Tady je krásně vidět jak penzijní společnosti mají přepálené poplatky za správu a zhdonocení. Co tvoří zisk penzijních společností ? Poplatky! Jesliže teď najednou mají na to aby přidávali důchodcím státní příspěvek tak to znamená jedinné: do teď na tom neskutečně rýžovali a teď budou o trochu méně.
No jasně že to dělají pro zisk, ale je potřeba si uvědomit rozměr toho rýžování: například normální indexové fondy a ETFka mají typický poplatek 0.1 až 0.3% ročně, k tomu řekněme jednorázově 1% za nákup pokud uvažujeme hodně drahého brokera. Penzijní fondy jsou doslova o řád výš, a ještě k tomu nějakým záhadným způsobem dosahují horších výnosů i když poplatky nezapočítáme. Je to prostě scam úplně neuvěřitelných rozměrů.
Co znamená přesně věta ". A ti, kdo budou k 1. červenci 2024 spořit méně než dva roky (těch je zhruba 80 tisíc), přijdou při opuštění produktu úplně o všechno."?
To není myšleno vážně a jde o nějakou chybnou interpretaci ne? Jako že existuje podmínka kdy přijdu i o moje vlastní vklady? To je nějaká blbost ne?
V souhrnu změn to není, protože to není změna. To už je v zákoně od jeho vydání v roce 2011, viz §25 bod 1a, Zákon č. 427/2011 Sb., o doplňkovém penzijním spoření:
(1) Odbytné náleží
a) účastníkovi v případě zániku doplňkového penzijního spoření podle § 8 písm. d) nebo e), pokud spořící doba trvala alespoň 24 kalendářních měsíců a nedošlo k převodu prostředků účastníka k jiné penzijní společnosti,
b) účastníkovi v případě zrušení účastnického fondu (§ 110), nedošlo-li k převodu prostředků účastníka do jiného účastnického fondu,
c) určené osobě, pokud účastník zemřel a nevznikl mu nárok na dávku podle § 19 písm. a) až c), e) nebo f); neurčil-li účastník určenou osobu, stává se odbytné předmětem dědictví.
Takže nemáte-li 24 kalendářních měsíců fungující smlouvu, máte 0 Kč.
Kdo tomu nevěří, ať tam běží :-)
§25 odst. 1 písm. a) Zákon č. 427/2011 Sb., o doplňkovém penzijním spoření
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2011-427#f4459529
Odbytné náleží:
a) účastníkovi v případě zániku doplňkového penzijního spoření podle § 8 písm. d) nebo e), pokud spořící doba trvala alespoň 24 kalendářních měsíců a nedošlo k převodu prostředků účastníka k jiné penzijní společnosti.
Pěkný den přeji :-)
Po dovršení 60 let věku jsem PP vybrala a použila k doplacení úvěru na bydlení. Založila jsem nové, tentokrát už s 5-letou spořicí lhůtou. I to jsem vybrala a opět použila na bydlení. Sice mě umluvili k založení nového, ale naštěstí jsem na něj ještě nezačala spořit, tudíž jsem ho zrušila a další už nechci. Státu nedošlo, že důchodci, kteří jsou schopni a ochotni spořit, jdou do tohoto produktu proto, že jim umožňuje si naspořit na různé účely, třeba na úpravu bytu na bezbariérové bydlení, pokud jsou ve stáří pohybově omezeni. Tudíž peníze dáván na spořicí účet, kde mi slibují až 6% p.a. za dodržení určitých podmínek. Odmítám spořit na produktu, který bude/nebude mít určité podmínky podle toho, jak se vláda vyspí. Takto můžu peníze vybrat kdykoli, případně přesunout jinam, nebo investovat do bydlení. Nejsem omezená žádnou lhůtou a zhodnocení je dokonce i vyšší, než u celého slavného PP.
Asi tak nějak. Drtivá většina důchodců svoje důchody utratí v tomto státě, nikoli v zahraničí. Čili z takových 2/3 vyplacených důchodů se státu vrátí do kasy 21% na DPH. Pokud dostanou důchodci méně, dostane se méně i do státní kasy. Co omezí důchodci jako první, pokud nebudou mít peníze? No přece služby. A tím nám opět klesne zaměstnanost. Jak prosté, milý Watsone.
ve skutečnosti je to ještě horší , důchodci se organizují do „skupin" a společně vyrážejí na nákupy do zahraničí a to vlaky , auty, minibusy . Nakupují ve velkém pro celé rodiny . Údajně tak stát přišel jen na cigaretách a alkoholu o 12 miliard. Jsou schopni vyrážet po celé Evropě i za prodejními akcemi . Konec konců důchodci v Německu drží nákupy vesměs doma jsou stříbrnou páteří ekonomiky
Tak z naší rodiny senior toto penzijko na radu finančních poradců úplně nevybral a znovu založil. V tomto případě doporučuji seniorům, aby od července 2024 neposílali na účty penzijka už ani korunu, protože to tam bez státních příspěvků mají zabetonováno tak jako tak na pět let a nechali doběhnout řekněme ty tři roky a pak to teprve vybrali i s dosud nahromaděnými státními příspěvky.