Vlákno názorů k článku Podnikatelům výrazně navýšíme odvody, navrhuje Jurečka. Více to bude bolet ty s nižšími příjmy od :václav: - S ohledem na to, že se nejedná o...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 4. 2023 11:12

    :václav:

    S ohledem na to, že se nejedná o skutečné pojištění, ale o pouhou daň, kdy se mnou uhrazené prostředky, tzv. zálohy, jen nasypou na jednou hromadu, ze které se pak přerozděluje, a neukládají na na můj důchodový účet (protože nic takového neexistuje), tak ten argument o vyšším důchodu pro OSVČ je zcela falešný. Pouze se tím maskuje, že špatný správce (tzv. státní pokladna) nemá dost peněz na rozhazování a potřebuje z nás vyrazit další. Ten tzv. vyšší důchod je pouhá fikce, kterou systém používá jen jako vějičku, ačkoli ví, že už teď není schopen zajistit slušné důchody ani pro současné důchodce, natož pro ty budoucí.

  • 26. 4. 2023 2:27

    ViR

    Tak, ona výše odvodů ovlivňuje výši osobního vyměřovacího základu, od něj je odvozen výpočtový základ, a z něj, a z roků pojištění, se počítá procentní výměra důchodu.

    Není tedy až tak podstatné, že se ty peníze nikam neukládají (což je podstatou průběžného systému). Jádro pudla je ale jinde, a to v rozhodném období, z něhož se počítá osobní vyměřovací základ (OVZ), což je průměrný (měsíční) výdělek za rozhodné období, přepočtený koeficienty na aktuální hodnotu peněz. A podle současně platného zákona 155/1995 Sb. je prvním rokem rozhodného období kalendářní rok, kdy dosáhnete 19 let (nejdříve však rok 1986) a posledním kalendářní rok předcházející roku přiznání důchodu. V současné době je tedy rozhodné období pro stanovení OVZ již velmi dlouhé, konkrétně 37 roků, a prodlužuje se.

    V praxi to pak znamená, že vychází-li někomu kdo letos žádá o důchod aktuálně OVZ například přesně na 10000 Kč, a on by se rozhodl, že si dobrovolně navýší odvod důchodového pojištění za minulý rok jednorázově o 280000 Kč, tedy loňský vyměřovací základ zvýší o 1 milion, tak se mu ten milion "rozmělní" při výpočtu průměru do celých 37 roků, respektive 444 měsíců, a OVZ se mu zvedne z 10000 Kč na 12252 Kč, tedy o 2252 Kč. A pokud získal například 46 roků pojištění, vypočtený důchod bude vyšší o 1554 Kč měsíčně (v současné hodnotě peněz), tedy o 18648 Kč za rok. Návratnost těch vynaložených 280 tis. je tedy cca 15 let, což například pro muže 64 roků starého se téměř přesně rovná průměrnému věku úmrtí důchodce (muže), který v r. 2021 činil 79,60 roků.

    Dalo by se tedy říci, že zhruba polovině OSVČ - mužů, by se takové navýšení odvodů mohlo vyplatit, mají-li z čeho je navýšit. (Ovšem tehdy a jen tehdy, pokud OVZ tím navýšením nepřekročí tzv. první redukční hranici = 44 % průměrné mzdy. Návratnost navýšení nad ni se totiž prodlouží cca 4x, tedy kamsi mezi 130 - 140 roků dožití :-))

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).