Hlavní navigace

Platební bilance příjemně překvapila

12. 11. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zářijový běžný účet platební bilance byl v nižším než očekávaném deficitu. Hlavním důvodem je přebytek obchodu se zbožím.

Běžný účet platební bilance v září vykázal deficit ve výši 7,1 mld. CZK, který byl nakonec nižší, než ukazoval konsensus a náš odhad. Nejvýraznější překvapení se pak pro nás koncentrovalo do obchodní bilance, na což již ukazovala lepší data za zahraniční obchod zveřejněná v minulém týdnu.

Zářijová obchodní bilance skončila v přebytku téměř 19 mld. CZK oproti loňským 11 mld. CZK. Od začátku roku už přebytek obchodu se zbožím dosahuje kumulativně 136,3 mld. CZK a je tedy hlavním důvodem letošní dobré výkonnosti běžného účtu. Druhým faktorem je v meziročním vyjádření výrazně nižší deficit bilance výnosů (během prvních devíti měsíců letošního roku kumulativně –195,8 mld. CZK oproti –221,9 mld. CZK za stejné období loňského roku). V samotném září dosáhl deficit bilance výnosů 28,3 mld. CZK (meziročně  -4,8 mld. CZK). Odliv dividend do zahraničí činil 21,5 mld. CZK. Bilance služeb vykázala přebytek 3,2 mld. CZK, zatímco běžné převody skončily v nepatrném deficitu (-1,0 mld. CZK).

skoleni_8_6

Finanční účet v září uzavřel v přebytku 10,4 mld. CZK. Přímé zahraniční investice vykázaly přebytek 22,0 mld. CZK, z toho saldo reinvestovaného zisku činilo +8,3 mld. CZK. Portfoliové investice skončily v přebytku 9,7 mld. CZK, když byly podle ČNB ovlivněny na straně pasiv zvýšením držby dlouhodobých korunových dluhopisů vlády nerezidenty. Pasivní saldo ostatních investic dosáhlo 13,3 mld. CZK. Devizové rezervy se zvýšily o 12,8 mld. CZK.

Pro letošní rok očekáváme snížení deficitu běžného účtu pod 1 % HDP po loňských –2,9 %. Důvodem je především podstatně lepší dynamika zahraničního obchodu, která se promítá do vysokého přebytku bilance se zbožím běžného účtu. Oproti původním odhadům by měla pozitivně působit i bilance výnosů díky nižšímu odlivu dividend do zahraničí. Za tímto zlepšením stojí paradoxně slabost domácí ekonomiky, která generuje nižší poptávku po importech (faktor zlepšující bilanci zahraničního obchodu) a zároveň zmenšuje zisky firem. Bilance služeb i běžné převody by měly meziročně zaznamenat zhoršení. Schodek na běžném účtu by měl být profinancován přebytky na (1) finančním účtu zejména prostřednictvím reinvestovaných zisků nebo přílivem nových přímých zahraničních investic a na (2) kapitálovém účtu díky přílivu peněz z evropských fondů. Celkově data ukazují, že Českou republiku nesužují problémy s vnější nerovnováhou.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).