"Jejich hlavním dogmatem je tvrzení, že rozvoj malých zdrojů prodraží energii všem ostatním"
Nekdo to zaplatit musi. I kdyz to nebudou primo ostatni odberatele, tak to bude "stat", ktery od tech ostatnich odberatelu ty penize vybere. Nebyt dotaci a povinneho pripojovani do site, tak si solarni elektrarnu(az na par fandu a odlehle chaty) neporidi NIKDO.
To srovnani s LEDkami je naprosto mimo misu. Nakup LED osvetleni mi nikdo nedotuje.
Ten člověk lže jako když tiskne. Prostě fotovoltaik, synonymum zloděje a lháře. Výměna jističe např.3x25 za 3x16 nestojí tisícíkoruny ale 410 jistič a 400 za práci. Platil jsem včera u aliančního partnera E.ON. Žádná revize na SNÍŽENÍ není třeba. Elektromontážní firma vydá potvrzení na formuláři distributora (E.ON - formulář E6). "Složité papírovaní" vypadá tak, že toto potvrzení naskenujete a zašlete svému obchodníkovi. Podle konkrétního obchodníka vyplníte ještě žádost o změnu smlouvy a podepsané a naskenované pošlete mailem. Práce na pár minut. Já jsem u ČEZ (e-tarif) nic nevyplňoval jen zaslal potvrzení. U E.ON to jsou dva formuláře (D3 a E1), kde si zahrajete na opisovanou.
Je to tak. Dokud se náklady na regulaci sítě a na dotace OZE platí (částečně) ve variabilní složce ceny z elektřiny, tak je lákavé pořídit si zdroj na pokrytí části spotřeby. Sice ji budu vyrábět dráž a neefektivně, ale nebudu z ní muset platit ty další náklady, takže může být ve výsledku levnější.
Jenže ty náklady samozřejmě nezmizí - naopak se klidně mohou díky znestabilnění mého odběru zvýšit - a musí je zaplatit ostatní. Typický případ externalizace nákladů.
Ve výsledku cena elektřiny stoupne a motivace najít si alespoň částečně vlastní zdroj stoupne úměrně také. A roztáčí se spirála.
Jediné trochu funkční řešení je náklady na regulaci a dotace OZE převést prakticky komplet do paušální platby, což je přesně to, co návrh ERÚ dělal.
Bohužel, lobby OZE je velmi silná a lidé jsou ovce, takže jim na to skočili :(
Nejde jen o lobby solárníků. My (čtyřčlenná rodina s malými dětmi) jsme měli platit o 43% víc. Máme jistič 3x25 A (s ním jsme byt koupili) a jen sklokeramická deska s troubou má příkon až 8 000 W, takže prostor pro snížení jističe je minimální. NTS se mi proto vůbec nelíbila.
Spotřebu máme podle mě běžnou, určitě se neomezujeme (nevypínáme televizi před skončením pořadu kvůli úspoře energie apod.). LED žárovky máme jen někde, někde máme klasické žárovky, někde zářivky a někde halogenové žárovky.
Ten jistič tam dali v roce 1988, kdy nebyla běžnou výbavou domácnosti rychlovarná konvice, mikrovlnka ani myčka. Proč myslíte, že tam tak "obrovské" jističe dali? Jen tak z plezíru?
Jistič 3x16 A bychom podle mě vyhodili každou sobotu a občas možná i v neděli (to ale většinou nejede pračka a většinou manželka nepeče, takže v neděli by asi jistič 3x16 A stačil). Jistič 3x20 A by asi stačil, ovšem těch několik tisíc za výměnu by se nám vrátilo až za několik let. A i s jističem 3x20 A mi vychází zdražení 31%. Třetina navíc mi přijde také až dost. Vezměte taky v úvahu, že nemusí být silová elektřina levná napořád a kombinace drahý paušál za jistič a drahá silová elektřina už může být problémem pro velké množství samostatně žijících lidí a pro mnoho rodin s podprůměrnými příjmy.
Třífázový jistič je taky za 500 Kč?
I kdyby to bylo zadarmo, tak by se mi to nelíbilo. Ten jistič tam někdo podle normy dal a nevím, proč bych měl po 28 letech (během kterých přibylo mnoho spotřebičů) jistič snižovat a nebo platit výrazně více.
Sklokeramická deska není o moc úspornější, než sporák instalovaný v roce 1988, z tohoto pohledu tedy podle mě není důvod pro snížení hodnoty jističe.
A co když mi nebude jistič 3x16A stačit a budu muset jistič navyšovat? To už by za tisícovku nebylo, že?
Navíc opravdu nevěřím, že pokud si třeba i milion domácností sníží jistič z 3x25A na 3x20A, tak že to distributorovi výrazně sníží náklady na provoz sítě.
NTS měla být zaměřena proti novým instalacím nových obnovitelných zdrojů (to schvaluji). Opravdu nejde vymyslet něco, co by zabránilo těmto instalacím a zároveň nepoškodilo domácnosti s rádoby luxusním jističem 3x25A?
Sklokeramická deska úspornější je. Ohřeje obsah hrnce za krátkou dobu, ovšem za cenu vyššího okamžitého příkonu.
Vzhledem k tomu, že sklokeramika je jištěna 3x16A, nemůžete mít jako hlavní jistič stejnou, ale vyšší hodnotu.
Náklady na provoz sítě jsou dle tvrzení distribučních firem z 90% fixní a tomu bych docela věřil. Jejich krytí ovšem není fixní, ale závisí na spotřebě. Pokud se rozšíří fotovoltaika, poklesne spotřeba na elektroměrech a fixní náklady už kryté nebudou. Nevím, proč se stávající debaty o tomto jednoduchém faktoru maskují nějakou spravedlností a toky v sítích.
Podle mnohých diskutujících můžu mít klidně 3x16A a sklokeramickou desku. Vždyť přece málokdy se stane, že bude zapnutá většina sporáku a k tomu ještě další spotřebič(e) s vysokým příkonem. Určitý smysl to má, to nelze popřít. Pokud ale k vypadnutí jističů dojde a já navíc nebudu doma a manželka bude muset nahazovat hlavní jistič (který jsem ani já v té rozvodné skříni nenašel), tak asi budeme mít doma menší neshodu.
Ale za ten super pocit, že PRE ušetřilo na investicích do sítě, to nepochybně stojí:))
Pokud jsou problémem budoucí malé fotovoltaické instalace, tak proč je stát nepřestane podporovat? Bez podpory by jich vznikalo minimum. Místo toho vymyslí trik s paušálem za jističe. Přijde mi to podobné jako jít na myší kutloch s kulometem (to taky určitě funguje, efektivita řešení je ale dost diskutabilní a také jsou pravděpodobné vedlejší škody).
Vtipné. Byl jste tady usvědčen z neznalosti cen a šíření paniky o tisícovkách, pro vaši informaci, třífázové jističe jsou klidně za 300Kč, viz moje oblíbené KaV elektro - a tak zase lež:
"Ten jistič tam někdo podle normy dal" - ten jistič si zákazník objednal. Ne podle normy, ale podle svého přání.
Jednou agent, vždycky agent.
""Samotná výměna vyjde na zhruba tři tisíce korun. Dalších zhruba 1000 korun zaplatíte elektrikáři za to, že vám přijde domů změřit, jak velký jistič potřebujete. „To se dělá tak, že se najednou zapnou všechny spotřebiče a zjistíme, jaký maximální příkon musíte mít zajištěný, aby vám doma nevypadávaly pojistky,“ vysvětluje elektrikář.""
""Nebo také jinde: Vyplatí se vyměnit jistič?
K výměně hlavního jističe za jistič s nižší hodnotou se vyplatí přistoupit až po řádné úvaze a poradě s kvalifikovaným odborníkem, aby náklady s tím spojené nepřesáhly dosažené úspory. Pořízení nového hlavního jističe (včetně instalace) přijde na několik tisíc korun.""
V několika dalších článcích a TV reportážích také uváděli náklady v řádu tisíců korun.
Tak komu mám věřit? Vám nebo jim?
Mám návrh - vy mi za tisícovku vyměníte jistič, uděláte revizi (pokud bude potřeba) a zařídíte změnu u PRE. A já tady pak veřejně přiznám, že jsem byl usvědčen z neznalosti.
"To se dělá tak, že se najednou zapnou všechny spotřebiče a zjistíme, jaký maximální příkon musíte mít zajištěný, aby vám doma nevypadávaly pojistky"
To je pitomost, ktera snad ani nejde realizovat. Normalne se to odhadne podle hodnot na stitkach. Jak byste si v praxi to mereni maximalniho prikonu predstavoval?
Ze neco placnou na TV Nova jeste neznamena, ze je to pravda.