Názory k článku Odměna pro pěstouny se zvýší, počet dětí v ústavech se má snížit

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 8. 2021 10:52

    Kousavka

    "Analýzami nákladů na péči o děti je péče v rámci rodiny až šestinásobně nižší než zajištění péče v ústavu" - jistě. Protože pěstounům se hodí pár šušňů za práci 24/7, zatímco v ústavech se lidi střídají podle pracovní doby, a pokud je třeba vyměnit okna nebo střechu, jde to opět z jiného rance. Pěstoun si to zajišťuje ze svého. To je stejné, jako kdyby v ústavu tyto opravy platili zaměstnanci ze své výplaty.

  • 13. 8. 2021 20:58

    Krtek

    Klidně se na mě zlobte ale platit někomu za "pěstování" dětí" ???? V tu chvíli by bylo spravedlivé dát stejnou částku jako maji pěstouni všem normálnim rodičum. Společnost, kde někdo vydělává na tak běžné věci, že se stará o děti, je špatná.
    Co si maji myslet ženské na rodičáku za pár šušňů, když to u pěstounů někdo bere jako práci 24/7 ? Tohle je prostě špatné smýšlení. Určitě je lepší rodina než ústav ale tohle je zrovna věc, co se kvůli penězum dělat nemá. Často se tu zmiňuje určité etnikum jež vydělává na plození potomků a u "majoritní" společnosti to povýšíme na práci :-(

  • 14. 8. 2021 11:23

    Kousavka

    Máte zajímavý názor. Představte si, že i kojeňácích a dětských domovech je výchova dětí práce! "Pěstování dětí" je bohužel o jídle, praní, péči - která stojí peníze. Pokud máte dojem, že by se nemělo platit jídlo, můžete si doma udělat bezplatnou obecní vývařovnu a pokoj a ložnici bezplatně zapůjčit bezďákům. A pokud máte dojem, že peníze za výchovu dětí by měli dostávat i jejich rodiče, pak byste měl pochopit jen nepatrný rozdíl v tom, že rodiče vychovávají děti vlastní, zatímco pěstouni děti cizí. Navíc je hodně těch dětí problémových. Pěstounů je i za peníze málo, protože prostě peníze, co na pěstounskou péči dává stát, na všechny potřeby dětí nestačí a pěstouni péči dotují ze svého. To je stejné, jako kdybyste do fabriky nosil vlastní peníze, aby se za ně koupil stroj. Dělal byste to? Asi těžko, že. A zadarmo by ti pak pěstouni nebyli vůbec.

  • 15. 8. 2021 10:31

    Krtek

    Podle mě už samotný institut pěstounství je špatně. Buďto dítě chci, pořídim si ho (cizí aoptuju) a vychovávám.
    Nebo se do toho nemám montovat, natož dělat to kvůli zisku. 99,5% populace "jsou pěstouny" svých dětí protože dělají stejnou "práci" a přesto k tomu ještě chodí do zaměstnání a vydělávají si "na děti" jinak.
    Je mi jasné že to nejde třeba ta adopce zařídit dostatečně rychle ale mělo by. Těch případů, kdy neexistuje třeba širší rodina bude hodně málo. A pokud se rodina nechce postarat, OK má jít dítě fofrem do adopce. Neumím si předtavit že by někdo (i vzdálenější) z rodiny přišel o život a já bych se nepostaral o jeho děti (i když při návštěvě jsou to třeba uřvaný parchanti) nebo za to chtěl dokonce ještě peníze..

  • 13. 8. 2021 18:38

    PRO

    Když mi zemřela matka, bylo mi 17, Žádní další příbuzní nebyli. Volali mi ze sociálky, že na osvojení a ústavní péči jsem příliš stará, dost necitlivé, ale chápu. Na sociálce mi řekli, že mi nemůžou dát peníze, dokud mi není 18 let a tak mne nechali zcela bez prostředků a dávali papírovou poukázku na nákup jídla 1x za 14 dní za 500 Kč do Jednoty. Chodila jsem do školy, hladová, zhubla jsem na kost. Pak jsem si našla brigádu. Začali mě trestat ve škole, že jsem unavená a zvyšuje se mi absence..Po roce mi přišel sirotčí důchod ve výši třech tisíc Kč. Z drobného dědictví jsem odkoupila státní byt a zaplatila dluh na nájmu. Bydlení stálo 1800 Kč a zbytek musel stačit na vše včetně učebnic. Chci jen poukázat na to, že tímto sítem bych opět propadla. Několikrát jsem byla prosit v Praze na ČSSZ, že mám hlad a nemám žádné peníze, ale nic se nedělo dlouhé měsíce. Přežila jsem, díky dokončení školy jsem brzy měla dobrou práci a pár dobrým lidem a nikdy na toto nezapomenu. Starejte se i o "nás".

    13. 8. 2021, 18:40 editováno autorem komentáře

  • 14. 8. 2021 10:36

    mamčaRBK

    Naši mladí by chtěli být pěstouny. Jednání na úřadech trvá už 2. rok a to ještě nemají potřebná školení. Všemu vyhovují, je to vlastně schválené. Ale ta školení...Takže snad za rok, za dva. Prý nejsou psychologové. Takže jsem zvědavá, kdy a kolik pěstounů najednou bude. Je zvláštní, že když chcete být pěstounem vnoučete apod., jde to hned. A jaká je záruka dobré výchovy, když máma se dala na drogy, šlape, střídá strejdy jako na běžícím páse - vím to, je jich dost, ano, mezi romským obyvatelstvem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).