Průměrný výnos z mých "zajištěných" fondů penzijního připojištění je za posledních 5 let 1,73% btto. Tzn, že díky inflaci jsem bez výnosu resp. v záporu a celý výnos se tak skládá pouze ze státního příspěvku resp. "repatriace" části mých daní (a to za předpokladu, že to vydřím do 60 let). Dále tyto fondy ze zákona nemohou mít záporný výnos, proto je zisk za poslední 2 roky alespoň 0,37% a to vše díky cca 10% podílu aktiv fondu v akciích, které sežraly všechny ostatní "výnosy" a to je naštěstí ještě zákonný limit pro podíly v těchto "aktivech".
Neumím si představt, jak mne někdo chce přesvědčit o výhodnosti spořit na min. 30 letém úseku resp. min. stejné kupní síle peněz dnes a za třicet let tzn. to co si dnes koupím za tisíc, abych za 30 let koupil za dnešních 1.000 navýšené o výnosy a neumřel hlady nebo na podchlazení pod mostem.....
Přesto toto mohu ještě považovat za výhru, protože někteří mí chytří kolegové jsou v akciích ve ztrátě cca 50% a to prosím během jednoho kvartálu nebo jiných, kteří si pořídili obrovské domy na okraji měst v satelitech za cca 8-15 mega, přičemž je dnešní režie domu stojí v desítkách tisíc (nebo chodí doma v bundách) a současně jsou jejich domy neprodejné a mají cenu pozemků s odečtem demolice a to neřeším dopravu do práce, parkování, školky atd...
Já mám 14% a to i přes krizi, ale fond mám v jiné zemi. Snad jim to vydrží. Ve skutečnosti mám ještě víc, protože mi zaměstnavatel přispívá stejnou částkou, takže mám zhodnocení 100% na každém svém příspěvku, pak se počítá 14% z částky zaplacené mnou + zaměstnavatelem a navíc mám slevu na dani. Fondy nejsou špatné, jen to nesmí být česká cesta.
Trochu a jen v rychlosti si hrubě zafilosofuji. Podle mne se začíná naplno ukazovat jedna zásadní věc, totiž to že lidí je na světe příliš mnoho, skutečné hodnoty tvoří jen někteří, a lidé a ekonomiky mají pokřivené hodnoty.
Peníze jsou jen prostředek směny. Investovat se má do reálií, ale tím že někdo do něčeho investuje ještě neznamená, že by měla hodnota této reálie automaticky růst, což se však často děje.
Někdo na Měšci nedávno popsal, že na globálních trzích a burzách už dávno není důležité znát jaká je hodnota obchodované věci, ale důležité je vědět jak přemýšlí a zareagují ostatní obchodníci. Připouštím však, že globální ekonomika mne nezajímá a trhům ani nechci rozumět.
Snažím se vyjádřit, že se domnívám, že "úspěšní, dlouhodobě, bohatnou rychleji než prodělávají neúspěšní plus roste hodnota za daný čas odvedené práce". Mimochodem, oni někteří věří i na neustálý růst. Já rozhodně ne.
Podle mne, kdyby se důchody všech lidí, na Zemi, v penězích, neustále jen zhodnocovaly tak už se tu asi vyzabíjíme. Tyto důchody a jejich nezhodnocování zřejmě napomáhají (mezi spoustou dalších věcí) udržovat tento systém stabilnější a pokřiveným pravidlům ekonomiky vůbec fungovat.
Jednoznačně souhlasím! V dnešní době spousta lidí vůbec nevytváří reálné hodnoty a tento poměr se s "vyspělostí" ekonomik dále zhoršuje. Za chvíli tu bude 90% dětí+důchodců+investorů do akcií+realitních makléřů+finančních poradců+atd a pouze zbylých 10% bude pěstovat obilí, dojit krávy, tesat nábytek ze dřeva atd.