Hlavní navigace

Názory k článku Obchodníci se strachem: za vydělané tisícovky riskují milionovou pokutu

 • 7. 3. 2020 9:26

  Vladimír Kutálek

  Je mi schopen někdo vysvětlit, jaký zájem má ta likvidační pokuta?

  Jak pomůže stíhání, jak píšete nemorální překupníci, v tom aby byly víc dostupné respirátory?
  Kdybych chtěl respirátor, měl jsem možnost ho koupit. Výrobci sami ho prodávali za víc (např. se dováželi z větší dálky, zaměstnanci toho výrobce mohli za příplatky dělat ve dne v noci, mohl platit víc za materiál...).
  S regulací se tomu pomůže jak? Dle mě výrobci za takovou cenu budou vyrábět +- stejně, proč by se snažili navýšit výrobu? Nebo spíš budou prodávat do státu, kde regulace není. Lidi, co lakují a mají tedy v zásobách respirátory, neodloží svou spotřebu. A tihle překupníci? No tak respirátory přestanou nabízet v ČR, dovážet do ČR, prodají je jinde (ne zákaz vývozu je nebude trápit).

  Mě děsí to, že ze dne na den se přijme tenhle zvrácený zákon se zákazem naprosto do té doby legální a prospěšné činnosti. S pokutou v milionech. Druhý den policajti jdou po nich.

  Policie má pomáhat a chránit heslo. To je takový problém nejdříve ty prodejce oslovit a říct jim, aby přestali dovážet/prodávat své zboží v ČR za vyšší ceny? A teprve když neposlechnou, jít po nich? Zvrácené stejně, ale aspoň k žití. Zvláště když nedávno uzákonilo, že budou zákony k 1.7 a k 1.1. a dost lidí teda přestalo ty zákony řešit mimo tyhle termíny...

  Za chvíli přijmou zákon, že nastartovat diesel ve městě bude hrdelní zločin, ze dne na den, a pak budou chodit po ulicích a vykonávat popravy rovnou při "činu"?

 • 8. 3. 2020 14:27

  Vladimír Kutálek

  To je možné. V každém případě mám jiný názor na to, co je zvrácené.

  Jindřich Vobořil
  6. března v 22:45 ·

  Český absurdistán - KORINAVIRUS v sociálních službách..

  Dobrý den,
  Jsem zaměstnancem Pečovatelského centra Praha 7 a mým úkolem je zásobování, mimo jiné i OOP. Jsme akreditovaný poskytovatel sociálních služeb. Dovolte abych se s Vámi podělil s naprosto absurdní situací, která panuje ohledně nedostatku respirátorů na ochranu před koronavirem.
  V úterý 3.3. vydalo Ministerstvo zdravotnictví mimořádné opatření, ve kterém je uložen zákaz distribuce ochranných roušek a respirátorů třídy FFP3. V tomto opatření je výslovně uvedeno, že výrobci roušek mohou dodávat jen akreditovaným zdravotnickým zařízením, akreditovaným poskytovatelům sociálních služeb a složkám Integrovaného záchranného systému.
  Na základě tohoto opatření jsem se, jakožto akreditovaný poskytovatel sociálních služeb, obrátil přímo na dva výrobce těchto roušek. Konkrétně na firmu Refil s.r.o. a firmu PARDAM Nanotechnology, s žádostí o dodávku roušek FFP3. Od obou společností mi přišel e-mail v duchu, že by respirátory rádi dodaly(dokonce za cenu 75, resp. 230 Kč), ale že se účastnily schůzky s ministrem a premiérem a oni jim zakázali dodávat všem, kromě Ministerstva zdravotnictví, které bude roušky odebírat a následně rozesílat dle jeho uvážení.
  Obrátil jsem se tedy na Ministerstvo zdravotnictví(kon­krétně na odd. pro styk s veřejností) s žádostí o radu jak mám postupovat a komu na ministerstvu mám předat objednávku respirátorů. Tam mi bylo sděleno, že na základě onoho mimořádného opatření se mohu obrátit přímo na výrobce a pokud prokáži, že jsme akreditovaný poskytovatel soc. služeb, tak by měli naší objednávku vyřídit. Po oznámení, že už jsem tak učinil, a že mi přišla výše uvedená odpověď mi sdělili, ať jim to přepošlu a oni mi dají vědět. Nikdo už se mi neozval......
  Po tomto jsem byl v telefonním kontaktu se zástupcem firmy Refil s.r.o., kterému jsem sdělil stanovisko ministerstva. Na to konto už se zástupce napůl nešťastně a napůl rozčíleně rozmluvil, že jsou z této situace zoufalí, že je kontaktuje mnoho zdravotních a sociálních institucí, ale že dle závěrů ze schůzky mohou dodávat je ministerstvu. To od nich prý dosud nic neodebralo a oni už přes týden vyrábí v nonstop provozu a mají na skladě tisíce respirátorů, které všichni chtějí, ale oni nemohou nic dodávat.
  Bohužel nejsem novinář abych se za nimi rozjel a tuto informaci potvrdil, proto se na Vás obracím protože pokud je tato informace pravdivá, tak už je to opravdu vrchol absurdistánu, a pokud epidemie propukne stejnou silou jako v Itálii, nebude mít kdo poskytovat sociální služby, protože to pracovníci odmítnou a ti co neodmítnou, budou stejně vystaveni riziku nákazy.
  Byl bych proto rád aby toto bylo prověřeno a v případě, že je to pravda zveřejněno. To by potom mohlo snad vést k tomu, že se respirátory dostanou k potřebným.
  Děkuji a přeji hezký den.
  S pozdravem

  Pečovatelské centrum Praha 7

 • 9. 3. 2020 8:23

  Vít Šesták (v6ak)

  Vidím v tom dva významy:

  1. Politici ukáží lidem, že něco dělají. Jaký to bude mít reálný dopad, to už je druhá věc. Je to smutné, ale dnes mě to nepřekvapuje. :(
  2. Pokud se někdo ptá, jaký nedostatek (že případný nedostatek byl maximálně krátkodobý problém, pokud vůbec), tak tento problém vláda právě „vyřešila“ onou cenovou regulací.

  Co na tom, že vláda „řeší“ problém nedostupnosti roušek, který ve skutečnosti spíše vytváří. Některým voličům to dojde, ale stále bude dost těch, kteří jim to „hodí“.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).