Vlákno názorů k článku Okamžitou výpověď z bytu můžete dostat i za rušení nočního klidu od J, Novák - Článek jsem začal číst, ale když jsem se...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 7. 2019 5:42

    J, Novák

    Článek jsem začal číst, ale když jsem se dostal k autorově "aby jste", tak jsem šel od toho. Do Peruna, co tu mládež dneska v ZŠ učí, když je nenaučí ani základní gramatická pravidla? Prznění češtiny mi začíná připadat jako velká móda.

  • 23. 7. 2019 9:17

    VlK

    Zajímavý důvod nečíst článek dál.
    ZŠ jsem absolvoval, pravidla jsem se naučil, nicméně pomalu ale jistě, jak vy říkáte, "przním" češtinu tím, že přestávám tyto pravidla dodržovat, např. právě aby jste. Nevidím důvod používat nepravidelnost z historických důvodů.
    S trochou štěstí nás bude postupně víc a třeba mí vnoučata budou používat aby jste a tvary jako abychom se zařadí k anachronismům, kam patří.
    Hezký den.

  • 23. 7. 2019 11:24

    J, Novák

    Tak to jsem rád, že už točím šestý křížek a že se toho, co vy popisujete, doufám nedožiji. Představa, že bych v nějakém novinovém článku dočetl nalezl třeba větu: "Bili bi jsme bívali šli do kina, kdybi Jana a Lenka mohli jít s námi...". Vždyť přeci podle toho, co píšete, mohou být i vyjmenovaná slova, event. pravidla o shodě podnětu s přísudkem atd. anachronismy, že? A co třeba místo "pane Kutálku", používat oslovení "pane Kutálek"? Vždyť i ten vokativ je svým způsobem anachronismus, že? A ještě něco: Když už propagujete, co že v té češtině je či není anachronismus, proč nepíšete "anachronizmus", když koncovka "izmus" je daleko modernější, než koncovka "ismus", která se jeví jako anachronismus, event. anachronizmus? Hezký den, "pane Kutálek"!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).