Mě se třeba stalo, že jsem dostal fakturu s takovým datem splatnosti, že nebylo technicky možné platbu stihnout. Když jsem se proti tomu ohradil, dostal jsem odpověď, že to dodavatel dělá schválně, protože předpokládá, že mu budou všichni platit pozdě. Takže je otázka, jestli ty pozdní platby jsou skutečně pozdní, nebo jsou vlasně včas podle očekávání dodavatele, který ale záměrně uvádí na faktury nerealistické datum splatnosti.
Co znamena ze neni mozne technicky platbu stihnout ? To snad jedine v pripade ze by byl datum splatnosti ten den. Vetsina bank prevede castku do druheho pracovniho dne.
Fakturu jsem dostal v podvečer, datum splatnosti pět KALENDÁŘNÍCH dnů, mezi tím byl státní svátek a víkend, takže na převod zbyl jeden den. Ze zákona jsou banky povinny provést převod do tří PRACOVNÍCH dní, takže ty dva dny tam chyběly.
No to se chce pak ozvat. Nicmene i tak je relativne velka nadeje, ze slusna banka to v tom jednom dnu stihne.
Mimochodem jsem nikdy nepochopil, proc banky u bezhotovostnich plateb rozlisuji pracovni dny. Stejne se to vse dela automaticky. Asi jim pocitace na vikend odjizdi za odpocinkem :-)
Jak můžete začít první větou v článku takovým bludem? :-O Takže druhotná platební neschopnost je lidový výraz pro insolvenci? Nemá cenu číst dál, když si někdo plete pojmy z oblasti ze které pak zřejmě následuje článek.
Stačí čytři odstavce do zákona o DPPO a do zákona o DPH:
1) Nezaplacená faktura není pro dlužníka daňově uznatelným nákladem.
2) Nezaplacené DPH není odečitatelné na vstupu.
3) Neobdržená platba není pro věřitele zdanitelným příjmem.
2) Neobdržené DPH nezakládá povinnost odvést DPH.
Vše platí i pro PDU.
Za těchto okolností by druhotná platební neschopnost by způsobila jen zlomek problémů - neplatiče by totiž hlídal berňák, a každého neplatiče by 60 dní po splatnosti poslal do konkursu. Vše. Ale se nechce.