Zajímalo by mě, jaká je tedy alternativa penzijním fondům, pokud ne státní důchod. Jak vlastně fungují penze na Západě, kde moderní stát existuje kontinuálně 200 let?
To je přesně to, co se málokdy dozvíte. Tedy alternativou jsou třeba investice - podílové fondy, fondy životního cyklu. Záleží vlastně jen na tom, kolik si na stáří odkládáte. Třeba za 300 Kč měsíčně pořídíte jen PP nebo stavebko.
Ale je alternativa. Zaměstnanec si vloží na PP jen 100 Kč a zbytek (třeba tisícovku) vkládá do nějakého ryze investičního programu. Záleží jen na tom, jak to je se zaměstnavatelem dohodnuto (kolik dá zaměstnanec a kolik zaměstnavatel).
Nakonec může být lepší si nechat posílat příspěvek zaměstnavatele na investiční životní pojištění, protože z něj se dají peníze, zde ten příspěvek zaměstnavatele, vybrat dříve než v šedesáti.
Ale i pro zaměstnavatele je PP takové přehlednější a jednodušší na pochopení.
Jo, to je hezke. Az na to, ze mu ten zbytek v jine forme nikdo proste neda :) Tedy, cest vyjimkam, existuji-li. A existuji-li, nebude to cela tisicovka, protoze na se na ni nebude vztahovat danova uleva.
Jinak zamestnavatele, ktere jsem mohl zatim poznat, prispivali jak na
PP tak na IZP. Vzdy vsak predem danou formou, tj na PP dame tolik a na IZP tolik. Ber nebo nech byt...
Ale já mluvím o Vaší tisícovce. Když máte na stáří jen třeba těch 300 korun, pak je tu opravdu pouze PP nebo stavebko. Nebo taky životní pojištění - pouze spoření za 300. To ale mluvíme o pravidelných měsíčních vkladech.
Taky si těch 300 můžete ušetřit (nebo 200, 100 dáte na PP, na které Vám přispívá zaměstnavatel) a získanou větší částku potom vložit jednorázově do nějakého fondu.
Protože, majiteli dlouhého vedení, si můžete vkládat na PP třeba jen 100 Kč. A zbytek, majiteli dlouhého vedení, můžete zhodnocovat jinak a za současného stavu rozumněji. Záleží to na tom, na jak dlouho máte PP (kdy Vám skončí) a jak to máte se zaměstnavatelem.
Ach tak, pane Blesku. Takze v zasade potvrzujete ma slova, ze chcete-li zuzitkovat prispevek zamestnavatele na PP, jinou alternativu nez PP nemate. O tom ze i v tom pripade si musite na PP ukladat vlastni tisicovku, jsem veru nepsal.
No dobře, ještě s Vámi, pane superbystrý, ztratím chvilku. Tady se mluví o alternativách k PP. Jestli se Standa ptal na alternativy, tak jsem mu je vyjmenoval. Jestli jemu nebo komukoli jinému přispívá zaměstnavatel, tak jsem napsal, že se dá stejně použít kombinace PP a alternativní cesty. Jenže Vy to furt ne a ne pochopit, že jedna hromádka peněz se dá rozdělit na různé účely. Viz Váš příspěvek: "Pokud cloveku na PP prispiva zamestnavatel, tak zadna alternativa neni (pokud tedy o ten prispevek nechce projit)".
Ta hromadka od ZAMESTNAVATELE (casto vyssi, nez hromadka co je sporici ochoten investovat sam) se proste na ruzne ucely rozdelit neda, i kdyby jste se pretrhl, pane demagogu...
Pro Vás ještě jednou, protože nejste moc bystrý. Článek je o tom, že PP nedosahuje dostatečných výnosů, není tak efektivní. I při státní podpoře. Je to takový standardní článek o PP.
Jak to tedy zlepšit? Leda tak, že si najdete alternativu k PP. Zároveň Vám ale dává zaměstnavatel příspěvek na PP. Jak z toho ven? Dáte na PP jen nutné minimum z vlastní kapsy, v současnosti 100 Kč, abyste získal příspěvek od firmy. Zbytek svých prostředků na stáří nedáte na PP, ale třeba do investičního fondu. To záleží, abych tak řekl, na vkusu. A na částce, kterou chcete na důchod spořit.
Doufám, že už jste konečně pochopil, že fakt nemusíte, pokud to zaměstnavatel nevyžaduje, dávat na PP pět litrů měsíčně, abyste od firmy dostal tři stovky.
U většiny lidí je to stejně, jak uvádíte. Spoří si tak, aby se neřeklo, protože víc nemají. Nebo nechtějí dát. Tady v těch případech, jak už jsem zmínil výše, alternativa z finančních důvodů vlastně neexistuje.
Standův dotaz byl ohledně alternativ k PP, ne přispívání zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám koneckonců může přispět, na co chce, má stovky alternativ.
Standa se ptal, kam teda dát prachy, když ne do PP, protože autor článku se o PP nevyjadřuje lichotivě. Vypsal jsem mu alternativy. Vy jste přišel s poznámkou, že Vám zaměstnavatel vkládá na PP taky něco. Řekl jsem, OK, můžete čerpat i tuhle výhodu, a přitom využívat toho jiného (lepšího?) spoření na stáří, než je PP. A zbytek už je výše.
Znova Váš původní příspěvek: ""Pokud cloveku na PP prispiva zamestnavatel, tak zadna alternativa neni (pokud tedy o ten prispevek nechce projit)"" Záleží jenom, jaká je dohoda zaměstnance a firmy. Třeba firma dá tolik, kolik zaměstnanec. Pak je to jasné, dám ze svého 500, od firmy mám 500. Nebo dá firma fixně 500, bez ohledu na můj vklad. Dobrá, dám ze svého 100 a 500 třeba investuju ve fondu. Např. proto, že to tak radí experti na finančních webech a prachy ve fondu jsou likvidnější než v PP. I tohle je minimálně naznačeno výše.
Ten blud o investicnim jsem si myslel taky, nez mi muj mily Allianz po vice nez trech letech po vypovedi vratil dokonce celych 47% vlozenych prostredku, to je bezva zhodnoceni, co? A to se bavime o vkladani okolo tisicovky mesicne. To duchodkoma zaplat buh aspon zaruku ze se nedostanu do takoveho minusu jako u allianzu.
Jde o nepochopení principu. Pojistka je pojistka, ne spoření. Že jste pojistku vypověděl, tak to je vaše chyba.
Na druhou stranu, když si nenechám přispívat na PP nebo IZP, tak ty prachy od firmy neuvidím vůbec. Příspěvek firmy na IZP má tu výhodu, že ho lze vybrat dříve než v šedesáti. Narozdíl od PP.
Dovolím si nesouhlasit. Ne každý "tomu" rozumí a ne každý podílovým fondům apod. důvěřuje (po našich zkušenostech z 90. letech).
Je třeba nalézt jinou alternativu, kam lze pasivně vkládat peníze a vědět, že za 40 let z toho vznikne důchod. Nyní lze pasivně peníze odkládat jen přes sociální pojištění dos tátní rozpočtu a alternativa je práve v penzijních fondech.
Nelze čekat, že každý bude umět investovat na burze, jako ne každý rozumí politice a mezinárodním vztahům...
I laik snad chápe, že alternativy jsou asi tyhle: investice, nemovitost, sběratelství a stavební spoření.
Jiná alternativa bude nová podoba penzijních fondů, kdy se uvolní investiční politika s možností realizovat vyšší zhodnocení.
Za 40 let a důchod? To byste do PP musel vkládat rozumnou částku, abyste dostával rozumnou rentu. Většinou je to tak, že mladý člověk
vkládá do 300 Kč. Někteří k tomu mají i příspěvek zaměstnavatele.
odpověď je jednoduchá a řešení taktéž- kombinace vhodné investiční strategie (řešt individuálně), tzn. jakákoliv investice s rozloženým rizikem a pokud chcete navíc jistotu v penzi , tak k tomuto výše uvedenému pak důchodové pojištění, které Vám třeba již s 30 letým předstihem garantuje výši renty(+ výnosy) a co je důležité, renta je doživotní (třeba do 110 let) - což PP neumí (navíc vklady nejsou pojištěny-proto do poslední chvíle negarantují nic). Důchodové pojištění je na trhu velmi ojedinělé....mají ho všeho všudy u nás v obvyklé formě pouze 3 pojišťovny. Lidé si to často pletou jako že to je Důchodové připojištění, nebo Penzijní pojištění...ale to je jen takový slovní mutant :-)... Důchodové pojištění umí, garantovat rentu, vč.TÚM výnosu - vyplatit nadvýnos (což umí i navýšit do renty)-umí garantovat výplatu i při úmrtí klienta opráv.osobám-umí místo rentu vyplácet jednorázově...neméně zajímavý je IHNED 1x ročně státní příspěvek (ne až na konci jako je slíbený v PP)...atd.atd. Je progresivnější produkt na penzi a hlavně je to o JISTOTĚ....mohu jen doporučit..... přeji všem pěkné dny :-) a svátky P.S. informace jsou nestranné a obecné-neprosazuji tu nějaký konkrétní produkt...jen se o to dost zajímám :-)