Hlavní navigace

Od Severního moře ke Kaspiku. S platební kartou po Evropě

3. 7. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Dá se přežít bez hotovosti? A vyplatí se platit kartou v zahraničí? Sledujte cestovatelský reality test.

Plaťte kartou, je to bezpečné a výhodné, lákají banky. Karty prý už berou skoro všude. Na letištích kartou zaplatíte, ale dá se s kartou přežít na normální pozemní cestě? Dá se přežít bez hotovosti? Pokud ano, jak dlouho?

Platby v hotovosti stále více států reguluje a zaváděním elektronických peněz se snaží bránit daňovým únikům. Říká se, že platby v hotovosti postupně odplouvají do minulosti. Hotovost má dvě úžasné vlastnosti: je anonymní a akceptuje ji kdokoli. Naproti tomu stojí náklady na výrobu, distribuci, ochranu, sčítání a riziko ztráty a krádeže. Platební karty znamenají (psychologickou) ztrátu anonymity a pro masivní rozvoj vyžadují přece jen trošku vyspělejší společnost jak na straně vydavatele, tak držitele. Na druhé straně umožňují mít stále u sebe elektronické peníze, nabízejí všelijaké slevy a benefity, i pojištění, jen proto, abychom je používali. A nemáme už jen plastové karty, dnes platíme i mobily.

Život bez hotovosti

Prvotní moje myšlenka mi vnukla vyzkoušet si měsíc života placením mobilem, tedy že všechny potřebné výdaje a náklady budu platit výhradně mobilem (příkazem k úhradě, QR platbou, platební kartou v mobilu apod.). To by však v krajských městech nebyl velký problém. Druhou myšlenkou bylo podniknout nějakou soukromou či služební cestu, a tu platit jen mobilem. Letmý pohled na rozšíření počtu bezkontaktních terminálů mi však ukázal, že by to byl pěkný výlet po Česko-Slovensku, Polsku a Spojeném království, ale dál bych se asi nepouštěl. (Mimochodem, má únorová pozemní cesta na veletrh Mobile World Congress do Barcelony byla zcela bez hotovosti, hotově jsem neutratil ani cent, ale bezkontaktně by to taková legrace nebyla.)

Silnější inspiraci jsem získal u amerického novinářského kolegy Davida Wolmana, který v únoru vydal knihu s názvem The End of Money (přeloženo Konec peněz, přesněji Konec hotovosti). Ve své knize se Wolman dotýká i citlivějších důvodů, proč lidé mají rádi hotovost, např. nechtějí být sledováni vládami a komerčními společnostmi, nebo můžeme jít do krajnosti pohledem duchovního, který v elektronických penězích vidí Satana. Wolman si sám zkusil život bez hotovosti, a to celý rok, který ještě prodloužil. Upřímně, žít v Americe bez mincí a bankovek není zase takové terno, na to nepotřebujete reality test. Ale co rok bez hotovosti v Česku? Minimálně v krajských městech by to opět nebyl zásadní problém.

Sázka na karty

Na Měšci se dlouhodobě věnujeme (ne)výhodnosti používaní platebních karet. Pravidelně vás informujeme o výhodách a benefitech při používání karet i o rizicích, které přinášejí. Už znáte, že mohou být významné rozdíly při použití karet v zahraničí, protože každý vydavatel postupuje jinak při zúčtování transakcí, a tedy při stanovení směnného kurzu. Znáte, že použitím karty můžete získat okamžitou slevu nebo všelijaká doplňková pojištění, pojištěním záruky počínaje a cestovním pojištěním konče.

Zajet si s rodinou do Chorvatska lebedit k moři by bylo snadné a 100% bez potřeby hotovosti, s kartami MasterCard tam nyní dokonce ušetříte. Podobně mám vyzkoušeno, že západní Evropa si bez hotových peněz na stěžejních místech umí poradit.

Proto mě napadlo porovnat dva odlišné elektronické světy. Svět severu, kde údajně karty pomalu převzaly nadvládu a přibývají místa, kde hotově snad ani nezaplatíte, se světem východu, kde jsou karty jen jedním z platebních nástrojů a akceptační síť není tak rozvinutá.

Reality test: 15 000 km bez hotovosti

Můžete se na platební kartu plně spolehnout? Je svět připraven na život bez hotovosti? To zjistíme v reality testu.

Test ve zkratce

Severní trasa: odhad 5939 km

Plánované navštívené země: Dánsko, Finsko, Litva, Lotyšsko, Německo, Norsko, Polsko, Rusko, Švédsko.


Autor: Google Inc.

Severní trasa reality testu

Východní trasa: odhad 9270 km

Plánované navštívené země: Arménie, Ázerbájdžán/Náhorní Karabach, Gruzie, Gruzie/Abcházie, Gruzie/Jižní Osetie, Maďarsko, Makedonie, Rusko, Řecko, Slovensko, Ukrajina, Turecko, Srbsko/Kosovo, Srbsko (původní plán navšítvit Írán a Irák/Kurdistán se nezdařil z důvodu časových komplikací na íránské straně při získávání íránského press víza v souvislosti s prezidentskými volbami).


Autor: Google Inc.

Východní trasa reality testu

Celkem 23 zemí (19 regulérních států).

Hlavní cíl cesty: Neplatit hotově, zjistit (ne)výhody používání karet a úspory či náklady

Další cíl cesty: Rozhovory, monitoring rozšíření čerpacích stanic na alternativní pohony

Způsob provedení cesty: pozemní cestou autem, nízkonákladový rozpočet

Očekávané platby kartou: pohonné hmoty, strava, ubytování, dárky, mýto, případné opravy, běžné výdaje

Očekávané platby v hotovosti: silniční daň v Arménii, vstupní vízum do Náhorního Karabachu

Hlavní výzbroj: pas, několik velmi dobrých pojištění osob a vozidla, 2 kreditní karty MasterCard, debetní karta MasterCard, debetní karta Visa Electron, debetní karta Visa (5 karet, dva vydavatelé)

Pro snazší porovnání nákladů i pro zmenšení rizika zneužití karty budu při platbách pohonných hmot, mýta, provozu vozidla a ubytování používat výhradně jednu kreditní kartu MasterCard. Na platby občerstvení a osobních výdajů bude sloužit druhá kreditní karta MasterCard. Pro případné nouzové výběry hotovosti budu používat kombinaci dvou debetních karet MasterCard a Visa Electron. Jako záložní slouží debetní karta Visa Classic. Jde o moje soukromé karty. (Záměrně neuvádím, o jaké vydavatele platebních karet jde, abych je zbytečně neděsil zvýšenými platbami a intenzivním používáním doplňkových služeb.)

Od Severního moře ke Kaspiku bez hotovosti a s platební kartou. Je to scifi, anebo se mi podaří bez hotovosti přežít? Jak to zvládne auto?

Co se v seriálu dozvíte:

Účto_tip_změny21

 • Jak se daří nepoužívat hotovost.
 • Kde karty vítězí a kde mají rezervy.
 • Kolik jsem použitím karty ušetřil nebo prodělal.
 • Jak platí v zemích, které nepatří mezi samostatné státy.
 • U koho a na co pojistit auto do rizikových zemí.
 • Jak si vybrat dobré cestovní pojištění.
 • Jakou si vybrat asistenční službu a na co se při výběru zaměřit.
 • Jak se (ne)dá spolehnout na online navigace (Waze, Google Maps, Yandex Maps)
 • Jak si poradila firma s přestavbou auta na LPG.
 • Jak se chová auto po čerstvé přestavbě a po takto ujetých kilometrech.
 • Jaká je spolehlivost značky a přístup servisů.

Bude auto poslušně polykat kilometry a poradí si s vyhlášenými ukrajinskými cestami a ruskými řidiči? Zvládnou platební karty pokrýt všechny provozní výdaje a uniknou nástrahám zneužití? To vše budete moci průběžně sledovat na Měšci v seriálu Reality test: 15 000 km s platební kartou. Najdete jej na homepage Měšce v upoutávce.

Neplacená reklama: Cestování je diagnóza, autor doporučuje léčbu pomocí Hedvábné stezky. Pro levné cestování pozemní cestou nejen po Evropě doporučuje Jízdomat.

Autor článku

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti bankovnictví a pojišťovnictví, specializuje se na finanční produkty, dluhovou problematiku a oblast dopravy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).