Vlákno názorů k článku Podepisujeme se elektronicky od petr_p - Delka platnosti certifikatu je pro prakticke pouziti prilis...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 2. 2004 17:51

    petr_p (neregistrovaný)
    Delka platnosti certifikatu je pro prakticke pouziti prilis kratka (asi zamer certifikacnich autorit - podnikatelu). Horsi je, ze zakon o el. podpisu nestanovuje povinnost casoveho razitka. Takze neni mozne usoudit, kdy byl dokument el. podepsan, a tudiz po vyprseni doby platnosti certifikatu neni mozne el. podpis overit. Je mozne namitnout, ze datum bude obsazeno v dokumentu, jenze dokumentu rozumi clovek, ne stroj - pravost el. podpisu je zalezitost automatizovana.

    K duveryhodnosti: Ono kdyby si ceske CA nehraly na hrdiny, tak by si nechaly sve korenove certifikaty podepsat u nejake zname zahranicni CA. Pak by defaultne nainstalovane postovni a jine klienty nevyvedla z miry nejaka ceska CA. Chapu, ze s delkou retezce CA duveryhodnost z pohledu cloveka klesa, ale z pohledu stroje je rozhodnuti nad slunce jasne.
  • 25. 2. 2004 8:17

    Jiří Kutálek (neregistrovaný)
    Upřesnění: po vypršení platnosti certifikátu lze ověřit validitu el.podpisu. Jinak ale máte pravdu s časovými razítky.

    K podpisu root-cert CA: Certifikační autorita musí GARANTOVAT bezpečnost svého root-certifikátu a všech od něj podepsaných certifikátů. Pro zabezpečení jsou budovány dosti sofistikované a nákladné mechanismy.
    Nadefinujme si Vámi popsanou situaci: česká CA - nazvěme ji např. CZCA - si nechá svůj root-certifikát vydat "u nejake zname zahranicni CA". (Vy píšete podepsat, ale to je myslím hloupost.)
    Pokud by došlo ke kompromitování privátního klíče "zname zahranicni CA", byly by rázem kompromitovány i všechny certifikáty vydané od CZCA (včetně jejího rootu).
    Jelikož CZCA nemá možnost ovlivnit bezpečnostní mechanismy "zname zahranicni CA", byla by blázen, kdyby šla do takového rizika.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).