Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Platí ještě úsloví "kdo šetří, má za tři"? od cml11 - Zajímavá úvaha na téma deflační tendence a její...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 29. 4. 2009 9:54

  cml11 (neregistrovaný)
  Zajímavá úvaha na téma deflační tendence a její výskyty v minulosti. V současné ekonomické situaci bych ovšem očekával spíš inflační tendence. Mnoho států, včetně ČR, je značně zadlužených. Deflace není v zájmu dlužníků, proto rozhodně není ani v zájmu současné měnové politiky ČR. Zato přiměřeně vysoká míra inflace by jí možná trochu pomohla, nebo přinejmenším neublížila.
 • 29. 4. 2009 10:36

  ja (neregistrovaný)
  Peněz je v systému hromada, což by ukazovalo na inflační scénář. Jenže nejistota, předlužení podniků, domácností i států nutí ty, kdo peníze drží tezaurovat (past likvidity). To poukazuje na deflační scénář. Rozpoutání války nebo jiného chaosu může vést i k hyperinflaci (katastrofický scénář). V zájmu těch, kdo drží peníze a mohou lobovat je dosáhnout deflačního scénáře, aby mohli levně nakoupit aktiva a přenést kapitál do nového systému.
 • 30. 4. 2009 8:39

  cml11 (neregistrovaný)
  Největší možnost ovlivňovat měnovou politiku má stát a ten patří spolu s domácnostmi, na jejichž ekonomické stabilitě je silně závislý, mezi dlužníky. Tedy stranu, pro kterou je zajímavý inflační scénář.

  Ono je dost diskutabilní, jestli by v současné době byla deflace k něčemu užitečná věřitelům. Ekonomika jako celek díky krizi klesá a jsou tu rostoucí problémy s likviditou. V případě deflace by se jejich rozsah prudce zvýšil a toto zvýšení insolvence dlužníků by ve výsledku vůbec nemuselo přinést požadovaný efekt pro věřitele. Naopak by mohlo dojít k silnému nabourání ekonomiky jako celku. Většímu než je nyní.
 • 30. 4. 2009 18:40

  ja (neregistrovaný)
  Souhlas, v zájmu státu je inflace. Ale jak ji vyvolá, když si nikdo nepůjčí? Může se zadlužovat, ale aby nepadla koruna, má to limity.

  Ano je tu EU a její evropské fondy fungující ve stylu perpetum mobile. Ovšem ty zdroje musí odněkud vysát. Podaří-li se nafouknout nějakou bublinu, jako se to podařilo USA, pak to nějakou dobu bude fungovat. Pokud ne, pak stagnace (stagflace) nebo deflační scénář.


  Bude-li deflace všude, Česko se nevyhne s důsledky, o kterých píšete.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).