Digitální podpis je rozhodně přesnější termín. Odborníci na to včas upozorňovali, bohužel zákonodárci si prosadili svou a v zákoně je teď elektronický podpis.
Píšete: "pri pripadnem utoku lze maximalne nechat podepsat konkretni dokument." Jak? K použití tokenu je nutné zadat heslo s omezeným počtem špatných pokusů. Nanejvýš můžete přinutit majitele, aby podepsal nebo Vám řekl heslo. Ale nátlakové metody fungují i u klasických podpisů a jaksi z principu se tomu nedá zabránit.
Co se týče kompromitace soukromého klíče virem a podobně, tak zákon v paragrafu 5 ukládá podepisující osobě povinnost hlídat soukromý klíč jako oko v hlavě a neprodleně oznámit jeho případnou kompromitaci na CA, která vydala certifikát. Takže kdo se tím nebude řídit, porušuje zákon a podle odstavce 2 téhož paragrafu za to nese zodpovědnost.
I pro popsaný scénář podle mě platí, že zodpovědnost nese podepisující osoba, protože podle zákona nezabezpečila svůj klíč proti zneužití. IMHO je na případném soudci, aby rozhodl, že učiněná opatření byla dostatečná (jako když zamykáte byt) a je tedy potřeba stíhat útočníka a ne majitele klíče. K tomu je ale nutno prokázat útok.
Chci-li zcela bezpečnou krabičku, můžu podepisovat výhradně na počítači, který není připojen do sítě a je fyzicky hlídán. Pak je třeba kontrolovat, abych tam nezanesl útočný kód na médiu zároveň s dokumentem k podepsání. To se ohlídat dá.