Hlavní navigace

Názory k článku Penzijní připojištění - výhodná forma mzdy?

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 11. 3. 2005 8:05

  VlK (neregistrovaný)
  "Jedna platná smlouva na jedno rodné číslo, to je omezení, které je dáno zákonem." Prosím, můžete říct dle jakého zákona? Myslím si totiž, že jich účastník může mít několik, ale přesné podmínky neznám (jen jedna se státní podporou, ale jak s odpočty?), takže nechci mystifikovat.
 • 11. 3. 2005 9:18

  Zdenek Netik (neregistrovaný)
  Trochu nerozumím otázce. Penzijní připojištění se státním příspěvkem řeší zákon č.42/1994 Sb. vč. platných některých změn související se zavedením výše uvedeného zákona. Odečet příspěvků účastníků penzijního připojištění řeší Zákon č. 586/1992 Sb. Pokud budete potřebovat bližší informace, rád Vám je zodpovím.
 • 11. 3. 2005 15:41

  VlK (neregistrovaný)
  Možná jsem byl mystifikován. Ale při uzavírání smlouvy před 5 lety mi bylo řečeno, že mohu mít více smluv, ale jen jednu se státní podporou (nepletu si to se stavebním spořením), o podrobnosti jsem se tehdy nezajímal.
  Později jsem se dozvěděl, že kromě jedné musí být ostatní smlouvy "přerušené."
  A zákon nic nehovoří o tom, že nemohu na přerušenou smlouvu posílat příspěvky (ale u vlastních příspěvků nemám nárok na státní podporu a nezapočítává se doba).
  Na co by to bylo dobré? Příspěvky zaměstnavatele se mohou posílat na tuto přerušenou smlouvu a protože odpočty jsou uvedeny v jiném zákoně, kde není specifikováno, že musí být smlouva nepřerušená. Mohu oddělit smlouvu s mými příspěvky a s příspěvky od zaměstnavatele, a tedy v případě nouze získat část peněz (mapř. od zaměstnavatele).
  Proto má původní poznámka.
  Pokud se mýlím, můžete mi dat odkaz na zákon (i paragraf), který tuto konstrukci znemožňuje?
 • 11. 3. 2005 9:21

  Jarmila (neregistrovaný)
  To si pletete se stavebním spořením. Tam můžete mít smluv, kolik chcete, ale podle současně platné úpravy dostáváte státní podporu na tu nejstarší, pokud nedočerpáte, tak můžete i na ty mladší.
  U penzijního připojištění je to tak, že sice můžete mít více smluv, ale ta, na kterou nechcete podporu, musí být tzv. zmrazena, čili nesmíte na ni posílat příspěvky Vy ani zaměstnavatel ani jiná třetí osoba. Je to ale celkem nepraktické a při aktivaci smlouvy můžete narazit na existenci jiné, té aktivní. Proto se používá jiný postup. Pokud např. změníte zaměstnavatele a máte smlouvu u fondu, kterému Váš zaměstnavatel nepřispívá, můžete přestoupit z jednoho fondu do druhého. Existence více smluv než jedné je sice možná, ale vcelku nedává smysl.
 • 18. 4. 2005 20:01

  Ing. Jaromír Zavřel (neregistrovaný)
  Ve výhodách pro zaměstnavatele mi nějak unikl efekt v odvodech na sociální a zdravotní pojištění za zaměstnance. Není to tak jasně uvedeno jak u příspěvku účastníka - zaměstnance.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).