Názory k článku Peníze na spořicím účtu ničí inflace. Ale kam s nimi?

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 4. 2022 8:12

    Venca80

    Ono totiž není úplně moc co poradit. Vzhledem k tomu, že článek je směřován na nás, středně příjmové "socky", v článku se mělo v první řadě objevit, že je třeba mít hlavně zálohu pro případ, že se něco pokazí (zdraví, zaměstnání) a bude třeba vystačit pár měsíců bez příjmu. Zde považuji za minimum právě třeba těch 200tis. A tady úplně nemá smysl řešit, jestli mi z toho inflace nějakou část sežere. S tím se prostě nic neudělá. A je jen na vás jestli sežere větší část, protože si je necháte ve slamníku, nebo o 4 % méně, protože je necháte na spořáku. A investice? Podílové fondy a podobné blbosti? Dle mého neodůvodnitelné riziko, ve své podstatě čistokrevná loterie (v některých případech spíše ruská ruleta). Pokud vyloženě neumíte "obchodovat" nemá to smysl. To je lepší si najít lépe placenou práci, nebo v práci více zabrat pro lepší ohodnocení... Vzhledem k tomuto, komu je článek určen, bych to tedy zakončil: Vydělávejte si poctivě, prací, ať už tou, při které vytváříte hodnoty, nebo tou, která je třeba pro chod společnosti. Nic jiného většinové slušné populaci nezbývá. Obchodování (ve smyslu burzy, spekulací, apod) nechme těm, kdo tomu rozumí, mají na to žaludek a parazitují na tom, že jim to společnost umožňuje. V první řadě se pořádně starejte o děti a jejich výchovu a vzdělání, zabezpečte rodinu, investujte do bydlení a dobrých vztahů s příbuzenstvem a přáteli. To je jediné co vás může zachránit, když se to zhroutí úplně a peníze budou jen papírky na zatopení.

  • 21. 4. 2022 8:17

    xls

    To jsou zase rady... Považovat realitní fond za stabilní krátkodobou investici a dát tam 45 %? Aha, on je vstupní poplatek 4 % - pak je to jasný, proč to doporučují. A takových špeků je to plné.

    Osobně se v první řadě vyhýbám při výběru investic variantám s poplatky - ať vstupními, výstupními nebo hlavně ročními, nejhorší jsou varianty nabízené bankami - jejích nabídky jsou zaměřeny výhradně na podojení poplatků, klidně vám nacpou nějaký fond peněžního trhu, na kterém zaručeně proděláte i oproti spořicímu účtu. Takže zásada č. 1: zisky na trhu nebývají obvykle nijak závratné (možná kromě poslední doby), ale když si z vašeho perníčku někdo každý rok odloupne 3-4 %, tak na vás zaručeně zbyde velký kulový.

  • 21. 4. 2022 14:34

    L.

    Ty jo, marně přemýšlím, kolik investic nemá žádné poplatky... I když kupujete přímo na burze akcie nebo ETF, tak samozřejmě za ten obchod zaplatíte poplatek. No, moc takových investic nebude.

    Zrovna u toho nemovitostního fondu se dá vstupní poplatek pochopit, koupit nemovitost není jako koupit housku na krámě.

    Že bankovní produkty často nejsou nic moc souhlasím.

  • 21. 4. 2022 9:07

    Patrik Chrz

    Pokud má ten hypotetický člověk jen 200 tisíc, tak rozumnější využití, než spořící účet (aktuálně je na trhu několik možností mezi 3 a 4 % p.a.), opravdu není. Člověk by měl mít ve snadno dostupné rezervě 3 až 6 měsíčních platů pro nenadálé události.

    Jak píše XLS, investiční produkty nabízené bankami jsou tragédie. Pamatuji si na vyjádření nějakého děduly, který dal peníze do podvodných fondů. Říkal, že měl peníze 5 let ve fondech své banky a výsledek byl záporný (za těch pět let), nominálně! Jako ze strany banky jde o dokonalý produkt - banka za nic neručí a má zajištěný zisk bez ohledu na to, zda její klient vydělá nebo prodělá. Takhle podnikat by chtěl každý :)

    Ostatně stačí se podívat na hospodaření penzijních fondů - https://www.e15.cz/dluhopisy/boj-s-inflaci-drti-penzijni-fondy-cim-opatrnejsi-tim-ztratovejsi-1389269 .

    Když už investovat, tak buď ETF s minimálními poplatky (pro méně zkušené investory, kteří nechtějí moc vybírat), nebo do "dividendových akcií" zavedených firem ideálně uložených u zahraničního brokera (ochrana i proti možným zásahům českého státu, snazší přístup k penězům ze zahraničí - třeba při nenadálé emigraci)

  • 21. 4. 2022 9:18

    frantafous

    Investoval jsem peníze do penzijního fondu. Nyní mi začala Česká spořitelna vyplácet penzi, u které je druhá výplata již o desítky korun nižší, než podle výměru. Zdůvodnění specialistů z penzijního spoření je, že každá splátka se může lišit, podle toho, jestli ten konzervativní fond vydělává nebo prodělává. Nyní je konzervativní fond horší, než běžný účet, jelikož každý měsíc ze zůstatku ještě odečítají...

  • 21. 4. 2022 12:05

    ViR

    To tedy dělají docela divně, o jakou penzi se jedná? Nemáte sjednaný pevný počet splátek? Tam si to dovedu představit.
    Já měl u Allianz "dvouletý předdůchod" (reálně asi 27 měsíců) na pevnou částku měsíční penze, tehdy 9500 Kč/měs., a všechny splátky byly stejné, ponížené jen o daň z příjmu (nějak pod 50 Kč) z toho, co byl na vyplácené penzi zisk.

    Jediné co kolísalo podle aktuální hodnoty podílu byla předpokládaná (a ve finále konečná) výše poslední splátky, respektive mohlo dojít k tomu, že by bylo těch splátek méně či více (při větší změně hodnoty podílu), což se ovšem v mém případě u konzervativního fondu nikdy nestalo.

  • 22. 4. 2022 16:11

    Honzour

    Upřímně, s 200 tisíc něco investovat a ještě diverzifikovat, to podle mě má smysl jen pokud se tím člověk chce bavit a hrát si s tím, ale ne efektivně vydělávat.
    Nějakých aspoň těch 100 tisíc by člověk měl mít rychle dostupných a v bezpečí tj. ten spořák. Představa, že pak ten člověk zbytek rozdělí na 4 kusy po 25 tisících a zkusí Mintos, kryptoburzu, nějakou českou a nějakou zahraniční akcii (ideálně přes jiného brokera kvůli diverzifikaci), ...
    Jako jde to a může to mít i smysl, pokud bude mít člověk za 5 let miliony a chce si investování osahat. Ale jinak je to jen pro fanoušky, co to dělají primárně pro zábavu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).