Hlavní navigace

Oběti kocourkovských radních

10. 1. 2001
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ministerští úředníci a poslanci zase předvedli, co umí. Od nového roku začalo platit několik nových zásadních zákonů, a přestože jako celek vždy znamenají posun k lepšímu nebo k EU, v „detailech“ působí problémy – takto policisté nemohou za volantem používat služební vysílačky, hasiči mají problémy se zajištěním dostatečné pohotovostní služby a klienti bank, kteří splácejí hypotéku, zřejmě nedostanou v řádném termínu slíbené státní příspěvky. Jak na to doplatí?

Je jasné, že při množství zákonů nějaká ta maličkost unikne. A to pravidelně někoho postihne. V tomto případě 11 000 klientů bank, kterým hrozí, že nedostanou včas téměř polovinu z měsíční splátky hypotečního úroku.

V červenci minulého roku poslanecká sněmovna schválila zákon, v němž se mimo jiné praví, že finanční podpora ze strany státu musí být od ledna roku 2001 předepsána zákonem. Oblasti, které zákonem ošetřeny nejsou, státní příspěvek dostat nemohou. Co z toho plyne?

Klienti stavebních spořitelen tedy svůj díl, který je už z dřívějška předepsán zákonem dostanou, ale ti, kteří mají hypoteční úvěry, o něj přijdou, protože ho pro ně žádný zákon nepředepisuje. A to navzdory tomu, že státní rozpočet s vyplácením těchto příspěvků počítá. Od ledna tohoto roku (tedy příspěvky za prosinec) nemohou být vyplaceny, protože by to bylo v rozporu s nově přijatým zákonem. Kocourkov nebo Absurdistán?

Ministerstvo pro místní rozvoj tvrdí, že to bylo nedopatření, které se snažilo napravit hned, jak se to dozvědělo. Jenže až po přijetí zákona a tak pozdě, že zákon vstoupil v platnost ve špatném znění. Naopak úředníci ministerstva financí prý na chybu upozorňovali ještě před přijetím zákona. Poslanci ovšem „maličkost“ v klidu přehlédli také a zákon byl na světě. Ptát se, kdo za to může a do jaké míry, klientům bank nepomůže, v každém případě jim teď hrozí, že nebudou mít dostatečné prostředky na splacení nedotované lednové úložky, protože od státu nedostali státní příspěvek za prosinec. Státní příspěvek jim prý bude vyplacen o něco později a navíc vůbec není jisté kdy (Proč to provést jednoduše, když to jde složitě.). A pokud by klienti na splácení neměli, banky by na nich mohly vyžadovat penále.

Shoda náhod tomu ovšem chtěla, že poslední šanci na to, aby se podobným život zpříjemňujícím transakcím předešlo, nabídla krize v České televizi. Díky ní je totiž vyhlášen stav legislativní nouze, během něhož, jak někteří doufají, by mohla být přijata i úprava zákona, která by klienty bank zachránila. Podmínkou však je, aby někdo z poslanců s tímto návrhem přišel. Kdo ovšem sledoval přímý přenos jednání o ČT a na vlastní oči se přesvědčil o kvalitách našich politických reprezentantů, měl by raději zaplatit (nic jiného mu ani nezbude) a trpělivě čekat, zda se někdy státní příspěvek objeví.

Zřejmě se objeví, i poslanci vědí, že když už na to peníze v rozpočtu jsou, nezůstanou tam. Objeví se však asi až poté, co přestanou mít důležitější starosti. Nejdříve musí napravit jinou botu – zákon o veřejnoprávních médiích.

A my jen můžeme doufat, že při tom neodhlasují nějakou další.

Účto_tip_změny21

P.S. Reakce bank ještě není jistá, ale je pravděpodobné, že pokud by se klienti se splátkami zpozdili, penále za nesplacený státní příspěvek by nemuseli platit. Při troše dobré vůle by navíc zmíněný příspěvek mohl na účty doputovat už do konce ledna.

Odkazy:
Zákon č. 218/2000 Sb. O rozpočtových pravidlech
Hypoteční úvěry

Autor článku

Autor je výkonným ředitelem společnosti Internet Info, s.r.o. Je absolventem FF UK Praha. Profesně se věnuje marketingu, internetovému prostředí a financím.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).