Hlavní navigace

Názory k článku Penzijní spoření už od plenek?

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 9. 7. 2004 9:29

  Jan Ludvicek (neregistrovaný)
  Já mám pocit, že si lidé do penzijního připojištění nehrnou ze zcela dacionálních důvodů.
  Jedním z důvodů je reálná inflace (ne ta, kterou nám předhazuje ČSÚ či vláda). Kdybych si třeba za uspořené peníze chtěl na stará kolena koupit či postavit domek nedaleko za Prahou (abych byl v přírodě, ale mohl pohodlně dojíždět k lékařům), tak mi žádné penziní připojištění nepomůže. Jen se podívejte, jak vzrostly ceny pozemků a stavebních prací za poslední léta. To je reálná inflace - dejte si do "spotřebního koše" věci, ktrých nepřibývá s růstem HDP (třeba ty pozemky) a to teprve uvidíte tu inflaci! Dávat do "koše" věci, kterých se vyrobí každý rok o 3% více, je poněkud neadekvátní. Už proto, že složení koše má každý jiné. Moje babička má v "koši" jídlo, nájem, služby spojené s bydlením, cigarety a dopravu - a cena toho koše jí roste tak o 10% ročně.
  Správně by se inflace měla odvozovat od růstu peněžní zásoby. Pak není potřeba mít a živit staťák, stačí se zeptat ČNB, kolik toho zase "natiskla".

  Jinak - penzijní fondy slibují milion při odchodu do důchodu. Milion Kč ale je 31000 euro. Kolik je průměrný plat v sousedních zemích EU? 3000? A jaký ten průměrný plat (vzhledem k inflaci, atd..) bude za 30 let, až půjdu do penze? Nebudou tedy moje celoživotní penzijní úspory za těch třicet let představovat třeba jen několik málo průměrných platů? Stojí to za těch 1500 měsíčně? Neužil bych si za ně během těch třiceti let více? To jsou asi otázky, které si lidi kladou a je to i důvod, proč se do pojištění nehrnou a pokud ano, tak s výrazně nižšími měsíčními úložkami, než těch 1500Kč.
 • 9. 7. 2004 10:20

  Pavel (neregistrovaný)
  A dalším důvodem, proč se lidé do penzijních fondů nehrnou, je historická zkušenost. Najdete v historii České republiky, počínaje rokem 1918, třicetileté období, během kterého by se úspory aspoň jednou neznehodnotily?

  Jednou jsem četl poučný článek. Autor v něm líčil, jak jeho předci byli odpovědní a mysleli na důchod, a tak, když se narodili jeho rodiče, prarodiče jim okamžitě začali spořit. Rodiče v tom pokračovali, spořili přes 50% příjmů. Pak přišla druhá světová válka, po ní znárodnění, dvojí měnová reforma, a pak jeho rodiče zjistili, že když dají dohromady celoživotní úspory a něco doplatí, může si jeho máma koupit nový klobouk.

  Jak můžete chtít po lidech s těmito zkušenostmi, aby spořili s perpektivou více než pěti let?
 • 9. 7. 2004 10:42

  Jan Ludvicek (neregistrovaný)
  Ano, samozrejme. A ja jen dodam, ze cela Evropa smeruje neustale doleva, takze ta pravdepodobnost nejake formy znarodneni se limitne blizi jistote. Co se tyce smerovani EU k socialismu, tak si staci vzit nejaky ukazatel (treba mira prerozdelovani) a prolozit si ho do budoucnosti. Timto tempem se realneho socialismu dockame vyrazne drive, nez za tech 30 let. On si to clovek neuvedomuje, protoze nam ty srouby utahujou postupne, ale kdyby se treba obcan nemecka z roku 1960 prenesl treba do roku 2004, tak by myslel, ze cele nemecko obsadil Sovetsky svaz a ze v SRN byl nastolen uplny socialismus. Takovy clovek by proste neveril vlastnim ocim. A clovek z roku 1930 ci 1880 jakbysmet.

  Ono samozrejme nemusi jit o stejne (uplne) vyvlastneni, jako u nas v roce 1948. Staci, kdyz za 15 let nejaky politik prijde, rekne, ze penzijni pripojisteni si platilo jen 40% nejbohatsich a ze pro 60% lidi zavislych na statnim prubeznem systemu nejsou penize a tak se na ty zbohatlicke soukrome penzijni fondy uvali nejaka dan. A pro ty, kteri si nesporili, ale radeji investovali do nemovitosti, se proste zavede zvysena dan z nemovitosti - takova, ze donuti vlastnika tu nemovitost prodat.

  Nehlede k tomu, ze politici ani nepotrebuji zavadet vyssi dane, aby byli schopni prerozdelit penize od 40ti procent zodpovednych obcanu (kteri si sporili) smerem k 60ti procentum nezodpovednych. Staci, kdyz si penize pro ty nezodpovedne proste natisknou (vzdyt k cemu take maji monopol na tisk nekrytych penez - centralni banku) a uspory zodpovednych se tim znehodnoti. Inflace je proste jina forma prerozdelovani, bez nutnosti zdanovani.

  Bohuzel se tomu ale nelze vyhnout. Profesor H.H.Hoppe ve sve knize "Demokracie: Buh, ktery selhal" presvedcive dokazuje, ze kazda demokracie proste zakonite speje k socialismu.
 • 9. 7. 2004 10:14

  j (neregistrovaný)
  již se TOM uvažuje. Toto je klíčová věta. Bude se objevovat stále častěji.
 • 10. 8. 2004 22:12

  Václav Šlajchrt (neregistrovaný)
  Doporučil bych autorce článku, aby se podívala na historii penzijního fondu Viva.Pak by netvrdila,že lidé nepřišli o peníze.Není to pravda.
  Mgr.Šlajchrt Václav
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).