Na podnikání není třeba firemní účet.
1) nikdo odesílající peníze nepozná jestli je daný účet podnikatelský / osobní
2) jediný rozdíl je v tom, že na osobním účtu se daní úroky a na podnikatelském nikoliv, což je při typickém úroku 0,01% procenta ve stylu nas3r klienta co můžeš jedno
Pokud je s tím banka vpohodě, není důvod nepoužívat osobní účet k podnikání (stačí si přečíst podmínky).
A pokud už člověk chce, může použít levný podnikatelský účet typu FIO/mBank.
Tohle, že po zřízení živnosti si má člověk otevřít účet u nějaké velké trojky KB/ČS/ČSOB je největší omyl všech podnikatelů. Dokonce nemusíte mít účet vůbec... Samozřejmě pro vrátku DPH se hodí :), což je jediný správný tok peněz. Ale nezakládal bych podnikatelský účet, kde se platí jedna jediná koruna za vedení!
Nejenom pro vratku, jeden z výmyslů daňové správy je, že pokud plátci DPH pošlete platbu na účet, který nemá registrovaný, ručíte za to, že tu daň opravdu odvede (když neodvede, zaplatíte ji podruhé). Takže pokud jste plátcem DPH a neplatí vám jen ti, kdo vás dobře znají a věří vám, je registrovaný (a zveřejněný) účet v podstatě nutností. Ale i jinak je většinou praktičtější mít pro živnost samostatný účet a FÚ ho nahlásti.
Máte ale naprostou pravdu, že je úplně jedno, jaký je to účet, přestože zejména tradiční velké banky se klienty snaží přesvědčit, že musí jít o "podnikatelský účet", což je zpravidla jen trik, jak z lidí vytáhnout absurdně vysoké poplatky za služby, se kterými by je u obyčejných "lidových" účtů zákazníci poslali tam, kam slunce nesvítí.
Ono to ani nemusí být úplně "dobrovolně".
To mi tak jednou jedna německá firma v dobré víře vrátila přeplatek na účet (anichž bych o tom věděl, že mi ho hodlá vracet) a za 3€ zpět jsem "vyfasoval" poplatek 100 Kč.
Teoreticky by to šlo použít na "finanční útok" - založit si účet u zahraniční banky, která posílá do ČR zdarma/levně a pak posílat někomu, jehož účet znáte, banální sumy za (pro něj) horentní poplatky. Schválně jestli by pak poníženým prosením dosáhl odpuštění (banka jako bůh).