Byt v paneláku na dobré adrese je nejlepší bydelní co může být. A JEDINÝ ale opravdu jediný problém bývá proti novostavbám scházející garáž. Samozřejmě srovnávám pouze bytové domy, hrdí majitelé RD ať laskavě nereagují. Často uváděné problémy paneláků jsou kupodivu v novostavbách většinou ještě horší - odfláknutá konstrukce (časem to spadne), otravní sousedé, nefunkční SVJ (půlka jsou rusácí a druhá půlka lakomci), skrz zeď slyšíte každý sousedům prd případně šuk, šetřilo se na každém rohu (malé výtahy, odlfáknuté stoupačky, topení, střecha, ..). Navíc v zatepleném paneláku je většinou nejnižší náklad na vytápění ze všech možných staveb vůbec, např. u nás platíme na úrovni pasivního domu, nebo jinak řečeno např. já za panelákový byt 200-300 Kč za měsíc.
Článek klade spoustu otázek, ale ty otázky jsou jednoduše, objektivně a prokazatelně zodpovědné - bydlení v paneláku je nejenom levnější (pořizovací cenou NE LEVNÉ!) ale především jedno z nejkvalitnějších bydlení vůbec!
Ne já naopak další kupuju do sbírky. :-) Další možnosti bych měl:
1) Za několikanásobek ceny mít nový RD v nějaké prd*li
2) Za stejnou cenu mít polorozpadlý RD v nějaké prd*li
3) Za Mnohonásobek ceny mít RD někde alespoň poblíž Prahy ale stále v pr*eli (takové ty různé Jesenice apod)
4) Za +- stejnou cenu mít byt v cihle, polorozpadlý studený dům bez výtahu, kvůli památkářům často nezateplitelný a i po všech opravách horší výsledek než v paneláku
5) Na několikanásobek ceny byt v novostavbě, která se typicky začíná rozpadat cca po pár měsících max. pár letech a pak hned vyžaduje milionové investice.. Paneláky přitom nepadají ani po 30 letech.
Nevím jak ostatní ale já mám vybráno. Nejsem agent žádné zájmové skupiny pouze jsem člověk co se v této "branži" pohybuje posledních min, 7 let a vidím co ostatní nevidí.
Hm, pokud opravdu skupujete byty v panelácích, myslíte, že je od vás moudré je takto veřejně chválit, tím zvyšovat poptávku a následně i cenu? Podobné chování lze očekávat právě od člověka, který chce takový byt za co nejvyšší cenu prodat (nebo od hloupého chvástala, nicméně za toho vás nepovažuji).
Když si vzpomenu, jak před těmi 30 lety mladí nezkušení brigádníci narychlo soplili na stavbě svary, aby se splnil plán, tak jen čekám, kdy nějaký panelák spadne.
Do té konstrukce nikdo nevidí, renovovat to prakticky nejde a novodobé zateplení bez vyřešeného větrání jen urychlí srážení vlhkosti ve spojích.
Tady se mrkněte na video, jak takový panelák padá - https://www.youtube.com/watch?v=JQx-aG9NqRo a tady se mrkněte, jak byli první obyvatelé paneláků s bydlením spokojeni: http://i.imgur.com/eHLNFom.jpg http://i.imgur.com/7o6YVoM.jpg
Právě naopak! Jsem rád, že jsem se na stará kolena zbavil rodinného domu a teď bydlím pohodlně v paneláku na dobré adrese; do lesa na houby 3 minuty, na nákup a MHD také 3 minuty, na Václavák za čtvrt hodiny, žádné starosti s údržbou, dálkové topení a to vše za cca 5.000 Kč/měs. - čili náklady na holé bydlení, fond oprav, topení, voda, elektřina, plyn, odvoz odpadu. Mám k dispozici 3+1, 75 m2, čtvrté patro s výtahem. Dům zateplen, nová okna, nová střecha.
Parkování je velký problém na všech velkých panelákových sídlištích. Velký problém.
Ale ne všechny paneláky stojí na těch velkých sídlištích, někde je parkování v blízkosti paneláku v pohodě. To je čistě záležitost konkrétní lokality.
Ale chci podotknout, že parkování je problém i v novostavbách. Někdy i velký problém. V blízkosti typické novostavby se parkovat nedá, případně je tam doslova pár veřejných parkovacích míst. Kde by se tam také ta místa vzala? Developer je tam ze svého nenastavěl (a o široké ulice také neměl zájem), protože nastavěl parkovací místa (pod barákem, nebo vedle), která prodává stejně jako byty.
Jedno parkovací místo v ceně řekněme 60 nebo 100 tisíc si koupí (téměř) každý, kdo si koupí byt v novostavbě. Takže parkovat jedno auto se dá. No tedy dá - existuje norma s minimální šířkou parkovacího místa a developeři ji chápou jako současně šírku maximální. Na parkovištích pod obchoďáky je to ještě celkem legrace, protože se tam nějak střídají širší a užší auta. A když se na nějaké místo nevejdete (nebo chcete ještě otevřít dveře tak, abyste se jimi protáhli ven), tak si najdete jiné. Ale pokud máte pod novostavbou pevně dané místo a vaši sousedi mají širší auta, tak máte velký problém.
Ale to je pořád jedno auto. Chcete parkovat druhé? Tak dalších 60 - 100 tisíc. A pospěšte si - na všechny se nedostane.
Přijede vám návštěva a budete potřebovat zaparkovat více aut? O jedno o dvě nebo o tři nebo i více aut, než kolik máte zakoupených stání? To je v typické novostavbě prakticky neřešitelná situace. A to bez ohledu na den v týdnu a hodinu. Oproti tomu na panelovém sídlišti o víkendu (typický čas pro návštěvy) zaparkuje větší počet aut celkem slušně.
Pochopitelně platí, že jde hlavně o konkrétní lokalitu. Jsou novostavby postaveny v blízkosti stávající čtvrti rodinných domků a tam není s veřejným parkováním problém žádný, parkujete na širokých ulicích před těmi rodinnými domky. Ale jsou novostavby, kde je všechno kolem nové a tam je to zlé (a to je mnohem častější).
NIKDO z nás tady neví jak velký výbuch byl a zda by zboural každý jiný panelák, zda by to zbouralo novostavbu apod. Já akorát vím, že po 30 letech má naprosté minimum (nebo víceméně žádný panelák) problém s nějakou statikou apod. Většinou je jen problém že něco dosloužilo - střecha, izolace spár, zábradlí z kovu apod. Naopak jen já sám znám kolem sebe desítky aktuálních případů naprosto sfušovaných novostaveb - omítka opadlá za pár let, chyby izolací, hrůzné historky o tom jak zateplovači lepili vatu na beton co měl ještě týdny zrát atd atd! Kupa známých kolem mě měla už po několika měsících problém s novostavbou protože někde něco nefungovalo, odpadlo, proteklo atd. A jak tu někdo psal že v panelácích se možná nesvařilo jak mělo a dneska to zakreje zateplení? A kolik špatně svařených novostaveb je ihned (pro jistotu) zaplácnuto zateplením?
Všechny pomluvy paneláků jsou jen teoretické a nepodložené KECY - prostě jitrnice co svět neviděl. Naopak novostavby, cihláky mají v desítkách i stovkách případů (domů) v ČR dnes a denně závažné problémy. Zajímavé že paneláky ne.
Mimochodem můj oblíbený příklad - mrkněte na ty vymlácené a desítkami let deště proteklé paneláky v Černobylu. Kolik jich skoro po 30 letech BEZ ÚDRŽBY SPADLO? Ani jeden. S dobrou údržbou tedy sovětské paneláky mohou naprosto v pohodě sloužit těch 100 let i víc.
Já už jsem v životě viděl docela dost laiků, kteří si pochvalovali kvalitu něčeho a odborníkovi přitom vstávali vlasy hrůzou, jaktože to ještě nikoho nezabilo.
A taktéž i naopak nadávání laiků na bídnou kvalitu, kterou usuzovali z projevů, které jsou ale naprosto v pořádku.
A běžný hasič je v tomhle v zásadě laik, takže tomuto fakt nedávám velkou váhu.
Já jako stavební laik vím, že panel se při požáru drolí, to je normální věc, která nesignalizuje nekvalitu. Ví někdo z nás, jaké panely se tam drolily (zasažené požárem/ v blízkosti požáru/ dál od požáru)? Ví někdo z nás jestli to drolení bylo větší, než by mělo odpovídat? Nevíme nikdo nic.
A neví to ani redaktor idnesu a na 99% to nevěděl ani ten hasič, když to tomu redaktorovi říkal.
Ano je možné, že vyšetřování ukáže, že ten barák měl hodně špatný beton a že podobně špatný beton bude v mnoha dalších stavbách. Ale tenhle článek na idnesu je prostě plácnutí do vody.
Tenhle clanek je sice placnuti, ale posleze se ukazalo, ze v tom panelaku zcela chybely nejake vyztuhy, ktere mely prave tomuto zabranit. V projektu byly, ale proste je tam nikdo nedal. To same se zjistilo u nekolika panelaku v okoli.
Ted je otazka jakych typu panelaku se to muze tykat a kolik z nich muze byt realne takto odbytych.
A bez toho výbuchu by to spadlo třeba za 80 let a nebo by byl dům opuštěný (pro nezájem) ještě před rozpadem. Na druhou stranu domu v Prague Marina (např. garsonka tam byla skoro za 5 mega) chybělo ke zborcení jen málo a to jde o zánovní dům a k žádnému výbuchu nedošlo (pokud by došlo, šel by k zemi nejspíš taky dost ochotně). Jasně, jde o docela neobvyklé konstrukční řešení, ale stejně...kolik takových neobvyklých a nebezpečných řešení je v jiných novostavbách?
Tomášku, mluv o tom, co opravdu znáš. V paneláku bydlím 38 let (tedy vlastně ve dvou), účastním se schůzí o opravách, vylepšeních apod. a něco o tom vím. Paneláky tady budou déle než současné novostavby, to si piš. :-) Stačí jen trochu údržby. Co se týká Frenštátu - to by se Ti po.s.r... i celá novostavba.
Thomas.b možná odborník je, možná není. Nevíme to, nenapsal nic, čím by dal svou odbornost najevo - ale ani ji ničím nezpochybnil. Co ale víme jistě je to, že autor výroku
"Podívej se na Frenštát, kdyby ten panelák nebyl zfušovanej, tak by se takhle nezřídil."
není odborník zcela jistě :-)
Zcela jistě máš pravdu se svým závěrem, ne však tím, jak jsi k němu došel.
http://www.denik.cz/moravskoslezsky-kraj/vybuch-ve-frenstate-stavby-panelaku-byly-nekvalitni-mini-statik-20130313.html
Můj závěr je, že nejste odborník (stejně jako já nejsem). A přišel jsem k tomu tak, že píšete kdyby ten dům nebyl ošizený, tak by nebyl takhle zřízený (nebo zřícený, to je fuk). Takové prohlášení by si žádný odborník nedovolil bez dlouhého zkoumání a výpočtů.
Ošizený dům -> horší následky zní sice velmi logicky, ale může klidně platit implikace, že neošizený dům -> stejné následky. Statický výpočet každého domu se totiž zajímá (v normálních oblastech) především o působení tíhové síly. A je IMHO pravděpodobné, že ty chybějící nosníky měly zlepšovat statické vlastnosti v tomto směru. Pokud vám v dolních patrech vybuchne plyn, tak je to síla působící v mnoha směrech.
Toto není zrovna úplně ideální argument. Rozhodím vám jakýkoli objekt s jednou lahví vodíku. Zemní plyn a nebo P-B je sice o něco méně nebezpečný, ale záleží to na mnoha okolnostech. Každopádně Frenštát byla velká tragédie, která by stála životy i v dobře postaveném srovnatelném domě.
Souhlasím, Bydlím na malém městě v bytě v OV na malém sídlišti v paneláku před čtvrstoletím svépomocí postaveném, nyní čerstvě zatepleném a jsem naprosto spokojen.
Sídliště bylo převážně stavěno svépomocí, takže kvalita domů i bytů je nadprůměrná (každý si to hlídal) a byty jsou nyní převážně v OV; sociální skladba je díky tomu celkem homogenní a neproblémová. Byty jsou zde natolik drahé, že nehrozí nastěhování nějakých problémových obyvatel.
Náklady na bydlení minimální, topení vlastním kotlem. zvuková izolace ucházející (za běžného provozu sousedy neslyšet), do lesa pět minut pěšky a jako bonus ze čtvrtého patra krásný výhled do přírody a na vzdálené zalesněné kopce.
Sousedé výteční - převážně jsme spolu stavěli, společenství vlastníků funguje k obecné spokojenosti.
Samoobsluha 3 minuty pěšky, MHD totéž, hospoda taky, parkování před domem bez problémů (tedy zatím, se stoupající životní úrovní stoupá počet aut, takže parkoviště kdysi poloprázdné je dnes již plné).
Jediná nevýhoda je absence výtahu - domy do čtyř pater jej tehdy mít nemusely (nevím, jak dnes).
Jsou místa a panelové sídliště kde bych bydlet nechtěl, ale pak jsou taková, kde bydlím sám a mohu doporučit. Např. lokalita ulice Bratrská v Lipníku nad Bečvou, předměstí blízko centra a sportovišť, nedaleko řeka Bečva a cyklostezka, která spojuje města v regionu. Malé sídliště v zeleni, klidné místo, bezpečno, místa na parkování dostatek, revitalizované a zateplené domy.