Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Odnětí svobody a cena "za vězně" od jyxo - Jak po převratu v r. 1989 s. Havel...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 13. 3. 2007 8:22

  jyxo (neregistrovaný)
  Jak po převratu v r. 1989 s. Havel rušil věznice a stavby nových věznic s tím, že u nás nebudou třeba?

  Jak v rámci amnestie nechal propustit i ty nepolitické vězně, kteří pak páchali hrůzné trestné činy včetně vražd a jiných fyzických násili? Dřívejc byla jedna mord parda v Praze nebo na kraji, dnes ji musí mít téměř každé obvodní oddělení.

  Jak s. Havel a různé nekvalifikované občanské komise v čele s dámou JUDr. Burešovou prověřovali "bachaře" a jak dávali za pravdu chudákům "muklům". Letití bachaři pak museli odejít a na jejich místa přišli noví, "neúplatní" - pak není problém do krimu pronést mobil, zbraň, drogy a jiné výdobytky popřevratové doby.

  Jak s. Havel prohlásil, že vězni (ani kdokoliv jiný) nemohou být nuceni do práce (v ústavě zrušeno právo na práci) a nyní najednou chceme, aby vězni pracovali, vydělali si tak na svůj pobyt a případně ještě mohli platit škody, ze jejichž spáchání byli odsouzeni. Posilovny rozšiřovat, to ano ... Řešil bych to tak, jako musí spousta soukromých firem - aby věznice byly ekonomicky soběstačné. Bez napojení na dotace ze státního rozpočtu.

  Pokud se dnes chcete vypravit v mimoordinační dobu k lékaři, dobře si to rozmyslíte. Pokud vězeň pozře lžíci nebo zavírací špendlík (tzv. úmyslné sebepoškozování), ihned jede eskorta do špitálu v kteroukoliv denní či noční dobu - nikdo si nelajskne neposkytnout vězni pomoc. Civila by v noci vyhodili nebo by mu zákrok naúčtovali.

  Do krimu se dostanou i političní vězni (p. Štěpán) nebo neúmyslné trestné činy (pokud si třeba po jídle dáte sklenku piva a pak jste účastníkem dopravní nehody, při které sice nejste původně viníkem, ale díky alkoholu jste odsouzen). S nimi bych zacházel jako s lidmi. Ale u notorických vězňů - 3x a dost. A za prokázaný násilný čin trest smrti. Když zločinec může vzít někomu život, proč by také jemu nemohl někdo vzít život? Oko zu oko, zub za zub... Ostatně, v zemích , kde je tento trest povolen (nebo jiné alternativní tresty typu useknutí ruky) není většinou kriminalita tak obrovská jako u nás.

  V rámci snížení kriminality bych navrhoval postupné zvýšení škody místo 5000 CZK 5 milionů (ale jen v hotovosti) a za trestný čin považovat pouze dokonanou 5násobnou vraždu. Takto bychom si s trestnou činností výtečně poradili a měli bychom téměř nulovou kriminalitu.
 • 14. 3. 2007 6:58

  anonymní
  Na koho? Na vás nebo na s. Havla?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).