Hlavní navigace

Názory k článku Penzijní spoření: překonaná inflace, ale i téměř 12% ztráta

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 5. 2016 12:06

  doktor (neregistrovaný) 81.30.250.---

  I penzijní společnosti se účastni židobraní na úkor svých klientů..kdy už ten žid pochopí, že bez spokojených klientů to nepůjde??

 • 24. 5. 2016 13:23

  Petr K. (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

  Chtěli jste spořit dětem a doufáte, že děláte správnou věc. Jenže skutečnost je jiná - jen krmíte nenažrané fody...

  První rok vložíte 12000 Kč. Od státu dostanete 2760 Kč. Z těchto 14760 Kč budete každý rok platit 1% na poplatcích fondu až do 60ti let účastníka. A platit budete i z dalších úložek - s přibližující se výplatou v 60ti letech vám z roční úložky bude zůstávat více. Jak to ale po 60ti letech dopadne?

  Za celých 60 let spoření vložíte 720 tisíc Kč, k nímž vám stát přidá 165600 Kč, ale fond si vezme 223887,17 Kč na poplatcích, takže zbyde jen 661712,83 Kč!

  Zdá se Vám to neuvěřitelné? Stačí se podívat na http://i.pictr.com/2hlbsh4glq.jpg

  Ve výpočtu není počítáno se zhodnocením ani s inflací. Pokud zhodnocení bude vyšší než inflace, dopadne to pro vás o trochu lépe, pokud bude zhodnocení menší než inflace, dopadne to pro vás ještě hůře, než v modelovém příkladu.

  Tuhle změnu zákona bych nevyčítal státu. Ale každý, kdo tento produkt svému dítěti uzavře, by měl být zbaven svéprávnosti.

 • 24. 5. 2016 13:57

  andy_kaufman (neregistrovaný) 89.24.154.---

  Tak tak, jedině štrozok a každý kdo to tak neudělá bude zbaven svéprávnosti a vykastrován.

 • 24. 5. 2016 19:33

  ViR

  No nevím, ale pokud by mi fond nezajistil v nějakém střednědobém průměru alespoň uchování reálné hodnoty peněz, tak bych u něj asi nezůstával, píokud by k tomu nebyl jasný důvod. A alespoň trochu slušně spravovaný (a státem kontrolovaný) fond by to měl umět zajistit a diverzifikovat investice i rizika. Pokud na toto budu rezignovat, pak je otázka, v čem a jak uchovat hodnoty.

  Že v krizových situacích nemusí fungovat ani zlato věděl i můj praděda po návratu z Ruska, kdy s ním za občanské války nějaká "velmi dobře oblečená dáma" vyměnila "docela hezkou" brož za 3/4 bochníku chleba a půl kila špeku (víc jídla u sebe neměl, ač ČS legie hladem netrpěly). Doma ji pak někdy kolem r. 1922 donesl jen tak na zkouknutí ke klenotníkovi, a už se s ní nevrátil... A za to co za ni dostal koupili chalupu.

  Jinak nepočítat se zhodnocením ani s inflací je úsměvné, neb to zhodnocení je přeci základním cílem investování a "kontrolovaná" inflace naopak významnou podmínkou fungování současného kapitalismu.

 • 25. 5. 2016 0:03

  pepa (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz

  A to je prave ono! Kdyby nabidla akcie, nebo pozemek, treba by umrela hlady. Zlato jako platbu v nouzi vyuzijete pravdepodobneji, nez jine investice. Proto neni spatne mit nejake cenne kovy. Zlato, stribro a pro nejhorsi situace i olovo. :-)

 • 25. 5. 2016 7:11

  Cesar (neregistrovaný) ---.spacecom.cz

  Naprosto s Vámi souhlasím, největší blbost spořit takto dětem, nemluvě o mizerném zhodnocení a možnosti i záporných zhodnocení, sám se v téhle "branži" pohybuji a věřte, že jsem toto svým klientům ani nenabízel !!!

 • 27. 5. 2016 14:53

  Škodolibka domácí (neregistrovaný) 193.245.34.---

  A já si troufám tvrdit, že u osmiletého dítěte např. zvolená vyvážená strategie v Doplňkovém penzijním spoření vydělá do jeho plnoletosti na pravidelném (to je pro příští roky klíčové slovo) spoření více, než kdyby se mu těch samých 10 let peníze spořili na spořicí účet nebo na stavebko. Stačí jen přemýšlet a nepodléhat davové hysterii.

 • 25. 5. 2016 7:49

  Pavell+ (neregistrovaný) ---.151.broadband7.iol.cz

  Ještě mi žádný z poradců nedokázal odpovědět na jednoduchou otázku.
  Vzhledem k tomu,že se jedná o investici může její hodnota klesat i stoupat.
  Pokud se rozhodnu zrušit penzijko předčasně musím vrátit státní podporu atd.. Toto bude vypořádáno v Kč po prodeji penzijních jednotek.
  Pokud hodnota investice poklesne třeba o 90% a já se rozhodnu o předčasné ukončení budu muset ještě doplácet? Nebo budu muset platit fondu do 60 let a on bude mé peníze likvidovat ?
  Rodič by tak mohl v dobré víře zajistit dětem závažný problém.

 • 25. 5. 2016 9:25

  VlK (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Zákon o DPS, § 25, (2) Výše odbytného představuje hodnotu prostředků účastníka ke dni zániku závazků ze smlouvy o doplňkovém penzijním spoření určenému v dohodě účastníka a penzijní společnosti, nebo ke dni doručení výpovědi, po odečtení poskytnutých státních příspěvků.
  Bohužel se tu nepíše o z(ne)hodnocení, takže výše odbytného může vyjít záporná. více viz https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2011-427#cast2

  Nicméně tuto otázku pokládám za hypotetickou. Před výpovědí bych si zjistil výši odbytného a v případě záporného výsledku bych DPS nerušil. Na co vypovídat smlouvu, když bych musel platit? To raději tu smlouvu nechám běžet třeba do 60 let (přerušit placení § 11 nebo platit 100Kč měsíčně do splnění podmínky 60 měsíců), kdy už nárok na státní příspěvky bude.

  No a pokud výsledek bude kladný a dávám výpověď tak mám možnost pro jistotu převést peníze na peněžní fond, aby po dobu výpovědi hodnota nekolísala.

  Jsem finanční poradce, nicméně spořit dětem na DPS z mnoha důvodu nedoporučuji.

 • 25. 5. 2016 20:46

  Pavell+ (neregistrovaný) ---.151.broadband7.iol.cz

  Trochu tomu nerozumím. Že nemohu smlouvu zrušit(mohu s doplatkem), je celkem logické. Nerozumím ale těm 60 měsícům. Smlouvu musím platit až do 60 let tedy minimálně oněch 100 Kč. ( Můžete mi prosím upřesnit na jak dlouhou dobu je možné přerušit placení. Neni to pouze na 1 rok ?).
  Jinak děkuji za info. Potvrdilo se mé podezření, že za opravdu specifických podmínek mohu na smlouvě tvrdě prodělat.

 • 26. 5. 2016 7:38

  mendrit (neregistrovaný) 93.185.5.---

  Myslím, že neplacením se nic nezmění a dál budete mít nárok na částku uloženou do té doby.
  Pro státní příspěvek je potřeba spořit určitou dobu, ale pokud se bez něj obejdete, tak ani 60 měsíců spořit nemusíte.

 • 27. 5. 2016 12:58

  Petr Dufek

  ty podmínky jsou celkem jednoduché - pravidlo 60/60 znamená toto:

  Aby účastník (klient penzijního fondu) mohly ukončit spoření v Transformovaném fondu nebo účastnických fondech a zároveň mu byli vyplaceny i státní příspěvky musí spořit minimálně 60měsíců (tj 5 let) a v době ukončení smlouvy mu musí být 60let věku.

  Přerušit placení v průběhu trvání smlouvy můžete kdykoliv - jen po dobu přerušení Vám nejsou připisovány, žádné nové státní příspěvky - hodnota vašeho účtu je, ale dále zhodnocována.

  Doplácet nic nemusíte pokud máte splněnou podmínku zmíněného pravidla 60/60.

  Co se týče jistoty zhodnocení Vašich prostředků. Tak u Transformovaných fondů (tj - smlouvu sjednané do konce roku 2012) máte garanci nejhůře nulového zhodnocení. To znamená, že co Vám bude připsáno na zhodnocení o to již nepřijdete. Tato garance na druhou stranu způsobuje, že fondy si počínají hodně opatrně a zhodnocení bude kopírovat maximálně inflaci nebo bude pod mírně pod úrovní inflace.

  Účastnické fondy (tj smlouvy sjednané od 1.1.2013) - zde může být zhodnocení výrazně zajímavější. Nicméně zde už je riziko toho, že při vyplácení obdržíte méně než jste do fondu (v nominále) vložil.
  Samozřejmě si, ale můžete vybrat strategii - a tím toto riziko výrazně snížit. Penzijní společnosti totiž nabízejí více možností, právě pro střadatele, kteří jsou konzervativní a chtějí určitou jistotu, že vyberou alespoň tolik, kolik do fondu vložili.

  Nicméně pokud je Vám do cca 40 let - nové smlouvy (neboli účastnické fondy) jsou pro Vás výhodnější - protože i při vyvážené nebo jiné konzervativnější strategii pravděpodobně dosáhnete zajímavějšího zhodnocení než v Transformovaném fondu. Navíc v rámci účastnických fondů - můžete při splnění podmínek přebíhat od jedné penzijní společnosti ke druhé (podle toho, které budete více věřit, že Vaše peníze lépe zhodnotí). U Transformovaných toto nelze - takže pokud jste si špatně vybral nezbývá Vám nic jiného než to prostě přijmout a smlouvu ponechat nebo přejít do Účastnického fondu.

 • 27. 5. 2016 18:12

  Pavell+ (neregistrovaný) ---.151.broadband7.iol.cz

  Mám sjednanou novou smlouvu asi tedy v účastnických fondech. Smlouvu jsem četl podrobně a za její podpis bych se nechal zbavit svéprávnosti.
  V podstatě je o tom, že já musím platit a fond s mými pěnězi může dělat co chce, Jak zhodnocovat tak prodělávat. Za to mu samozřejmě musím platit poplatek. Jako polehčující okolnost pro sebe uvádím, že mám sjednanou splátku 100 Kč a za to dostanu cca 500 Kč. měsíčně.
  Samozřejmě jsem uvažoval i o vyšší platbě a po vypořádání vrátit podporu a zhodnocení si ponechat. Z důvodu, které uvádím výše jsem toto zamítl.
  Smlouvu by mělo být možno vypovědět již po 24 měsících. Trochu nerozumím tomu proč uvádíte,že po 60 měsícich? Je v tom nějaký rozdíl ? Vše samozřejmě bude do 60 let věku.
  Také jsem byl svědkem toho jak jistá firma nabízela přerušení pouze na 1 rok. Je možno i na delší dobu?
  Děkuji za info.

 • 27. 5. 2016 23:30

  Petr Dufek

  Tak s tou nesvéprávností bych nespěchal.
  Nákladovost doplňkového penzijního spoření (dále jen DPS) je stále téměř zanedbatelná oproti jiným investičním produktům.

  Pro příklad použiji poplatky od PS České Pojišťovny - Dynamického účastnického fondu.
  1 % z průměrné roční hodnoty vlastního kapitálu Fondu.
  a za zhodnocení majetku ve Fondu, která činí nejvýše 15 % z kladného rozdílu průměrné hodnoty penzijní jednotky v příslušném období a nejvyšší průměrné roční hodnoty penzijní jednotky v letech předcházejících příslušnému období od vzniku Fondu vynásobené průměrným počtem penzijních jednotek v příslušném období.

  oproti tomuto - když budete investovat přes klasické podílové fondy budete platit:
  Vstupní poplatek, který se pohybuje obvykle ve výši 2,5 - 4% ze zaslané nebo cílové částky.
  Dále pak manažerský poplatek, který se pohybuje kolem 2 % z obhospodařované částky.

  Co se týče toho pozastavení placení je to takto:
  pro případ nečekaných komplikací (klient například nemůže momentálně spořit) umožněno placení příspěvků ODLOŽIT nebo PŘERUŠIT.

  Podmínkou odkladu je jeho písemné sjednání s termínem účinnosti do budoucna, nejdříve však od 1. dne následujícího měsíce po doručení žádosti. Maximální doba odkladu je 12 měsíců a doplatit spoření je nutné nejdéle 6 měsíců po skončení odkladu. Odklad spoření lze ukončit písemně nebo zahájením spoření alespoň ve výši 100 Kč. Doba odkladu, za kterou klient doplatí zpětně spoření, se započítá do doby spoření, nelze však na tyto vklady zpětně získat státní příspěvky.

  Přerušení spoření je účinné ke dni, který klient uvedl v písemném oznámení, nejdříve však od 1. dne následujícího měsíce po doručení žádosti. Doba přerušení placení příspěvku se nezapočítává do spořící doby (doba přerušení záleží na klientovi).

  Ukončení smlouvy s nárokem na odbytné - samozřejmě můžete provést po uplynutí 24 měsíců - vyplaceny jsou pouze naspořené prostředky se zhodnocení BEZ STÁTNÍCH PŘÍSPĚVKŮ.
  Pravidlo 60měsíců a 60 věku je pro řádné ukončení smlouvy, tzn jsou vám vyplaceny veškeré naspořené prostředky vč. zhodnocení a státních příspěvků.

  Osobně DPS vidím pro lidi do cca 40 let jako jeden nejlepších způsobů jak spořit (nebo lépe řečeno, dlouhodobě investovat) na důchod. Právě z důvodu nízkých poplatků.
  Jediný důvod proč spousty finančních poradců jsou proti DPS je, že provize je zastropovaná na max. 800Kč za uzavřenou smlouvu. Místo toho Vám raději nabídnou jiné "efektivnější" způsoby úspor na důchod - protože provizi za jiné produkty dostanou vyšší.

  Akceptovatelný argument proč možná pochybovat o DPS je politické riziko - žel nikdo z nás neví s jakou "skvělou" novelou, naši zákonodárci, přijdou.

 • 28. 5. 2016 8:26

  Pavell+ (neregistrovaný) ---.151.broadband7.iol.cz

  Děkuji za odpověď
  Vrátíme se tedy k mé původní otázce a problému.
  "Pokud hodnota investice poklesne třeba o 90% a já se rozhodnu o předčasné ukončení budu muset ještě doplácet? Nebo budu muset platit fondu do 60 let a on bude mé peníze likvidovat ?
  Rodič by tak mohl v dobré víře zajistit dětem závažný problém."
  Ukončit smlouvu nelze (musel bych doplácet). Přerušit lze pouze na 1 rok.
  Potom musím znovu platit (možná po jedné splátce zase přerušit).
  Je to tedy možná teoretický problém,ale existuje a je docela nebezpečný.
  x
  Za sebe chci toto připojištění zlikvidovat po 2 letech kde předpokládám vlastní investici 2400 Kč a cizí 12000 jsem zvědavý kolik z těch 14400 Kč dostanu.

 • 28. 5. 2016 13:41

  Petr Dufek

  Pokud poklesne hodnota fondu - doplácet nic nemusíte pouze Vám je vyplacena aktuální hodnota.

  Trochu (nicméně berte toto přirovnání hodně s rezervou - protože u nákupu cizí měny je více vlivů) bych to přirovnal k se stavu kdy nakoupíte cizí měnu, např Eura:
  koupíte 1000 E za 27Kč/1E - to jest 27000Kč
  po 2 letech chcete oněch 1000E prodat - nicméně kurz je již pouze 24Kč/1E
  Dostanete tedy pouze 24000Kč

  V této situaci jste v nominální ztrátě 3000Kč

  Nicméně situace může být i opačná a vy dostanete za oněch 1000Eur více.

  Obdobně to funguje i v investování.

 • 25. 5. 2016 14:48

  Nox (neregistrovaný) ---.sattnet.cz

  Zajimava myslenka. A co vlastne kdyz dite odmitne mit s tim penzijkem cokoliv spolecneho, vzdyt bylo zalozeno na jeho jmeno bez jeho souhlasu, protoze ten za deti delaji rodice do 18 let.

 • 27. 5. 2016 13:36

  Petr Dufek

  Na Vaší otázku je jednoduchá odpověď:

  V případě, že dítě v 18 se rozhodne nespořit pomocí penzijních společností a účastnických fondů. Smlouvu jednoduše ukončí.

  Následně mu bude vyplacena aktuální hodnota nainvestovaných prostředků očištěná o 15% srážkovou daň ze zisku a bez státních příspěvků (ty se vrací státu).

  Důvodem a hlavní myšlenkou proč umožnit spořit dětem na důchod bylo kumulování prostředků - jinými slovy, čim dříve začnete spořit, tím měně můžete měsíčně odkládat, aby jste naspořil dostatečnou částku, která Vám zajistí adekvátní rentu v důchodovém věku.

  zde modelový příklad:
  rodiče spoří svému synu (nazvěme ho třeba PAVEL) od jeho narození 500Kč/měsíc. PAVEL pak dále pokračuje až do 60let ve stejné měsíční úložce. Strategie zvolena Vyvážená, předpokládané zhodnocení 4% p.a.

  V 18letech věku bude hodnota účastnického fondu 117.058,-Kč
  a v 60letech věku bude hodnota účastnického fondu 1.069.832,-Kč

  V případě, že by PAVLOVI nebylo by spořeno rodiči od narození. A PAVEL by pak začal následně v 18 letech spořit sám a stejnou úložku 500,-Kč/měsíčně při totožné vyvážené strategii, předpokládaném zhodnocení 4% p.a.

  V 60letech věku bude jeho hodnota účastnického fondu pouhých 567.106,-Kč.

  Aby PAVEL dosáhl obdobné výše naspořených prostředků od 18let, musel by spořit cca 965,-Kč/měsíc (tedy necelý dvojnásobek)

  v 60letech věku by byla jeho hodnota účastnického fondu 1.069.400,- Kč

 • 27. 5. 2016 14:50

  mendrit (neregistrovaný) 93.185.5.---

  zhodnocení 4%p.a. po celou dobu Při průměrné inflaci 2%p.a.
  kolik % produktů v minulosti mělo za 40 let zisk 2%p.a. nad inflaci ?

 • 27. 5. 2016 15:21

  Škodolibka domácí (neregistrovaný) 193.245.34.---

  S&P 500 podle mě určitě ještě více, ale s Vyváženou strategií by na ta 4% nad inflací dlouhodobě určitě nedosáhnul ...musel by být tak 2/3 spořicí doby v akciové strategii a pak začít postupně "konzervativnět".

  Jen bych to slovo inflace pořád za každou cenu nehrál ... lidé ty investice srovnávají se spořákem, stavebkem či něčím podobným a u těch si na inflaci nehrají (škoda, třeba by konečně zjistili, že jsou na spořáku dlouhodobě reálně v mínusu).

 • 27. 5. 2016 16:15

  Petr Dufek

  Jelikož u účastnických fondů se nejedná o nic jiného než, v současnosti nejlevnější na trhu, podílové fondy.
  A u vyvážené strategie se bavíme o rozložení obvykle kolem 50-60% do akcií a zbylých 40-50% do korporátních či státních dluhopisů.
  Samozřejmě, že tyto procenta se postupně mění s tím jak účastník stárne. Čím více se účastník blíží 60letům věku (výplatě), tak PS postupně přesouvá investované prostředky účastníka do bezpečnějších cenných papírů jako jsou dluhopisy, tak aby se uchránila hodnota účtu účastníka.

  Fondy jako takové dosahují nějakého průměrného zhodnocení, které může být po jedno období nižší a v další výrazně přesahující průměr.

  Pravidelné investice jsou o tom, že se v čase rozkládá riziko nevhodného zainvestování. Proto se u dynamických podílových fondů doporučuje investovat dlouhodobě - protože tím se snižuje riziko ztráty. Naopak u konzervativnějších strategii je doporučený investiční horizont 3 - 5 let.

  Jinak počítat s průměrnou inflací 2% p.a. je holý nesmysl.
  Důvod - inflace v období 1994 - 2015 činila v průměru 3,9%
  tyto informace jsou dostupné na https://www.czso.cz/csu/czso/domov

  Z toto samotného je patrné, že pro investice na tak dlouhý časový horizont je dobré zvolit spíš strategii dynamickou, kde se průměrné zhodnocení bude pravděpodobně pohybovat kolem 4 - 7%.

  Samozřejmě nelze to garantovat, jsou to investice - proto také celé doplňkové penzijní spoření tolik ztratilo na popularitě. Češi jsou spíše konzervativnější střadatelé a mají raději pocit jistoty.
  Což se nikomu nedá zazlívat, že chce mít u spoření, svých vydřených finančních prostředků, pocit jistoty.

 • 25. 5. 2016 8:02

  Mendrit (neregistrovaný) 93.185.5.---

  Průměrné zhodnocení TF za období 1995-2015 je 3,86% p.a.
  Průměrná inflace za období 1995-2015 je 3,61% p.a.

  Takže zisk klienta je v průměru 0,25% p.a. WOW

 • 25. 5. 2016 13:33

  Luger (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

  Sporeni do Au a Ag!Komodity,ktere 6000 let funguji.Cim hur jsou na tom financni produkty,tim vic rostou drahe kovy.Po menove reforme,ktera nutne prijde,zvitezi ti pripraveni.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).