Taky mi školácké hrubky zvedají obočí, ale zajímavý obsah, který poslední dobou píšete, vaše počínání v mých očích ospravedlňuje ;-). Pište dál, o korekturu si případně řekněte kolegovi ;-)
Když už vás mám na drátě, jakou většinou (v obou parlamentních komor - předpokládám, že mají rovněž 2) tehdy Schröderova partaj kvarteto Hartzů protlačila?
Jinak zajímavé, že se ujal termín "Hartz". Je vidět, že Němci opravdu důvěřují expertům. My máme "anonymní" NERV. Kdo mu vlastně předsedá? Politická odpovědnost nevyžaduje změnu volebního systému, jaxe někdo snaží prodat.
Děkuji, budu se snažit přinášet kvalitní obsah i nadále, příště však bez chyb. :) Na Vaší otázku Vám nejsem schopen odpovědět, můžu se však zeptat člověka, který mi k napsáni článku dal inspiraci a dlouhodobě žije v Německu. Věřím, že to bude i snadno dohledatelné.
Jak jste správně napsal, důvěra v experty je v Německu vyšší. Experti tam mají za sebou dlouhodobou práci, o kterou se můžou opřít a znalosti, které se předávaly po desetiletí. U nás to bylo bohužel přerušené komunismem. Co se týká NERVU, podle mého názoru byl založený k politickým účelům, aby vláda mohla svoje škrty ospravedlnit tím, že to bylo doporučeno NERVem. Když začal chrlit opatření proti korupci, stal se pro politiky přítěží.
Ty výmluvy bych rozlišoval... Ano, některé výmluvy "na komunisty" jsou opravdu jen výmluvy, které moc reálný základ nemají. Na druhé straně ale zrovna to, na co jste reagovala, je celkem nepopiratelné - prostě v kontinuitě ekonomické teorie tu máme přes 40 let mezeru, která se jen pomalu zaplňuje. Fašisté byli v tomhle srovnání slabý odvar - 6 let na rozbití kontinuity nestačí, ale 40 let už jsou v podstatě dvě generace...
Nemáme se na co/koho vymlouvat.
Komunisty si český národ v roce 1946 zvolil zcela dobrovolně.
Současnou vládu si tento národ také volí zcela dobrovolně.
Jediné na co se tento národ může zlobit je, že si špatně vybral a nechal se v roce 1946 obalamutit volební kampaní plus několika nečistými triky komunistů.
Ale lidé jsou nepoučitelné a v případě ODS/TOP09/VV atd. dělají to samé co v roce 1946. A také to stejně dopadá.
Vlastně mi to tu začíná příipomínat hesla o Sovětském svazu, jen s jiným objektem: ´´"Máme nejlepší společenský systém“, „nejlepšího ministra financí“, „nejlepšího ministra školství“, jsem zvědav co budeme mít ještě nejlepšího až naše zem bude totálně v latríně ještě víc.
Namísto imperialistů co rozkládají naší společnost jsou to teď komunisti a Paroubek a důchodci. Hledání třídního nepřítele pracujícího lidu nahrazují „neonacisté“, kterých je v Česku aktuálně více než českých obyvatel.
Náš stát aktuálně rozbíjí daleko více nenávist ke komunistům, která umožňuje přehlížet současné lumpárny, krádeže, korupce, a destrukce v pozadí. (Pro jistotu: nejsem stoupenec komunistů a ani nemohu, protože jsem totalitu zažil a byl jsem i politicky vyšetřován.)
Ona je otázka, kolik za současný bordel mohou komunisté a kolik současná vláda. Ale tipnul bych si, že komunisté už jsou tu de facto z obliga.
On i kapitalismus v nekomunistických zemích zrovna jde do háje. V takovém USA jistě nemají komunistickou minulost. Prostě kapitalismus je za zenitem. Vyčerpává se. To je hlavní příčina. Je třeba najít jeho inovaci a evoluci.
Hlavním důvodem vyčerpání kapitalismu je nemocný bankovní a finanční systém, který je špatně nastaven. Finanční systém má 200 × více peněz, než je celosvětového majetku – to prostě nebude fungovat ani kdyby nebyli komunisti.
Kromě toho jednotný bůh a oltář zvaný zisk proměřovaný úplně na všechno na světě – to také nefunguje. I když v řadě oblastí třeba ano. Ale ne ve všem.
Jinak řečeno, problémy mají i země bez komunistické minulosti. Dokonce nejvíce prosperuje komunistická Čína. Zřejmě dost důkazů o tom, že komunisti nejsou tou pravou příčinou.
Znovu říkám, komunismu považuji za zrůdný společenský systém. A jediným důvodem proč to píšu je to, že nenávist ke komunismu namísto skutečné práce je důvodem úpadku.
Osobně si myslím, že tady v Česku je to vládnutí zabité na několik generací. Češi si neumějí vládnout sami. V novodobé historii tu možnost vládnout si sami měli pouze krátce za Masaryka. Pak tu byl Mnichov, byli jsme pod nadvládou Němců, po válce jsme spadly pod nadvládu SSSR. V 89 tady byla šance nějak to ustát neutrálně, ale nestalo se tak, dostali jsme se znovu pod nadvládu Západu. Lítáme akorát ode zdi ke zdi, z extrému do extrému. Z komunismu do kapitalismu a jsme ve vleku ostatních států.
Ono, už to máme zakompované i ve státní hymně -„Kde domov můj?“ Takže než jako stát najdeme vlastní suverenitu a pevnou půdu pod nohama , to potrvá hodně dlouho. Osobně si myslím, že ta správná cesta vede někde uprostřed - mezi kapitalismem a komunismem.
Češi se sjednotí jen když jim hrozí vyhlazení.
Potřebujeme nepřítele, jinak jsme v rejži. Jedině při mocném nepříteli sjme schopní akce. Když nás někdo přidusí natolik, že hrozí smrt.
Proto ho pořád hledáme. V komunistech, v Paroubkovi, v důchodcích, v neonacistech, … Nutně potřebujeme někoho nenávidět, takže potřebujeme za každou cenu obětního beránka, jinak jsme v koncích.
Každý kdo něco dělá v Česku je perzekuován. Povinná odpověď na „jak se máš“ je začít lamentovat jak se mám špatně a blbě, jinak bych vybočoval.
Schopní lidé každých 20 let zhruba zdrhnou. Inteligence z Česka zdrhá každých 20 let do zahraničí rovněž, na tom se nic nezměnilo.
V 89 nebyla šance to ustát neutrálně. Byl jsem tehdy student a demonstroval jsem na náměstích. A už tehdy jsem po 14 dnech odešel s tím, že je to fraška, a že kdyby někdo chtěl, tak celou sametovou rozežene špuntovkou.
Také si vzpomínám na „Havel na hrad“. Nikdo neznal Havla, nikdo nevěděl kdo to je. Nikdo z davu, ani jeden ho neznal. A přesto dav za minutu skandoval Havel na hrad, protože to někdo poručil z hlavního amplionu. Komedie fraškovitá.
Proboha jak chcete čelit Západu? Představte si chudou Zemi, kde stojí továrna řekněme 10 miliónů Kč. V Česku byl výdělek 2 000 Kč měsíčně, v Německu řekněme 20 000 Kč, v USA třeba 100 000 Kč měsíčně. Kromě toho tu nikdo neměl moc našetřeno. Jediná nutnost co se mohlo stát je, že vše cenné bude skoupeno zahraničím podle hesla „nejvyšší nabídce“.
Co jste čekal jiného? Co se stane jinému státu ve stejné situaci? Totéž, vše cenné skoupí bohatší státy. Jiná možnost není.
Jediná možnost je zakázat nebo velmi omezit nákupy od lidí mimo stát, ale to bylo nekorektní.
Jaká možnost bylo to nastartovat prosím?
1- 5 odst. souhlasím.
89 rok - také jsem studovala, také jsem neznala Havla a neznala ho spousta lidí - souhlas.
Pravdou je, že pokud se dělá v nějaké zemi převrat - většinou lidé nemají představu co chtějí v budoucnosti, ale spíše právě chtějí jen zvrátit to dané a většinou to nejde tak lehce a bez lidských obětí a životů.
Ale pro spousta lidí 89 rok představoval Pražské jaro 68. Spousta lidí znalo pana Dubčeka a pana Valtra Komárka. V roce 68 tu byla snaha o „socialismus s lidskou tváří“ a dnes by se myslím šiklo mít „kapitalismus s lidskou tváří“.
A tady se to právě podělalo, protože se využily na chvíli pouze osobnosti z roku 68 a na vedoucí místa nastoupili jiní lidé. Panu Klausovi vyšlapal cestičku pan Komárek. Pan Klaus měl raketový start - jako předseda vlády zrušil OF a postavil si vlastní ODS a zahájil kuponovou privatizaci. Tedy přerozdělení tehdejšího majetku a tedy moci.
A v tomto vleku jsme dodnes, jen to dobíhá a sílí na moci, nebo spíše nyní sklízíme ty plody.
Když se zhroutilo RVHP bylo to pro nás vysvobození a rozhodně jsme nebyly až tak chudým státem. Byla tady reálná šance na to, aby jsme mohly být vyspělým soběstačným státem. Byl tady veškerý průmysl, nebyl takový státní dluh, klidně jsme mohly obchodovat a spravovat veškerý státní majetek. A co se s tím vším stalo, to vidíme dnes. Kde je veškerý průmysl?
Nezmění se tady nic. Střední vrstva v podstatě neexistuje. A bohatí ti nic měnit nechtějí a lidé dole, jsou rádi, že jsou rádi. A tímto způsobem je to nastavené od roku 89.
Proto jsem napsala, že to potrvá ještě hodně dlouho, než nějaká generace s tím něco udělá. - novou revoluci a nastaví si nové podmínky, poučena z předchozích let.
I když teď, když se hroutí EU, jednotlivé státy odpadají, by byla šance začít znovu, od piky. Ale ne kvantovou teoretickou ekonomikou, co tu předvádí EU ekonomové a náš Kalousek se svými nesmyslnými a nic neřešícími reformami. To jsou totiž jen iluze, s reálem to nemá nic společného.
Ano, rozprodat majetek za nejvyšší nabídku, to jistě bylo výhodné a také bez práce a nejednodušší. Ale jen na chvíli. A zase proč rozprodávat vše?
To je velmi krátkozraké.
A dále, co se stalo s těmi utrženými penězi? Kam se investovaly? Kde skončily? A takhle je to pořád dokola, jen s tím rozdílem, že už není co a komu prodávat. Game over. A tak se vymýšlí „rychlý prachy “ jinak - viz. Kalousek a jeho reformy.
Mozna jsem byl vice naivni, ale zhruba do roku 1996 mi pripadalo, ze to tu jde sice pomalu, ale k lepsimu a ze jednou, treba za 20, 30 let, to bude normalni. Od te doby jde vyvoj ovsem strme dolu. Zasadni obrat pro me osobne, byt to pusobi nevyznamne, bylo policejni uzavreni prazskeho klubu Bunkr. Tim bylo jasne naznaceno, ze (stranou neschvaleny) uspech se v teto zemi tresta a jakekoli vyboceni z rady nebude nadale tolerovano.
Problém politické situace v ČR byl v tom, že zhruba právě od období kolem 1996 se dostala do faktické slepé uličky, kdy nikdo nebyl schopen ustavit alespoň relativně normální vládu - ODS a ČSSD byly podobně silné, KSČM blokovala řadu křesel a její koaliční potenciál byl tehdy úplně nulový (i dnes je to problém, ale v roce 1996 to bylo bez diskuse). K tomu tu byl poměrně nešťastný vliv Havla, který nesnášel velké strany a svým vlivem dával šanci řadě sporných projektů (v debatované době zejména US), které situaci dále štěpily...
Snaha o řešení "opoziční smlouvou" v té době vůbec nebyl špatný nápad, není úplně fér to odmítat automaticky. Jenže z řady důvodů se to zvrhlo z relativně dobrého nápadu ve vysloveně špatný výsledek, který situaci jen dále zhoršil :-( A v podstatě vše, co se pak u nás v politice dělo dále, situaci jen zhoršovalo - pod vedením Špidly sklouzla ČSSD k politice uplácení voličů a tím rozházení tehdy poměrně slušných výsledků, Grosse je lépe nekomentovat a následoval ultrapopulista Paroubek, ODS na tom nebyla o moc lépe :-(
Poslední parlamentní volby určitou pozitivní změnu přinesly - můžeme nadávat, ale tak či onak tu po dlouhé době vznikla vláda s přiměřeně silným mandátem, jenže bohužel místo pomalého obnovování důvěry musí vláda čelit krizi, což by spolehlivě zabilo popularitu kohokoli - nedělejme si iluze, že je "špatný Kalousek" či někdo jiný, problémy by byly s jakoukoli vládou (byť třeba odlišné).
Jsem popravdě skeptik - těch od roku 1996-8 cca 10 ztracených let rozvoje normálně fungujícího státu by bylo nepříjemných vždy, jenže za situace, kdy na tuto ztrátu, za kterou si můžeme v ČR sami plynule navazují problémy z okolí se ta ztráta extrémně násobí :-(((
Ví autor o tom, že Německo prožívá již tři dekády bezprecedentní demografický propad? Plodnost 1,4 dětí na 1 ženu a obrat v nedohlednu. Jaké to bude mít asi dopady na celkovou zaměstnanost, výkonnost zaměstnanců a tím na budoucí vývoj ekonomiky? Nebo "měkčí" faktory jako třeba celková vitalita společnosti či ochota k reformám? Přitom je jasné, že i kdyby teď hned došlo k návratu plodnosti nad kritickou hranici 2, tak se pozitivně neprojeví dříve než za desítky let. Takže ve výhledu několika dekád čeká Němce ekonomický ústup ze slávy. Ale aspoň se na to připravují, dokud mohou...
Nemusí se tam stěhovat musllimové, v Polsku, Čechách. na Slovensku a ve východní Evropě je bílých lidí dost, co se do Německa můžou přestěhovat. Nejhorší na tom je, že se tam odstěhují hlavně lidé mladí a vzdělaní, protože my jim nedokážeme vytvořit podmínky pro život a pořád se jen vymlouváme, že za to může komunistický režim. Co tu teda těch 22 let od pádu komunismu děláme? Jen krademea planě plkáme? Není to trochu málo?
Rozbíjíme všechno funkční. Rozbíjíme to proto, že to je příliš „socialistické“. Rozbíjíme zdravnotnictví, protože je špatné, když funguje a lidé neplatí nekřesťanské peníze za lékaře. Rozbíjíme sociální systém. Rozbíjíme důchodový systém, protože je málo kapitalistický (čti: pár nadnárodních firem z něj málo saje peníze).
Prodáváme co tu bylo funkční, zbytek rušíme. Rušíme a omezujeme železnice, protože prostě nemá být. A co nerušíme to postupně odchází pro špatnou údržbu – například kvalita silniční sítě.
Také slušně likvidujeme školství a jeho kvalitu, chudáci dnešní děti, kterým toho už moc nedá.
Právní systém už se podobá tak Zimbabwe.
Atd.
Celý tento systém funguje na principu až všechno zdevastujeme a zničíme, budeme se mít dobře. Zatím jsme ve fázi devastování a ničení, stačí si jen přečíst co všechno je fuj a příliš málo kapitalistické.
Pane, já platím za lékaře 150 000 ročně (ve zdravotním pojištění). Vzhledem k tomu, že jsem deset let žádného nepotřeboval (s předtím jsem ho potřeboval asi třikrát za dvacet let), a teď holt musím brát nějaké pilulky, které stojí pojišťovnu stovku měsíčně (zbytek doplácím), tak mi to připadá dost nekřesťanské.
Líbí se mi metoda prosazení úspor - dejte odborářům úplatky a zaplaťte jim prostitutky a projdou reformy bez křiku - proč to u nás ještě nikoho nenapladlo? Jak znám naše odboráře, uřčitě by to odmítli jako nečestné, protože jim jde jen o blaho pracujícího lidu, pro které pracují za malý plat až do roztrhání těla.
Já myslím, že Němcům euro dost pomáhá. Kdyby neměli euro, tak by jejich práce byla v porovnání s ostatními zeměmi znatelně dražší. Díky tomu se může dít to, že PIIGS jsou zadlužené a chudnou, oproti tomu Německo roste. Dnes mají kurz se svými největšími odběrateli buď fixní (čímž se jejich ekonomický úspěch neprojeví v kurzech) anebo podhodnocený díky chudším členům eurozóny... Je to podobný mechanismus jako vyčítáme Číně, ale daleko fikanější....