Vlákno názorů k článku Platit za studium? Jsem pro! od Žanisek - Zdravim všechny, ono se těžko tetka mluvi těm...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 8. 2008 9:27

    Žanisek (neregistrovaný)
    Zdravim všechny, ono se těžko tetka mluvi těm kteří studovali zadarmo, jsem studentka vysoke školy, a nelibi se mi zpoplatňovaní, nejsem totiž z bohate rodiny, už tak musim platit naklady na dopravu, stravu, knižky atd. a to neni v dnešni době levna zaležitost, a ještě školne, a nemyslim si že by pomohli uvěry ano ja si vezmu uvěr a kdo ho bude splacet... a taky je otazky že ti kteří jsou z chudych rodin tak budou nějak osvobozeni, ano vlada postavi takovy zakon, jak je toho dukazem přídavky na děti, překročí to 10 Kč a už Vám je vezmou... Je to hruza co se v dnešni ekonomice děje..Zamyslete se na tím kdyby jste byli vy v te situaci, situaci kdy si musite odříct skoro všechno abychom ste přežili a mohli alespon trochu myslet na budoucnost a vzdělavat se když Vaši rodiče neměli k tomu přiležitost..
  • 25. 8. 2008 12:35

    anonymní
    Státu vyhovuje pěstovat si národ negramotů.., když budeme tupé ovce, bude se jim s námi lépe manipulovat. Přímo na tom má stát asi zájem. Když mladým lidem, se zájmem studovat, ale ne původem z bohatých rodin, hází tímto způsobem klacky pod nohy. Živit studující dítě neni vůbec jednoduchá záležitost a né každá rodina si to může dovolit, natož poslat na školu dvě děti zároveň. Nevracíme se to do dob a časů minulých??? Že by se tu pěstovalo zpátečnictví?
  • 25. 8. 2008 13:07

    Paly (neregistrovaný)
    Kdyz dnes clovek chce studovat - nema kde, protoze soucasny system financovani VS snizuje kvalitu skol. Verim ve zmenu financovani VS ... ktere bude spojeno se zavedenim odlozeneho skolneho. Stejne tak verim ze neprijde system placeni skolneho v prubehu studia(naznaky uz tu u jedne soucasne obpozicni strany jsou).
  • 25. 8. 2008 21:21

    anonymní
    Docela by mě zajímalo, v které době žili vaši rodiče, že neměli příležitost studovat. Finanční důvody někdy na začátku 80. let obstojí těžko a než začnete argumentovat perzekucí komunistickým režimem, řeknu vám, že můj šéf vystudoval jako syn bývalého statkáře a pana domácího, jehož bratr emigroval :-). Je pravda, že v oborech, jejichž společenská potřeba je malá (tím nemyslím důležitost oboru, ale počet odborníků) byl v důsledku striktního plánování ještě daleko větší převis zájmu o studium než dnes, ale většinu technických oborů mohl začít studovat každý, kdo byl schopný alespoň úspěšně absovovat přijímací zkoušky. Tím se dostáváme k možná fundamentálnímu důvodu, proč platit školné. Dovedeno do krajnosti: když si budu studium platit sám, nikoho už nemusí zajímat, kolik absolveventů toho kterého studijního oboru je potřeba a jestli najdou uplatnění. Zodpovědnost za účelné vynakládání prostředků na vzdělání přejde ze státu na každého studujícího a odpadnou všemi kritizovaná omezení, která její vykonávání státem přináší. Placení školného bude znamenat více míst na vysokých školách, širší nabídku a větší volnost v rozhodování, co budu studovat. Na vlastní zodpovědnost. Takže limitující v konečném důsledku nebude, jestli se na psychologii dostanu, ale jestli mě ten obor potom uživí, nebo ho budu mít jenom jako koníček a jestli si takový přepych můžu dovolit. Úkolem státu pak bude nabídnout půjčky dostupnější a levnější než komerční úvěry (vlastně garantované každému, kdo se na školu dostane) a to nejen na školné, ale i na ostatní náklady studia a peníze na prospěchová a sociální stipendia. Nechápu, proč odmítáte koncepci, která by řešila vaše problémy s financováním studia a umožnila vám nebýt závislá na rodičích (nebo méně sobecky řečeno, nezatěžovat je svým studiem, když už jste vlastně dospělá). Odpovím si sám. Řekl bych, že vám, a nejste v tom zdaleka sama, nejde ani tak o vyřešení problémů, na které poukazujete, ale o to, aby vaše studium zaplatil někdo jiný a vy se na tom nemusela ani částečně podílet. Až dostudujete a budete si nárokovat vyšší plat, zajímavější práci, případně další výhody a v jiné internetové diskusi si postěžujete na špatné ohodnocení vysokoškolsky vzdělaných odborníků, pak, předpokládám, stejně přesvědčeně prohlásíte "já přece studovala". Je zajímavé, že tenhle argument, méně či více zaobalen, daleko častěji slýcháme od žen než od mužů. Možná je to i tím, že muži častěji studují ze skutečného zájmu o obor, ne jenom pro diplom a aby si něco dokazovali.
  • 13. 8. 2009 0:51

    Danny (neregistrovaný)
    Musím souhlasit s tím, že pokud si studenti svá studia budou hradit sami, budou si jich i více vážit, nebudou se nikde flákat a budou opravdu studovat. Navíc se určitě zlepší výuka na většině vysokých škol a stát tak bude (snad) moci investovat do dalších potřebných odvětví (třeba zdravotnictví)!! Ale zase na druhou stranu, já jsem student vysoké školy a všechny náklady si musím hradit sám!!!, ubytování, strava, doprava. Musím chodit do práce, dělám nočního hlídače, abych stíhal školu, a věřte je to opravdu náročné. Hodně lidí kvůli takovým případům končí už v prvním nebo ve druhém ročníku. A co je horší, lidé, kteří mají vědomostně na to tu školu zvládnout skončí, a ti co na to nemají, ale mají peníze jí udělají. A pak nemáte mít v práci nadřízeného debila, když on měl peníze a vy ne. No není to snad tak?? Všechno má své pro a proti!!
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).