Hlavní navigace

PDA přístup do eBanky

5. 3. 2003
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

eBanka minulý týden představila a toto pondělí do ostrého provozu uvedla novinku ve světě přímého bankovnictví - přístup k účtu prostřednictvím PDA a Internetu. Co přesně potřebujete a jaké možnosti nabízí?

Připojení k účtu pomocí PDA zařízení (malý počítač velikosti dlaně) přináší eBanka jako první na český trh internetového bankovnictví. K využití této novinky vám stačí takřka libovolný kapesní počítač, neboť eBanka podporuje jak platformu PalmOS, tak PocketPC. Pro připojení k Internetu lze využít též libovolnou technologii (GPRS, HSCDS, Modem, WiFi aj.), proto jediným omezením je software.

Jedná se o zabezpečenou bankovní aplikaci, proto je nezbytné mít nainstalovaný internetový prohlížeč podporující SSL a rámy. Podle Palmserveru tuto podmínku splňují MS Pocket Internet Explorer dodávaný s operačním systémem PocketPC a Eudora Internet Suite 2.1 vyvinutý pro PDA založená na platformě PalmOS.

eBanka neumožňuje přístup pomocí kapesního počítače všem klientům vybaveným tímto zařízením a příslušným programovým vybavením. Klienti, kteří užívají autorizaci pomocí Internetového elektronického klíče, mají smůlu – disketu s certifikáty do PDA opravdu nevloží.

Vstoupit na účet lze z adresy http://pda.ebanka.cz nebo http://pda.ebanka.com, odkud se lze dostat i k dalším informacím o bance a jejích produktech.

Možnosti zjednodušené webové aplikace banky optimalizované pro počítače velikosti dlaně jsou relativně široké a – přestože řada standardních produktů je nedostupná – jsou širší než řada standardních internetových aplikací jiných bank.

Vedle získávání přehledů plateb, trvalých plateb, termínovaných vkladů, pohybů na účtu a karetních blokací lze zadávat aktivní bankovní operace:

  • platební příkaz
  • trvalý platební příkaz
  • ovládání termínovaných vkladů (jednorázový, revolvingový, inteligentní, spořící)

Práce s účtem pomocí PDA je náročnější než při práci na stolním počítači. Plyne to zejména z odlišného způsobu ovládání, ale i bankovní aplikace by si zasloužila několik ovládacích prvků navíc. Z žádné stránky nevede odkaz na úvodní nabídku bankovních služeb a je třeba využívat ovládací prvky browseru.

Při testování na Compaq iPaq s operačním systémem PocketPC a internetovým prohlížečem Pocket IE po vygenerování přehledu operací nebylo možné v seznamu listovat, a nešlo tak snadno získat přehled pohybů na účtu ani za jeden měsíc. Stránka sice obsahovala cosi jako odkaz na výpis dalších pohybů, ten byl ale neaktivní.

Na rozdíl od práce s „kompletní“ webovou aplikací si klient musí pamatovat i číslo vlastního účtu – nestačí zadat pouze klientské číslo. Na druhou stranu si může obě čísla uložit.

Každou operaci je třeba autorizovat, a to včetně operací pasivních, neboť je zde zrušen „institut“ přihlášení. To je však nutná daň za bezpečnost bankovních informací.

FIN21

Jak jsem již nadnesl, eBanka je opět leadrem v zavádění nových technologií. Nezbývá než si přát, aby nezůstala osamocena v nabídce služby, která je vhodným doplňkem standardního internetového bankovnictví.

Poděkování: Děkuji Martinu Landovi za ochotné zapůjčení PDA a pomoc při testování PDA bankovnictví.

Anketa

Budete využívat PDA přístup k účtu?

Autor článku

Šéfredaktor portálu Investujeme.cz. Absolvent IES FSV UK. Člen skupiny historického šermu Heraldicus...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).