Ale jinak ano, indukční deska vyžaduje, při 1f 32A. Takže by to vypadalo tak, že nedělní oběd, husa, polévka, knedlíky, by uvařili.To je trouba, v ní husa, 2 plotýnky, na jedné polévka, na druhé voda na knedlíky, oboje ne naplno, vneděli dopledne nesvítí, televizi snad zapnutou nemají, jen rádio.... no pračku by to nejspíš zvládlo. I děti na počítači, Jen by se nesmělo sejít sepnutí elektromotoru pračky, a zapnutí počítače. No a rychlovarná konvice, tak to už v žádném případě.
Takže ano, věřím že by to používat šlo. Nevěřím ale, že by nikdy neměl žádný výpadek jističe, jak tvrdí.
Vždy mě nepřestane udivovat, že lidé lidem nevěří. Nemohu mluvit za pána, takže za sebe: "Mám pračku, myčku, sušičku, varnou desku indukční, parní troubu, ledničku, mražák a plno různé elektroniky jistič 1x25A a nestalo se mi že by někdy hlavní jistič vypadl (podružné párkrát, ale kupodivu vždy to bylo když tam prakticky nebyla zátěž - pravděpodobně nějaká chybná elektronika."
Vaříme na indukci, 4 plotýnkovou. Mimochodem je dvoufázová, jen je softwarově omezena na 5500W. Což nijak neomezuje, prakticky se nestává, že by indukční deska redukovala nastavený stupeň.
Opravdu nevidím problém používat tolik elektroniky. Indukce umí boostem dát na jednu plotýnku až 3700W dle průměru hrnec. Takový výkon nenechávám bez dozoru a max. za pár minut po uvedení do varu ho potřebuji zeslabit na udržování. Pračka taky bere nejvíc hned po zapnutí (pokud nedám předpírku), opět pár minut. sušička jakbysmet, i když těch 800W je nic. Protože paralelně neumím chystat a být na více místech a než přejdu a nachystám jiný spotřebič, předchozí přestane brát významné množství elektřiny, není s odběrem problém a přitom se nijak neomezuji. Takže ano taky mi nikdy nevypadl hlavní jistič z důvodu přílišného odběru a podružné jističe nemají na sobě odběr, aby ho vyhodili.
I podle mě je dvoufázová indukce nesmysl. Buď je zapojená jednofázově (tomu by nasvědčoval jistič 1x25A) a nebo třífázově. Dvoufázový spotřebič jsem nikdy neviděl.
5 500 Wattů je skoro 24 ampér. Tzn. při plném výkonu a zapnutí dalšího spotřebiče (třeba rychlovarné konvice) by vám měl jistič spadnout.
Pokud ale vaříte na jedné nebo dvou plotýnkách, tak to asi těch 1x25 A stačí. Manželka o víkendu dost často peče a k tomu má zapnuté dvě nebo i tři plotýnky a dost často k tomu i pere. Někdy zapne ona nebo já ještě rychlovarnou konvici. Když jsem jí navrhoval, že snížíme jističe (pokud NTS projde) a že už to takhle nebude moct dělat, tak se na to moc netvářila.
U rodičů se nedala zapnout myčka a rychlovarná konvice. Byli jsme na to zvyklí a považovali jsme to za běžné. Teď ale bydlím v moderním panelovém bytě z konce osmdesátých let a už jsme si dost zvykli na to, že si můžeme zapnout kdykoliv cokoliv.
Jsem zásadně proti tomu, aby byl v roce 2017 (nebo 2019 když je to odloženo) považován za luxus jistič, který byl běžně montovaný v osmdesátých letech (to nebyla běžná ani rychlovarná konvice ani myčka ani mikrovlnná trouba). Snižování hodnoty jističů a časování používání spotřebičů považuji za krok zpět. U zapnutí bojleru nebo nabíjení elektromobilu nejsem proti optimalizaci času zapnutí, časovat ale třeba vaření nebo praní, to mi přijde opravdu nevhodné.
Na co "rychlo"varnou konvici, když máme indukci, na které je voda uvařena za poloviční čas? :D
Na dvoufázovou indukci nepotřebujete skutečně dvě různé fáze, stačí jedna, nebo stačí jedna fáze přivedena dvěma dráty 2,5mm2 mědi.Typ např. PIT 645F17E.
Záleží jakou máte desku a především jaký maximální výkon vám dokáže dát jedna plotýnka - některé desky neumí dát výkon 3700W na jednu lotýnku, což také znamená (krom čekání) i to, že k přivedení varu potřebujete delší čas a tím roste riziko, že potřebujete mít více plotýnek blízko maxima během vaření.
Ale jinak s vámi souhlasím, že redukovat jističe je nesmysl. Stejně jako navyšovat paušální platby. Asi nejucelenější článek je zde: https://www.energomonitor.cz/nova-tarifni-struktura-boj-proti-fotovoltaice-a-vliv-kachni-krivky-na-cenu-elektriny/
"Na co "rychlo"varnou konvici, když máme indukci, na které je voda uvařena za poloviční čas? :D"
Milý zlatý, za poloviční čas znamená, že tam pustíš boost. To, že tam pustíš boost znamená, že tam pustíš 3,6kW. To, že ta pustíš 3,6 kW znamená, že ti to sežere z 1x25A celých 1x16A, takže ti na celý chod domácnosti, tedy vaření oběda, praní, pečení, svícení, počítač zude celých 1x8A....
Problém je v tom, že ty vůbec netušíš, co znamená, že ti na celou domácnost zbude 1x8A. Hlavně že jsi chytrý jak rádio.
Konstruktivně:
- doporučuji si přečíst něco o vypínacích charakteristikách jistících prvků, základ např. tady: http://elektrika.cz/data/clanky/novch021113
- dále je potřeba znát něco málo o chování jednotlivých spotřebičů, max. příkon u některých spotřebičů prakticky není použit, u jiných jen krátkodobě u startu (valná většina), některé naopak krátkodobě překračují (impulsní zdroje)
A co se týká zbytku domácnosti co běží nebo může běžet furt:
- lednička 126W
- mraznička 115W
- 3×zdroj k NB = dohromady 200W
- kotel 120W
- hifi věž ?
- světla 70W LED + 76 úsporky
- úsporné mody odhaduji celkem max. 50W (většina má po 1 nebo 0 watu)
- TV+radio 0W
-
celkově cca 750W
Ty jsi ale kus thloupého rolla.
Takže nebudeš prát, nebudeš vařit, a vítězoslavně mi oznámíš, že ti to vyšlo....
Na můj výpočet zahrnující pouze částečné využití max. příkonu, vyjma ohřátí vody, kde jsi si sám zvolil maximální příkon, mi "oponuješ" že se max výkon "prakticky nedá použít".
S jističem 1×25A jsem zatím to neměl potřebu řešit. Teda nenachystal jsem si nikdy spotřebiče tak, aby začali všichni v jeden okamžik, to by asi vyhodili jistič, jak píše kolega nade mnou.
Ale prostě při normální činnosti, kdy nachystám si pračku, pustím ji, jdu k myčce, dám do ní nádobí, pustím ji atp. Mně zatím nevypadl jistič. Nedělám rekordy, ale vím, že už jsme vařili a přitom se peklo kuře v troubě, mylo nádobí a pralo prádlo. Sušička ale kondenzační a vše relativně nová domácnost. Papírově při sčítání max. příkonů běžně překračujeme hodnotu jističe.
Nepřežíváme, žijeme. Když by začal být problém, tak začnu přemýšlet, že přivedu tlustší drát do bytu.
je zajímavý, že problém s jističema se řeší až s nástupem solárů. Do tý doby žádný problém. Na velkých sídlištích co stojej desítky let třeba žádné soláry nejsou a mají stále stejnou předvídatelnou spotřebu. Pokud si někdo na takovém sídlišti sníží zbytečné 3x25 na 1x20, tak se stane leda to, že distributor dostane míň peněz a odběr celého sídliště zůstane stejný. Stejný odběr za míň peněz. Takže čemu to pomůže a čemu tam ta 3x25 vadí?
Pokud máte sklokeramickou desku a používáte elektrickou troubu (v našem případě příkon 8 000 Watt), tak je bezpečné minimum 3x20A (pokud bych přešel na tento jistič, tak bych podle NTS platil "jen" o třetinu navíc).
Použití jističe 3x16A už podle mě vyžaduje přemýšlet dopředu, které výkonnější spotřebiče si mohu najednou zapnout.
A jak už napsal jiný diskutující - pokud si velký počet domácností sníží jistič z "luxusního" 3x25A na 3x16A, tak na stabilizaci elektrické soustavy to nebude mít vliv.
Pro zajímavost. ČEZ má na webu aplikaci, která doporučí hodnotu jističů podle provozovaných spotřebičů.
Pro aktuálně použitou sestavu spotřebičů co mám (byt s vařením na elektrice a ÚT) mi doporučil 3x25A, jednofázi nedoporučil (bez nabídky jističe). Kdybych zrušil elektrický sporák a vařil na plynu (kdyby byl zaveden), tak navrhnul 3x16A.