"Jejich hlavním dogmatem je tvrzení, že rozvoj malých zdrojů prodraží energii všem ostatním"
Nekdo to zaplatit musi. I kdyz to nebudou primo ostatni odberatele, tak to bude "stat", ktery od tech ostatnich odberatelu ty penize vybere. Nebyt dotaci a povinneho pripojovani do site, tak si solarni elektrarnu(az na par fandu a odlehle chaty) neporidi NIKDO.
To srovnani s LEDkami je naprosto mimo misu. Nakup LED osvetleni mi nikdo nedotuje.
Ten člověk lže jako když tiskne. Prostě fotovoltaik, synonymum zloděje a lháře. Výměna jističe např.3x25 za 3x16 nestojí tisícíkoruny ale 410 jistič a 400 za práci. Platil jsem včera u aliančního partnera E.ON. Žádná revize na SNÍŽENÍ není třeba. Elektromontážní firma vydá potvrzení na formuláři distributora (E.ON - formulář E6). "Složité papírovaní" vypadá tak, že toto potvrzení naskenujete a zašlete svému obchodníkovi. Podle konkrétního obchodníka vyplníte ještě žádost o změnu smlouvy a podepsané a naskenované pošlete mailem. Práce na pár minut. Já jsem u ČEZ (e-tarif) nic nevyplňoval jen zaslal potvrzení. U E.ON to jsou dva formuláře (D3 a E1), kde si zahrajete na opisovanou.
Je to tak. Dokud se náklady na regulaci sítě a na dotace OZE platí (částečně) ve variabilní složce ceny z elektřiny, tak je lákavé pořídit si zdroj na pokrytí části spotřeby. Sice ji budu vyrábět dráž a neefektivně, ale nebudu z ní muset platit ty další náklady, takže může být ve výsledku levnější.
Jenže ty náklady samozřejmě nezmizí - naopak se klidně mohou díky znestabilnění mého odběru zvýšit - a musí je zaplatit ostatní. Typický případ externalizace nákladů.
Ve výsledku cena elektřiny stoupne a motivace najít si alespoň částečně vlastní zdroj stoupne úměrně také. A roztáčí se spirála.
Jediné trochu funkční řešení je náklady na regulaci a dotace OZE převést prakticky komplet do paušální platby, což je přesně to, co návrh ERÚ dělal.
Bohužel, lobby OZE je velmi silná a lidé jsou ovce, takže jim na to skočili :(
Nejde jen o lobby solárníků. My (čtyřčlenná rodina s malými dětmi) jsme měli platit o 43% víc. Máme jistič 3x25 A (s ním jsme byt koupili) a jen sklokeramická deska s troubou má příkon až 8 000 W, takže prostor pro snížení jističe je minimální. NTS se mi proto vůbec nelíbila.
Spotřebu máme podle mě běžnou, určitě se neomezujeme (nevypínáme televizi před skončením pořadu kvůli úspoře energie apod.). LED žárovky máme jen někde, někde máme klasické žárovky, někde zářivky a někde halogenové žárovky.
Ten jistič tam dali v roce 1988, kdy nebyla běžnou výbavou domácnosti rychlovarná konvice, mikrovlnka ani myčka. Proč myslíte, že tam tak "obrovské" jističe dali? Jen tak z plezíru?
Jistič 3x16 A bychom podle mě vyhodili každou sobotu a občas možná i v neděli (to ale většinou nejede pračka a většinou manželka nepeče, takže v neděli by asi jistič 3x16 A stačil). Jistič 3x20 A by asi stačil, ovšem těch několik tisíc za výměnu by se nám vrátilo až za několik let. A i s jističem 3x20 A mi vychází zdražení 31%. Třetina navíc mi přijde také až dost. Vezměte taky v úvahu, že nemusí být silová elektřina levná napořád a kombinace drahý paušál za jistič a drahá silová elektřina už může být problémem pro velké množství samostatně žijících lidí a pro mnoho rodin s podprůměrnými příjmy.
Třífázový jistič je taky za 500 Kč?
I kdyby to bylo zadarmo, tak by se mi to nelíbilo. Ten jistič tam někdo podle normy dal a nevím, proč bych měl po 28 letech (během kterých přibylo mnoho spotřebičů) jistič snižovat a nebo platit výrazně více.
Sklokeramická deska není o moc úspornější, než sporák instalovaný v roce 1988, z tohoto pohledu tedy podle mě není důvod pro snížení hodnoty jističe.
A co když mi nebude jistič 3x16A stačit a budu muset jistič navyšovat? To už by za tisícovku nebylo, že?
Navíc opravdu nevěřím, že pokud si třeba i milion domácností sníží jistič z 3x25A na 3x20A, tak že to distributorovi výrazně sníží náklady na provoz sítě.
NTS měla být zaměřena proti novým instalacím nových obnovitelných zdrojů (to schvaluji). Opravdu nejde vymyslet něco, co by zabránilo těmto instalacím a zároveň nepoškodilo domácnosti s rádoby luxusním jističem 3x25A?
Sklokeramická deska úspornější je. Ohřeje obsah hrnce za krátkou dobu, ovšem za cenu vyššího okamžitého příkonu.
Vzhledem k tomu, že sklokeramika je jištěna 3x16A, nemůžete mít jako hlavní jistič stejnou, ale vyšší hodnotu.
Náklady na provoz sítě jsou dle tvrzení distribučních firem z 90% fixní a tomu bych docela věřil. Jejich krytí ovšem není fixní, ale závisí na spotřebě. Pokud se rozšíří fotovoltaika, poklesne spotřeba na elektroměrech a fixní náklady už kryté nebudou. Nevím, proč se stávající debaty o tomto jednoduchém faktoru maskují nějakou spravedlností a toky v sítích.
Podle mnohých diskutujících můžu mít klidně 3x16A a sklokeramickou desku. Vždyť přece málokdy se stane, že bude zapnutá většina sporáku a k tomu ještě další spotřebič(e) s vysokým příkonem. Určitý smysl to má, to nelze popřít. Pokud ale k vypadnutí jističů dojde a já navíc nebudu doma a manželka bude muset nahazovat hlavní jistič (který jsem ani já v té rozvodné skříni nenašel), tak asi budeme mít doma menší neshodu.
Ale za ten super pocit, že PRE ušetřilo na investicích do sítě, to nepochybně stojí:))
Pokud jsou problémem budoucí malé fotovoltaické instalace, tak proč je stát nepřestane podporovat? Bez podpory by jich vznikalo minimum. Místo toho vymyslí trik s paušálem za jističe. Přijde mi to podobné jako jít na myší kutloch s kulometem (to taky určitě funguje, efektivita řešení je ale dost diskutabilní a také jsou pravděpodobné vedlejší škody).
Vtipné. Byl jste tady usvědčen z neznalosti cen a šíření paniky o tisícovkách, pro vaši informaci, třífázové jističe jsou klidně za 300Kč, viz moje oblíbené KaV elektro - a tak zase lež:
"Ten jistič tam někdo podle normy dal" - ten jistič si zákazník objednal. Ne podle normy, ale podle svého přání.
Jednou agent, vždycky agent.
""Samotná výměna vyjde na zhruba tři tisíce korun. Dalších zhruba 1000 korun zaplatíte elektrikáři za to, že vám přijde domů změřit, jak velký jistič potřebujete. „To se dělá tak, že se najednou zapnou všechny spotřebiče a zjistíme, jaký maximální příkon musíte mít zajištěný, aby vám doma nevypadávaly pojistky,“ vysvětluje elektrikář.""
""Nebo také jinde: Vyplatí se vyměnit jistič?
K výměně hlavního jističe za jistič s nižší hodnotou se vyplatí přistoupit až po řádné úvaze a poradě s kvalifikovaným odborníkem, aby náklady s tím spojené nepřesáhly dosažené úspory. Pořízení nového hlavního jističe (včetně instalace) přijde na několik tisíc korun.""
V několika dalších článcích a TV reportážích také uváděli náklady v řádu tisíců korun.
Tak komu mám věřit? Vám nebo jim?
Mám návrh - vy mi za tisícovku vyměníte jistič, uděláte revizi (pokud bude potřeba) a zařídíte změnu u PRE. A já tady pak veřejně přiznám, že jsem byl usvědčen z neznalosti.
"To se dělá tak, že se najednou zapnou všechny spotřebiče a zjistíme, jaký maximální příkon musíte mít zajištěný, aby vám doma nevypadávaly pojistky"
To je pitomost, ktera snad ani nejde realizovat. Normalne se to odhadne podle hodnot na stitkach. Jak byste si v praxi to mereni maximalniho prikonu predstavoval?
Ze neco placnou na TV Nova jeste neznamena, ze je to pravda.
Líbí se mi věta "Standardně se setkáváme s 3× 20A jističi u bytů a 3× 25A nebo 3× 32A jističi u rodinných domů."
Přitom mám vy bytě jistič 1x20A, má matka pak funguje na 1x16A. Že by jistič vyhodil ... no nepamatuju se že by to za posledních 10 let udělal.
A nepočítám s tím že by na našem sídlišti s cca 80 000 obyvateli byly byty se silnějšími jističi.
Právě si rekonstruuji kuchyň a měním plynový sporák za indukční desku 7,5kW. Ta má mnoho kombinací zapojení, ale běžně se využívá kombinace 2 faze indukční deska a třetí faze trouba. Tedy 7500 W / 2 = 3750 W na fázi, tedy 3750/230= 16,3 A na dvou fázích. Trouba má odběr 3300 W, tedy 3300/230=14,3 A na třetí fázi. Tedy mám 3x16A jen když začnu vařit a péct.
No, ale co když budu při vaření ještě prát (2200 W /230=9,5 A), pustím si mikrovlnku (1100W /230=4,78A), poběží plazmová televize či výkoný počítač (každé až 500W, tedy 2-2,5A) atd. Jistě nikdy nepoběží všechno najednou, ale je zjevné, že při vaření na elektrice je spodní limit použitelnosti 3x20A a bezpečnější je 3x25A.
já bych změnil "jistě nikdy nepoběží všechno najednou" na "jistě někdy nepoběží všechno najednou". Situace kdy ve vícečlenné domácnosti vrčí najednou sporák, trouba, mikrovlnka, pračka, sušička, myčka, telka, dva počítače, lednice, vysavač a rychlovarná konvice není nic co nemůže nastat, to je takové víkendové dopoledne. Samozřejmě, můžeme to v jednadvacátém století, po desítkách let, kdy byl běžný standard neřešit co je puštěno, prohlásit za luxus.
Ale jinak ano, indukční deska vyžaduje, při 1f 32A. Takže by to vypadalo tak, že nedělní oběd, husa, polévka, knedlíky, by uvařili.To je trouba, v ní husa, 2 plotýnky, na jedné polévka, na druhé voda na knedlíky, oboje ne naplno, vneděli dopledne nesvítí, televizi snad zapnutou nemají, jen rádio.... no pračku by to nejspíš zvládlo. I děti na počítači, Jen by se nesmělo sejít sepnutí elektromotoru pračky, a zapnutí počítače. No a rychlovarná konvice, tak to už v žádném případě.
Takže ano, věřím že by to používat šlo. Nevěřím ale, že by nikdy neměl žádný výpadek jističe, jak tvrdí.
Vždy mě nepřestane udivovat, že lidé lidem nevěří. Nemohu mluvit za pána, takže za sebe: "Mám pračku, myčku, sušičku, varnou desku indukční, parní troubu, ledničku, mražák a plno různé elektroniky jistič 1x25A a nestalo se mi že by někdy hlavní jistič vypadl (podružné párkrát, ale kupodivu vždy to bylo když tam prakticky nebyla zátěž - pravděpodobně nějaká chybná elektronika."
Vaříme na indukci, 4 plotýnkovou. Mimochodem je dvoufázová, jen je softwarově omezena na 5500W. Což nijak neomezuje, prakticky se nestává, že by indukční deska redukovala nastavený stupeň.
Opravdu nevidím problém používat tolik elektroniky. Indukce umí boostem dát na jednu plotýnku až 3700W dle průměru hrnec. Takový výkon nenechávám bez dozoru a max. za pár minut po uvedení do varu ho potřebuji zeslabit na udržování. Pračka taky bere nejvíc hned po zapnutí (pokud nedám předpírku), opět pár minut. sušička jakbysmet, i když těch 800W je nic. Protože paralelně neumím chystat a být na více místech a než přejdu a nachystám jiný spotřebič, předchozí přestane brát významné množství elektřiny, není s odběrem problém a přitom se nijak neomezuji. Takže ano taky mi nikdy nevypadl hlavní jistič z důvodu přílišného odběru a podružné jističe nemají na sobě odběr, aby ho vyhodili.
I podle mě je dvoufázová indukce nesmysl. Buď je zapojená jednofázově (tomu by nasvědčoval jistič 1x25A) a nebo třífázově. Dvoufázový spotřebič jsem nikdy neviděl.
5 500 Wattů je skoro 24 ampér. Tzn. při plném výkonu a zapnutí dalšího spotřebiče (třeba rychlovarné konvice) by vám měl jistič spadnout.
Pokud ale vaříte na jedné nebo dvou plotýnkách, tak to asi těch 1x25 A stačí. Manželka o víkendu dost často peče a k tomu má zapnuté dvě nebo i tři plotýnky a dost často k tomu i pere. Někdy zapne ona nebo já ještě rychlovarnou konvici. Když jsem jí navrhoval, že snížíme jističe (pokud NTS projde) a že už to takhle nebude moct dělat, tak se na to moc netvářila.
U rodičů se nedala zapnout myčka a rychlovarná konvice. Byli jsme na to zvyklí a považovali jsme to za běžné. Teď ale bydlím v moderním panelovém bytě z konce osmdesátých let a už jsme si dost zvykli na to, že si můžeme zapnout kdykoliv cokoliv.
Jsem zásadně proti tomu, aby byl v roce 2017 (nebo 2019 když je to odloženo) považován za luxus jistič, který byl běžně montovaný v osmdesátých letech (to nebyla běžná ani rychlovarná konvice ani myčka ani mikrovlnná trouba). Snižování hodnoty jističů a časování používání spotřebičů považuji za krok zpět. U zapnutí bojleru nebo nabíjení elektromobilu nejsem proti optimalizaci času zapnutí, časovat ale třeba vaření nebo praní, to mi přijde opravdu nevhodné.
Na co "rychlo"varnou konvici, když máme indukci, na které je voda uvařena za poloviční čas? :D
Na dvoufázovou indukci nepotřebujete skutečně dvě různé fáze, stačí jedna, nebo stačí jedna fáze přivedena dvěma dráty 2,5mm2 mědi.Typ např. PIT 645F17E.
Záleží jakou máte desku a především jaký maximální výkon vám dokáže dát jedna plotýnka - některé desky neumí dát výkon 3700W na jednu lotýnku, což také znamená (krom čekání) i to, že k přivedení varu potřebujete delší čas a tím roste riziko, že potřebujete mít více plotýnek blízko maxima během vaření.
Ale jinak s vámi souhlasím, že redukovat jističe je nesmysl. Stejně jako navyšovat paušální platby. Asi nejucelenější článek je zde: https://www.energomonitor.cz/nova-tarifni-struktura-boj-proti-fotovoltaice-a-vliv-kachni-krivky-na-cenu-elektriny/
"Na co "rychlo"varnou konvici, když máme indukci, na které je voda uvařena za poloviční čas? :D"
Milý zlatý, za poloviční čas znamená, že tam pustíš boost. To, že tam pustíš boost znamená, že tam pustíš 3,6kW. To, že ta pustíš 3,6 kW znamená, že ti to sežere z 1x25A celých 1x16A, takže ti na celý chod domácnosti, tedy vaření oběda, praní, pečení, svícení, počítač zude celých 1x8A....
Problém je v tom, že ty vůbec netušíš, co znamená, že ti na celou domácnost zbude 1x8A. Hlavně že jsi chytrý jak rádio.
Konstruktivně:
- doporučuji si přečíst něco o vypínacích charakteristikách jistících prvků, základ např. tady: http://elektrika.cz/data/clanky/novch021113
- dále je potřeba znát něco málo o chování jednotlivých spotřebičů, max. příkon u některých spotřebičů prakticky není použit, u jiných jen krátkodobě u startu (valná většina), některé naopak krátkodobě překračují (impulsní zdroje)
A co se týká zbytku domácnosti co běží nebo může běžet furt:
- lednička 126W
- mraznička 115W
- 3×zdroj k NB = dohromady 200W
- kotel 120W
- hifi věž ?
- světla 70W LED + 76 úsporky
- úsporné mody odhaduji celkem max. 50W (většina má po 1 nebo 0 watu)
- TV+radio 0W
-
celkově cca 750W
Ty jsi ale kus thloupého rolla.
Takže nebudeš prát, nebudeš vařit, a vítězoslavně mi oznámíš, že ti to vyšlo....
Na můj výpočet zahrnující pouze částečné využití max. příkonu, vyjma ohřátí vody, kde jsi si sám zvolil maximální příkon, mi "oponuješ" že se max výkon "prakticky nedá použít".
S jističem 1×25A jsem zatím to neměl potřebu řešit. Teda nenachystal jsem si nikdy spotřebiče tak, aby začali všichni v jeden okamžik, to by asi vyhodili jistič, jak píše kolega nade mnou.
Ale prostě při normální činnosti, kdy nachystám si pračku, pustím ji, jdu k myčce, dám do ní nádobí, pustím ji atp. Mně zatím nevypadl jistič. Nedělám rekordy, ale vím, že už jsme vařili a přitom se peklo kuře v troubě, mylo nádobí a pralo prádlo. Sušička ale kondenzační a vše relativně nová domácnost. Papírově při sčítání max. příkonů běžně překračujeme hodnotu jističe.
Nepřežíváme, žijeme. Když by začal být problém, tak začnu přemýšlet, že přivedu tlustší drát do bytu.
je zajímavý, že problém s jističema se řeší až s nástupem solárů. Do tý doby žádný problém. Na velkých sídlištích co stojej desítky let třeba žádné soláry nejsou a mají stále stejnou předvídatelnou spotřebu. Pokud si někdo na takovém sídlišti sníží zbytečné 3x25 na 1x20, tak se stane leda to, že distributor dostane míň peněz a odběr celého sídliště zůstane stejný. Stejný odběr za míň peněz. Takže čemu to pomůže a čemu tam ta 3x25 vadí?
Pokud máte sklokeramickou desku a používáte elektrickou troubu (v našem případě příkon 8 000 Watt), tak je bezpečné minimum 3x20A (pokud bych přešel na tento jistič, tak bych podle NTS platil "jen" o třetinu navíc).
Použití jističe 3x16A už podle mě vyžaduje přemýšlet dopředu, které výkonnější spotřebiče si mohu najednou zapnout.
A jak už napsal jiný diskutující - pokud si velký počet domácností sníží jistič z "luxusního" 3x25A na 3x16A, tak na stabilizaci elektrické soustavy to nebude mít vliv.
Pro zajímavost. ČEZ má na webu aplikaci, která doporučí hodnotu jističů podle provozovaných spotřebičů.
Pro aktuálně použitou sestavu spotřebičů co mám (byt s vařením na elektrice a ÚT) mi doporučil 3x25A, jednofázi nedoporučil (bez nabídky jističe). Kdybych zrušil elektrický sporák a vařil na plynu (kdyby byl zaveden), tak navrhnul 3x16A.
Normálně se dodavatel/odběratel zavazuje dodávat/odebírat v určitou dobu určitou energii a když to nedodrží, zaplatí tučnou pokutu.
U nás je to opačně, jedni si pouštějí do sítě elektřinu podle toho, jak pámbu dá, za to dostanou velmi dobře zaplaceno a v noci si vezmou, co chtějí, za cenu podstatně nižší. Ti druzí kvůli tomu musí držet pohotovu zálohu, která stojí balík, aby na kolísání dodávky a odběru od prvních mohli reagovat. No a ti třetí (3x25A) to všechno zaplatí. Hurá!
Mimochodem, slyšel někdo o tom, že při spuštění standardního asynchronního motoru vzniká proudová špička, která je několikanásobkem jmenovitého proudu? To také musí jistič přenést, proto je předimenzovaný.
Problémů je, ale několik:
- Špička výroby (astronomické poledne, přibližně, záleží i na skladbě orientace panelů) se nekryje se špičkou spotřeby. Tam je naopak v té době pokles.
- Dny, resp. hodiny a minuty, kdy se zatáhne obloha, je nutno pokrýt z jiných zdrojů. Tedy naprostá nespolehlivost, nutnost jiných záložních nevyužitých zdrojů, což je nejen neekonomické (on to zákazník nuceně zaplatí), ale i neekologické..
- Výroba nebere ohled na dny pracovního klidu.
Potíží je dost, určitě jsem nechtěl tvrdit opak. Jen jsem chtěl poznamenat, že je dobré alespoň to, že solární panely vyrábí ve dne, kdy je spotřeba vyšší. Kdyby vyráběly jen v noci, byly by náklady na regulaci ještě vyšší.
Pokud se výrazněji rozšíří elektromobily, tak by asi bylo lepší, kdyby soláry vyráběly v noci (což bohužel zařídit nejde). Asi není možné očekávat, že bude hodně firem ochotno poskytovat nabíjecí místa pro auta zaměstnanců. Byl by to super benefit, samozřejmě ale jen u firem ve kterých zaměstnanci berou výrazně nadprůměrnou mzdu (třeba v Microsoftu mají průměr asi 180 tis.), protože v blízké budoucnosti nejspíš elektromobil nebude pro dolních deset milionů.
Plus v našich klimatických podmínkách je větší potřeba energie v zimě, ale soláry v zimě vyrábí jako na potvoru méně.
V jižněji položených státech, kde se více používají klimatizace mají v tomhle výhodu - spotřeba energie klimatizací se dobře kryje s produkcí FVE. Horší je, že někteří propagátoři OZE používají údaje z těchto států k prosazování OZE u nás, což je samozřejmě pitomost.
Tohle je urban story (které jsem kdysi také věřil). Nicméně žárovky jsou většinou u stropu, teplo stoupá vzhůru, člověk pocitově vnímá teplo především dle teploty (a vlhkosti) u země, proto topení je u země, nebo dokonce v podlaze. U stropu je o pár (desetin) stupňů méně a ničemu to nevadí.
Osobně navíc večer mám nastavený termostat, že topí přes den, večer v 19 vypínám. Svítívám i na místech, kde je další teplo nežádoucí nebo zbytečné: u postele, v kuchyni při vaření či ve sklepě, půdě.
Ale souhlasím, že zákaz žárovek je nesmyslný, proč má stát (krom snad osvěty) kecat lidem do toho čím svítí? V bytě mám téměř výhradně LEDky, ale důvodem nebyl zákaz, ale praktično a pohodlí i kvůli dětem.
Ptákovina. U stropu je nejtepleji. S tímto jevem pracovali už bratři Montgolfierové. Topení je u země kvůli cirkulaci vzduchu a teplotnímu gradientu. Tedy účinnosti tepelné výměny těleso-vzduch a cirkulaci teplého vzduchu do cele místnosti. Plus pod okny funguje jako clona proti padajícímu ochlazenemu vzduchu po skle.
Teplo z žárovek se neztratí. Zákon od zachování hmoty a energie platí i u malých zdrojů. Infrazářič taky nemáte u podlahy a nemáte pocit, že nefunguje. Jen směrových 1000W pocitově hřeje více než deset všesměrových 100W tepelných koulí.
Oni i ti jižani mají smůlu, protože s rostoucí teplotou klesá účinnost FVE. Nevzpomínáte si, jak loni v létě fotovoltainíci brečeli v televizi, jak je to vedro ruinuje, protože účinnost elektráren klesla o 30%? A to bylo jen něco kolem 30°C, jižani mají tepleji. Takže vyšší spotřeba elektřiny na klimatizaci je zapotřebí v době, kdy je opravdu horko, a to jsou FVE také k ničemu.
Je pozoruhodné, jak se lidé předhánějí ve vymýšlení ptákovin a jsou ochotni snižovat si hl. jističe z 3x25A na 1x16A i když k tomu není technický důvod a je to pouze z důvodů úspory peněz na špatně nastavených parametrech výpočtu plateb za elektřinu. Celá NTS je snaha přesunout platby z velkoodběratelů na maloodběratele domácnosti.
Distributor při návrhu distribuční sítě počítá na jeden byt stupně elektrizace B 1,5kW !!!!! soudobého příkonu na př. podle PN KA101, ČSN 33 2130 předepisuje 11kW a z proudové hodnoty jističe 3x25A vychází 17 kW. Jak souvisí stálé náklady při distribuci na proudu hl. jističe, minimální průřez Al kabelů v nn síti TN-C, kterou distribuce používá, je 16 mm2, vyhoví proudu 3x63A. Takže z hlediska distribuce je do hodnoty cca 3x40A jedno, jaký má kdo jistič, maloodběratel domácnost asi nebude mít motor 10kW a spotřebu v kWh si zaplatí.
Je evidentní, že stálé poplatky by měly být navázané na přípojné místo (za které by platil majitel FVE na střeše, který se neodpojil, stejně jako ten, kdo ji nemá), poplatky by měly být sociálně přijatelné (tj ne jako za OZE již schválených v energetickém zákoně 21,98Kč/A,měsíc, platících již od 1.1.2016, to je za každé!!! odběrné místo s jističem 3x25A 23936,- Kč/rok s DPH- zatím to v r. 2016 neplatíme kvůli pojistce, která určuje placení postaru, je-li platba ponovu vyšší. Kdy asi nějaký zainteresovaný šibal poslanec při schvalování zákona o velikosti děr v ementálu prosadí zrušení této pojistky?).
V celé NTS je stálá platba za jistič nesmysl a to už i teď se starou strukturou tarifů a pouze maloodběratele domácnosti zbytečně omezuje a znepříjemňuje jim život. Proč něco takového Rakušané nemají a mají jištění přípojek selekktivní? OZE platí také a mají víc FVE zdrojů na střechách než u nás. Při již nyní vysokých cenách za kWh si každý rozmyslí, aby zbytečně zapínal spotřebiče, nedoplatil by se.