(a nepište mi, že nás budou házet ze skály)
když např. platím přibližně soc 2000 měsíčně, vezmu z toho 3%, což je myslím sakra málo na přilepšení a 2% z mé kapsy to nevytrhne.
A) zachová se mi stávající fond? a budou platit oba.
B) bude se mi počítat tento fond a stát mi tzv. sebere už naspořené (třeba mám sjednaný jednorázový výběr)
C) jiná varianta?
PS- teoretická úvaha -
vyplatí se vůbec platit sociální (při změně zákona na 35 let mi zbývá 15 let do požadovaného) takže- mohu si doma "válet šunky s dětmi, nebo počkat a před důchodem 15 let odvádět soc.poj.
Otázka je, jestli to má vůbec cenu,v této situaci. (rozuměj pro mě, pro stát se to samosebou vyplatí.)
jinak pro škarohlídy - jsem OSVČ a mám postižené, starší dítě, takže- doba pro důchod mi už neběží, ale moc toho s ním nenapracuji - takže jestliže vydělám měsíčně 5000 a půl z toho dám na sociální a 1600 na zdravotní, jsem jaksi na 0.
A když si dám dítě celodenně hlídat,(jednak-dítě si musí obtížně zvykat a najít někoho spolehlivého atd.) jako zaměstnance mě nikdo nevezme, kdo zná problematiku postižených dětí, asi zná. Není to pravidlo, ale je to časté.
Jestli by mi někdo poradil, budu ráda.
Ad 3% - z tzv. superhrubé mzdy (tedy z toho co zaměstnanec vydělá zaměstnavateli) je odvod na důchodové pojištění nějakých 28%. Z toho se odeberou 3 procentní body (tj. cca 1/9 té částky), odvádět dál budete jenom 25% superhrubé mzdy a ta 3% půjdou do fondů. Když to zjednodušíme a řekneme, že jako OSVČ platíte jenom důchodové pojištění, tak to je taky těch 28%, takže z toho nějakých 215 Kč půjde do fondu plus od vás dalších 144 Kč, dohromady 359 Kč.
Ohledně penzijních fondů, těžko říct, ještě jsem nikde nečetl co a jak, ale předpokládám, že ty zůstanou nebo se jejich působnost rozšíří o tyto nové způsoby zajištění.