nám jaksi neřekl,že tenhle postup vymyšlený zejména vůči právnickým osobám je houfně zneužíván zejména proti občanům a to bez ohledu na ustanovení Základní listiny práv a svobod,kde v článku 12 se píše" Obydlí je nedotknutelné. Není dovoleno do něj vstoupit bez souhlasu toho, kdo v něm bydlí".A jak je to tedy???
Ještě si přečtěte celý článek 12, ne jen první odstavec, tam najdete pro toto chování podporu. ;-) mě by spíš zajímalo, na základě čeho se exekuce může vyhlásit, nezaplacenou fakturu si vyrobím na koleně, na kohokoli, že:-) Co musí splňovat iniciátor exekuce aby byla vyhlášena? To jsem nikde nenašel...
Ano přesně tak, zajímalo by mě co musí splnit navrhovatel exekuce aby mohl být proces spuštěn, např. zda musí věřitel doložit snahu o nechuti dlužníka platit apod. Nepříjde mi moc normální, že člověk jednoduše zapomene něco uhradit a aniž se věřitel jakkoli snaží o kontakt ihned je vyhlášena exekuce - to mi příjde nefér, viz můj zážitek v jiném komentáři, měla by to být až poslední možnost jak vymoci dluh.
To je přece jasné, iniciátor exekuce musí mít platný exekuční titul, tedy např. rozsudek, který nabyl právní moci.
Nezaplacenou fakturu si vyrobíte na koleně.... Prosímvás, a jak byste to jako chtěl dělat? Nařídíte, aby podnikatelé všechny faktury posílali v obálce se zeleným pruhem s dodejkou (44 Kč), nebo aby zákazník každou převzatou fakturu podepsal a podpis nechal úředně ověřit (30 Kč)?
Celý problém s exekucema je postaven na tom, že Češi za socialismu nebyli vzděláváni v právu, od 90. let se v tom také mnoho nezměnilo. Mluví se o finanční gramotnosti, ale já bych spíše hovořil o právní gramotnosti - ta je skutečně v populaci velmi nízká.
Lidé podepisují smlouvy, které nečetli a kterým nerozumí, svoje závazky neplatí včas a pak se diví, že věřitel uplatní sankci.
Já jsem živnostník a vidím to všude kolem. Dodám objednateli službu/zboží, dohodneme se na 14-denní splatnosti, vystavím fakturu, uplyne 14 dní a peníze nikde. Pošlu upomínku, objednatel mlčí, příp. odpoví, že je na dovolené či v nemocnici a nemá přístup k internetu a fakturu zaplatí do konce týdne. Pošlu další upomínku, objednatel mlčí. Po dvou měsících mi dojde trpělivost a podám žalobu. Soud dlužníka obesílá, dlužník mlčí. Pohledávku dostane exekutor, a obešle dlužníka, dlužník mlčí. Exekutor zablokuje účet, a najednou se dlužník vzpamatuje a začne křičet, že jsou porušována jeho lidská práva...
To máte pravdu. Měl jsem na mysli, jak se rozhoduje o oprávněnosti exekuce. Asi to nejde říct zjednodušeně, šlo mi o principy. Jesli stačí, že iniciátor má nějakou fakturu? Nebo to musí být podloženo smlouvou? Nebo na základě čeho vznikne platný exekuční titul? Zaráží mě, že exekuce se vyhlásí i v případě, kdy se věřitel ani nesnaží jakkoli jinak vyřešit situaci před exekucí a rovnou podá návrh na exekuci.
Mám totiž relativně malou, ale pro mě poučnou zkušenost s exekucí na mou manželku - vzala si na splátky kolo. K smlouvě dostala deset složenek na každý měsíc. Jenže nějakým nedopatřením asi jednu během těch deseti měsíců zašantročila a jedná splátka jí chyběla, neuvědomila si to. Splátková firma(ESSOX) se nijak neozvala, že jí chybí doplatit cca 600kč (poslední splátka) Společnost měla k dispozici telefon, adresu, mail, žádný kontakt se z jejich strany nekonal. Po cca půl roce po termínu poslední splátky přišlo od exekutora k úhradě cca 12000kč.
To mi příjde jako neseriózní jednání ze strany splátkové firmy, neb opomenout se může každý.
Pro mě je to poučné v tom, že splátkové firmy nikdy a když na to nemám, tak si to nekoupím. A druhé bylo rozvázání všech mých aktivit v KB k jejichž skupině patří splátková společnost ESSOX. Jen na poplatcích těch 12000kč měli minimálně během roku taky.
Ano pane Kvak, je to neseriózní,ale tyhle firmy z toho žijou, na 100% to nebyla jiná vymáhací společnost možná z jiným názvem ale jejich.Takže klient nezaplatil za kolo 6000,-Kč ale 18000,-Kč a to je to co oni chtějí. V jiných firmách to chodí,tak že 1 oddělení je klientsky. 2 oddělení je vymáhací a 3 oddělení je exekuční !!! vše pod jednou střechnou a vše do jedné kapsy!!
Např: u Homecreditu když jsem nastupoval,tak na školení pro zaměstnance se tím netajili a říkali,že milujou dlužníky!! Proč.. protože pokud si unich někdo vezme na splátky něco za 10.000,-Kč a dostane se do problému, tak oni tu pohledávku projedou svýma dceřinýma společnostma a z 10 má 40.000, a to je to co voní chtějí... pro ně je klient pouze potencionální bezedný dlužník nic víc!!
Váš případ má samozřejmě lidskou dimenzi - člověk opravdu může zapomenout a stává se to každému. Pak záleží na věřiteli, jestli nad jedním mimořádným opomenutím, tj. pozdní splátkou, přimhouří oči a neuplatní sankci.
Ale vrátím se k právní gramotnosti: Vaše manželka podepsala smlouvu - v té smlouvě bylo nepochybně uvedeno, že v případě pozdní splátky se uplatní sankce ve výši uvedené v aktuálním sazebníku (to asi bude těch 600 Kč).
Takže v té smlouvě to bylo napsané a Vaše manželka o sankci "věděla" (je mi jasné, že nic nevěděla, protože smlouvu pozorně nečetla, ale to je problém každého, jestli smlouvy čte nebo nečte).
Co se týče upomínek - podle občanského zákoníku není povinnost, aby věřitel dlužníka upomenul. Je to samozřejmě zneužitelné a vím, že se tak často v praxi děje, že různé podvodné firmy na právně "negramotných" lidech vydělávají, na tom staví své neetické "podnikání".
Jenže se na to podívejte z druhé strany - někdo vám dluží peníze a v zákoně by byla povinnost mu doručit upomínku, on by upomínky ignoroval a nepřebíral a vy byste nemohl podat žalobu - své peníze byste už nikdy neuviděl... Chroničtí neplatiči by tuto povinnost věřitelů zneužívali.
Já jsem naprosto přesvědčený, že 99% lidí o svých dluzích ví (každý ví, že jel na černo a chytil ho revizor, každý ví, že má paušál u T-Mobilu, nebo že odebírá plyn o RWE...).
Co se týče Essoxu - moc se mi to nezdá, tato splátková společnost je relativně seriozní a snad posílá upomínací SMS na mobil a určitě jednu upomínku poštou.
A nyní k postupu nařízení exekuce:
1. věřitel má pohledávku (klient mu dluží 600 Kč)
2. věřitel podá žalobu k soudu - řízení trvá asi 6-12 měsíců, a když se dlužník vyhýbá převzetí obsílky, tak i 2 roky
3. soud vynese rozsudek, nabyde právní mocí (rozsudek je doručen či "doručen" fikcí)
4. věřitel vezme tento rozsudek a předá exekutorovi, který jej přepošle soudu - soud nařídí exekuci
5. exekutor může řádit :-)
Nějak se mi proto nezdá váš příběh, že to od exekutora přišlo po cca půl roce, to teda soud byl hodně rychlý a vaše manželka musela přebírat obsílky, pokud by nepřebírala, soud by se táhl ještě aspoň rok.
Samozřejmě máte pravdu. 99% lidí ví o svých závazcích,ale spíše se jedná o naprosto nemorální,lichvářské,neetické,krysí náklady řízení. Kde si účtuje exekutor tisícové částky za to,že se jenom přes půl místnosti podíval na papír!!
Nebylo by lepší ze zákona dlužníkovi dluh nebo dluhy slít do jednoho a s nějakým přijatelným úrokem ho nechat splácet.Pač když se člověk dostane do tíživé fin.situace,tak prostě nemá prostředky to lichvářsky narůstání dluhu zastavit.O to se jedná! Jedná se o způsoby vymáhání a naprosto směšné nárůstání dluhu!A proč se tak neděje? No protože by ty krysy nevydělávali, toť vše.
Bylo by úžasný,kdyby například redaktoři měšec navázali spolupráci s lidmi,kteří mají momentálně fin. problémy. A udělali rozsáhlou reportáž jak se chovají vymáhací firmy k lidem atd. Jako např: 40 zmeškaných hovorů denně, výhrožování,že Vás navštíví v práci a udělají ostudu.Na to jim řeknete,že nejsou orgán a nemají pravomoc a oni se Vám vysmějí do telefonu,že je to vůbec nezajímá. Naprostý omezování osobní svobody, arogantní povýšené chování atd. atd. A oto jde!! Nejde o to,že někdo dluží něco!! Ale o způsoby,které používají dané firmy v rozporu snad ze všemi dobrými mravy společnosti!!!!
Tak si to nahrajte na diktafon a pošlete do televize. To je jediná obrana. Nebo podejte trestní oznámení.
Nedostatek demokratické společnosti - právo přeje bdělým a připraveným, každý si musí střežit svá práva sám. Proto všude v civilizovaném světě vznikají svépomocné nevládní organizace, které pomáhají právě těm právně negramotným. V ČR je zatím problém nízké kupní síly obyvatel, kdy populace není ještě schopna ze svých vlastních zdrojů tyto nezávislé organizace financovat. Takže těch několik sdružení, co u nás existuje, jen živoří a nejsou schopna efektivně bránit práva spotřebitelů a slabých jedinců.
Takových případů je, nad tím by se nikdo nepozastavil. Nejhorší je, že to není nic nelegálního. A to se klidně může stát i tomu kdo nic nedluží, stačí, že si nevšimnete, že vám neodešel trvalý příkaz v bance třeba za elektřinu a exekuci máte na krku ani nevíte jak a bez upozornění
Dobrý den, pane Kvak, děláv v 'ČEZu ale sám vím, když neproběhne inkaso, jde automaticky systémem upomínka, ikdyž systém někdy selže, jdou i další upomínky.
Vím je možné že se přestěhuje a spol, ale je to i jeho povinnost dostát závazkům.Nedávno jsem sám řešil, kdy jsem si nebyl jistý při odhlašování vozidla, zda jsem zaplatil povinné ručení u pojišťovny a napsal jsem jim mail kde jsem uvedl RČ s dotazem zdali u nich nemám nějakou pohledávku, a bylo mi odepsáno že mám vše uhrazené, tím chci říct že toto může udělat každý, pro firmy samotné je zájem zákazníka nejlepší, nemusí řešit vymáhání ani odprodej případných pohledávek.
Asi je právo každého se bránit ale uzavřít smlouvu je lehké, a dostát závazkům o mnoho horší.
Nemyslím ted nyní společnosti živicích se na promlčených pohledávkách a spol.
Jen poznámka, notoričtí dlužníci nečtou tyto články, ani lidé finančně méně gramotných.Proto většina těchto článku příjde v niveč, jelikož skupina které by měli být určeny je nečte!!!
Je to přeci jen pár let - někdy kolem roku 2006 nebo 7 se to stalo, možná jsem přestřelil a trvalo to asi déle jak půl roku. Společnost Essox to byla určitě, to mi v hlavě zůstalo, vyměnili jsme si několik mailů a dopisu s jejich reklamačním oddělením, nebyli schopni dohledat ani tenkráte podepsanou smlouvu, ani nebyli schopni mi říct zda se pokusili o kontakt nebo ne. Nicméně, mě zajímalo právě na základě čeho soud může rozhodnout a jak je možné, že se o tom člověk dozví až od exekutora. Obsílku ani nic jiného nedostala.
Ještě dotaz k tomu prvnímu bodu co píšete - věřitel má pohledávku. Co je míněno tím pohledávka, stačí jen smlouva, faktura o které tvrdí, že ji dlužník nezaplatil? Zajímalo by mě jak dokáže věřitel, že dlužník nezaplatil? Nebo to nikoho nezajíma a naopak dlužník musí prokazovat že eventuelně zaplatil?
Myslím, že právě absence toho, že věřitel nemusí upozornit dlužníka na dluh nahrává právě tomuto neserioznímu jednání a těží z toho nemorálním navýšením dluhu hlavně exekutoři a firmy nabalené okolo.
O tom, že máte zaplatit se nedozvíte "až od exekutora", ale nejpozději poté co soud vynese a doručí Vám rozsudek (platební rozkaz), kterým Vám uloží, kolik a komu máte zaplatit. Rozsudek i platební rozkaz se doručuje do vlastních rukou a u platebního rozkazu je dokonce vyloučeno náhradní doručení (tj. fikcí) takže je v principu vyloučeno, abyste před exekucí nevěděl, že máte něco platit,
Jakmile nesplníte v rozsudku uloženou povinnost ve stanovené lhůtě může se věřitel okamžitě obrátit na další (tentokráte exekuční) soud s návrhem na nařízení exekuce. O podaném návrhu na exekuci se nedozvíte hned (logicky proto abyste nestačil v mezidobí ulít majetek) ale až v době kdy exekutor podnikl kroky k účinnému vymožení pohledávky.
Pokud jde o otázku co je to pohledávka ve smyslu exekučního řízení tak je to soudem (event. rozhodcem) přiznaná (zejména finanční) částka, která je přiznána pravomocně a u níž marně uplynula lhůta k dobrovolnému plnění. Taková pohledávka je bez dalšího vykonatelná (exekvovatelná).
Věřitel v nalézacím řízení (neplést s exekučním) neprokazuje, že dlužník nezaplatil, naopak je to (logicky) dlužník kdo prokazuje, že zaplatil.
Upozorňovat tedy opětovně dlužníka, že mu hrozí exekuce je v principu nadbytečné, protože dlužník to už musí bezpečně vědět s ohledem na předchozí nalézací proces.
Úplně jinou věcí jsou nehorázně vysoké exekuční náklady v relaci k vymáhané pohledávce, které mohou mít mnohdy likvidační charakter pro lidi s nízkým příjmem. Vyloženým svinstvem pak je, když někdo na cizím neštěstí těchto lidí programově kořistí a přitom neváhá vymýšlet kreativní způsoby jak už tak vysoké exekuční náklady maximalizovat, znásobit apod.
No, mezi náma, já Komerční banku také považuji za neprofesionální instituci, dosud nebyli schopni zprovoznit normální IB a jejich "osobní poradci", kdy s účtem můžete manipulovat jen na "své" pobočce, to je také vrchol amatérismu. Proto jsem před pár lety účet u KB zrušil :-)
Jestliže případ s Essoxem byl v roce 2006 - k tomu vám nic neřeknu, pravidla se od té doby myslím měnila a já znám "exekuční pravidla" jen asi od roku 2009, kdy si vymáhám své vlastní dluhy od neplatících klientů.
Dnes je to ale tak, že soud dlužníkovi samozřejmě doručí minimálně dvakrát-třikrát, nejprve přepošle kopii žaloby a vyzve žalovaného k vyjádření. Potom pošle rozsudek. Mezitím ještě pošle pozvánku k soudnímu jednání (pokud je nařízeno). Proto se mi nějak nezdá, že by manželka od soudu nic nedostala. Pokud vás to zajímá, ať manželka zajde na soud a vyžádá si soudní spis k tomu případu, v něm najdete všechny nedoručené dopisy a co ve vaší věci soud dělal.
K vašim otázkám:
1) co je pohledávka? - odpověď: jakýkoli dluh, nejen finanční, i když my se tady bavíme o finančních dluzích. Třeba vám chlápek zlomí ruku, vysoudíte odškodné 20 tisíc Kč, on vám ale nezaplatí, tak na něho podáte návrh na vydání platebního rozkazu. Máte paušál od T-Mobilu, nezaplatíte jednu fakturu, tak na vás podají návrh na vydání platebního rozkazu. Městský úřad vám dá pokutu za nenahlášení psa, pokutu nezaplatíte a hned následuje exekuce.
2) jak prokáže věřitel, že dlužník nezaplatil? --- A jak chcete prokázat něco, co neexistuje? Co když jste si dohodli, že půjčku splatíte v hotovosti; jak byste soudu dokázal, že dlužník vám peníze nedonesl? To přece postrádá logiku. Proto je konstrukce postavena opačně. Věřitel podá žalobu, ve které tvrdí, že mu Franta dluží 10 tisíc. Soud vyzve Frantu, aby se vyjádřil. Franta hodí dopis od soudu do koše a nevyjádří se. Soud Frantu odsoudí k zaplacení 10 tisíc.
Pokud by vás napadlo, že si vezmete telefonní seznam a pošlete si na lidi s počátečním písmenem A až C žaloby s vymyšlenými dluhy a budete předpokládáat, že polovina lidí dopisy od soudu proignoruje a vy vysoudíte 100 milónů, pak samozřejmě se ale jedná o podvod.
"Pokud by vás napadlo, že si vezmete telefonní seznam a pošlete si na lidi s počátečním písmenem A až C žaloby s vymyšlenými dluhy a budete předpokládáat, že polovina lidí dopisy od soudu proignoruje a vy vysoudíte 100 milónů, pak samozřejmě se ale jedná o podvod."
Jedna se o podvod, ale pokud uz zacne exekuce, tak ji neni mozne zrusit. Nebo se mylim? Staci, aby to vyslo jen u par lidi. Jak dlouho by trvalo zjisteni, ze jde o podvod. Pak nadelam spouste lidi mozna i existencni problemy, ale oni presto zaplatit musi. Protoze budou financne zruinovani exekuci nebudou se moci pozdeji domoci spravedlnosti, protoze na to proste nebudou mit.
Jo, v podstatě máte pravdu. Taky se to děje, myslím, že na Měšci se psalo, že Finpomoc prodala směnky klientů, kteří dluh dávno zaplatili, neprůhledné americké firmě, která je vymáhá podruhé - nepochybuji ani minutu, že majitelé té americké firmy jsou majitelé Finpomoci. Je to svinstvo.
Proto je nutné, aby si každý ohlídal, že má viditelně označenou domovní schránku svým jménem, aby pošta doručovala. A kdo nemůže mít trvalé bydliště v místě, kde bydlí (třeba majitel bytu mi to nechce dovolit), musí si do evidence obyvatel nahlásit tzv. doručovací adresu. Pak se v případě nedoručení lze celkem úspěšně bránit.
Jsem osobně přesvědčený, že institut trvalého bydliště je pozůstatek nacismu a komunismu, stejně jako fikce doručení nemá v právním státě své místo. Ale realita je jaká je, a musíme se přizpůsobit. (Nebo volit strany, které trvalé bydliště a fikci doručení zruší. Tuším, že jediná strana, která toto má v programu, je Česká pirátská strana.)