskutuje k tématu. Ovšem vy (možná takticky) k tématu článku ani k příspěvku supermama nebo mému se nevyjadřujete (váš příspěvek z 17.6 7.46), lidově se tomu říká, že jste mimo.
Dobrý den, jsem k dnešku 19. den po skončení zaměstnání, jsem evidovaný na ÚP a dnes jsem si zlomil nohu, sádra (a tím nemoc) na 6 týdnů - co je pro mě lepší: být na ÚP a brát podporu nebo jít v pondělí obvoďákovi a nechat si napsat neschopenku a pobírat nemocenskou? Díky za rady, kdyžtak rskubal@centrum.cz