Vlákno názorů k článku Platit některé bankovní poplatky je absurdní od Pavel - No, porovnejte to se zkušeností mých kolegů z...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 12. 2007 8:18

    Pavel (neregistrovaný)
    No, porovnejte to se zkušeností mých kolegů z (dlohodobé) služební cesty do Holandska. Odjeli vybaveni stoeurovkami a v Holandsku zjistili, že obchody berou maximálně padesátieurovky, vyšší si musí rozměnit v bance za 3% poplatek. Během třímesíčního pobytu se jim nepodařilo najít způsob, jak utratit stoeurovku a přitom neplatit poplatek za rozměnění.

    Navíc tam mají všechno zavedené na používání elektronických peněženek, takže ani při drobných nákupech (občerstvení, jízdenky, atd.) tam člověk s eury moc nepořídí. Takže buď museli hledat obchody, kde ještě berou eura (většinou byly dražší), nebo si pořídit elektronickou peněženku. To šlo dvojím způsobem - buď si otevřít účet, nebo si kupovat nabité. Za 13 euro se dala koupit peněženka nabitá na deset euro.

    Maslím, že můžeme být rádi, že tady platíme tak málo.
  • 4. 12. 2007 9:28

    Muf (neregistrovaný)
    Moje vlastní zkušenost z (dlohodobé) služební cesty do Holandska:
    Není to zase taková tragédie. Stoeurovky berou v Lidlu (s dlouhým testováním pravosti bankovky) a úplně v pohodě u všech benzínek. Když potřebuji rozměnit, jedu natankovat. Obchod, kde by nebrali euro jsem tady ještě nepotkal a snad to ani není možné. Trošku problém je jenom s nákupem jízdenek na vlak - automaty VISA karty neberou a hotové pouze mince. V Amsterdamu na letišti ve stánku berou max. dvacetieurovky a navíc je tam pořád velká fronta. Řeším to tak, že sbírám drobné do automatu.
    Elektronickou peněženku tady skutečně hodně používají, ale je to spíš pohodlí než nutnost a půl roku jsem bez ní taky vydržel.
  • 5. 12. 2007 9:14

    jezevec (neregistrovaný)
    souhlas. nejjednodušší způsob jak někoho přimět k akceptaci bankovky je natankovat a prohlásit že mám jen cash. každý radši vezme bankovku než aby se vzdal tržby.
    funguje to ale i v mnoha obchodech - platit noviny stoeurovkou je asi nemravnost, ale zkuste v jakékoliv sámošce přivézt k pokladně narvaný vozík, u pokladny vytáhnout stovku, a když pokladní řekne že peníze nechce, nechte jí ho tam stát a odcházejte. nejpozději třetí den radši přijme bankovku.
  • 5. 12. 2007 23:45

    anonymní
    Vy, taková kapacita Jezevče, a trapníte hotovými penězi? Děláte republice ostudu!
  • 4. 12. 2007 11:20

    Mex (neregistrovaný)
    No, málo rozhodně neplatíme. Jenže především paltíme všechno přímo. Kdybyste ten holadský systém rozkryl, pravděpodobně byste zjistil, že tam se neúčtují dorbné poplatky za položky apod., ale naopak jsou podstatně vyšší poplatky za jiné služby, které bance nepřinášení žádnou budoucí možnost zisku - např. rozměnění hotovosti.
    Pokud ovšem klient vede u banky účet, má ho zadarmo, nebo alespoň levněji než u nás, ale díky systému bezhotovostních plateb má banka větší jistotu, že nemusí rezervovat tolik peněz pro hotovostní výběry a že získá dost peněz na provizích z transakcí.
    Budu to tu asi už opakovat, ale myslíte, že obchodníci, kteří v takovém rozsahu akceptují bezhotovostní úhrady, platí provize za ně ze svého zisku? Rozhodně ne. Ty provize zase platí klienti bank - zákazníci ve formě vyšších cen. Je to sice prašť jako uhoď, ale nedráždí to tolik, jako bankovní poplatky u nás.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).