Názory k článku O praskání bublin na trhu s realitami

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 8. 2007 0:25

    Pavel (neregistrovaný)
    Nu, ja bych se te bubliny u nas jeste par let nebal. Nevim treba jak v Praze, ale treba v Plzni je sice urcita nabidka, ale ceny jsou silene. Na druhou stranu skupina lidi, co chce bydlet je ale velka, je tu hodne slovaku a dalsich cizincu, co se spokoji i s panelaky. Lidi stavi domky a byty v panelaku pronajimaji. A sve zakazniky jeste dlouhou dobu budou mit. Takze rust cen nemovitosti se da jeste par let skoro zarucit. Nicmene je do znacne miry vazan na rozvoj prumyslu u nas. Jakmile ten ustane, zacnou problemy. A nejen u bytu...
  • 6. 8. 2007 10:15

    Topic (neregistrovaný)
    Souhlasim s Pavlem. Konkretne u cen bytu v Plzni se jiz neda mluvit o nekolikanasobne nizsich cenach nez v zahranici. Staci se na intrnetu podivat na nabizene ceny bytu v nedalekem nemeckem Deggendorfu ci Straubingu a zjistite, ze ceny v Plzni jsou stejne ne-li vyssi nez u nasich zapadnich sousedu, pritom stadard bydleni snese srovnani jen stezi. Obvykle trzni najemne za srovnatelny byt je ve zminenych mestech take nekde jinde, ptam se tedy : jak vypada skutecna bublina?
  • 6. 8. 2007 6:32

    Tučňák :D (neregistrovaný)
    Jenže vše není jen o samotné ceně bytů.

    Je tu regulované nájemné. Pokud toto se zruší jako že ano bude tu mnoho volných bytů po důchodcích kteří si již nebudou moci dovolit 4+1 3+1 ze svojí penze.

    Dále pak jak řekl dřívější přízpěvek je tu mnoho lidí co chtějí byt jen na krátkou dobu. Přechodné bydliště pro práci.

    Další věc je bublina hypoték dnes si mnoho lidí myslí že hypotéky za 3-4% jsou naprosto normální a budou trvat věčně. Vezmou si půjčky na několik miliónů a přitom mají např. průměrné přijmy. Ani nemusí mít ýpadek v přijmu stačí obyčejný rozvod (50% manželství se rozpadne) aby byli oba nuceni byt/dům pořízený na hypotéku prodat.

    Dále pak stárnoucí populace. Sníží do budoucna nároky na nové bydlení.

    Je tu ještě mnoho faktorů které ovlivňují cenu bytů. Ne jen cena stavební práce.

    A jestli jde u nás o cenou vou bublinu. NE pokud jde o následujících pár let. ANO pokud myslíme v horizontu 10let.
  • 6. 8. 2007 7:52

    Killer (neregistrovaný)
    Bublina je celosvetova, s postupnym praskotom.
    USA - Spanielsko - Irsko - Australia - VB - CR - SR ...

    Staci kuknut do Detroitu - teraz tam predavaju domy lacnejsie ako nove auto. To, ze rastu ceny materialu je sice argument A, ale zabudli povedat, ze rastu kvoli vysokemu dopytu. A naviac, amrze developerov su cez 100%, kedze sa spoliehaju, ze zahranicie im to nakupi. Staci mensia kriza ...
  • 6. 8. 2007 9:26

    Kebule (neregistrovaný)
    Presne tak, treba v Georgii ted stojej nemovitosti 1/3 z toho, co v roce 2003. Kdo si vzal v te dobe uver, jeste dlouho bude splacet vice (nez kolik je hodnota jeho nemoviosti) - pokud na to vubec ma. To si lidi moc neuvedomujou, kdyz si berou uver.
  • 6. 8. 2007 8:00

    Palmáč (neregistrovaný)
    velmi solidně napsaný článek, který postihuje podle mého názoru dosti přesně situaci bez čouhajících skupinových zájmů, modelací či emocionálních výlevů. To je dnes pro tuto oblast opravdu téměř vzácnost.
  • 6. 8. 2007 9:25

    Jirka (neregistrovaný)
    Souhlasím s poslední větou článku. Někdy je ta kvalita novostaveb opravdu hrůzy. Zvenčí vypadají atraktivně, ale po pár měsících bydlení se uvnitř začíná projevovat šetření na materiálech a technologii výstavby.
  • 6. 8. 2007 10:18

    Ols (neregistrovaný)
    Ještě dokážu pochopit, že nový baráček nebo krasný byt v novostavbe na pěknem místě a kvalitně udělaný holt stojí dost prachů. Co je ale neuvěřitelné, tak jsou ceny bytů ve starých panelácích, o kterých se už před 15 lety vyjádřil největší pseudofilozof přelomu století (V.H.), že to jsou králíkárny a sbourat je. A přitom se dnes prodává kdejaká plesnivá paneláková s*ačka od 1.5m (ve větším městě).
    Takže fakt nevím, co nakonec koupím :-).
  • 6. 8. 2007 11:55

    anonymní
    Víš, ono se mnohdy vyplatí vzít mega+ a zrekonstruovat si 15 let starý byt (podlahy, dveře, okna, jádro, rozvody, štuky, kuchyň...) a máš luxusní pěkný byt byť v nevzhledném domě, avšak v domě, od kterého víš, co očekávat.
    Ano, pak můžeš koupit krásný byt v novém krásném domě z novostavby. Nejprve zjistíš, že nájem je vysokej jako kráva, už jen třeba kvůli nonstop ochrance, co sedí dole na recepci. Je tam do určité míry naprd, protože návštěvám vadí bejt lustrovány a proto všichni ví, že mají jít zadním nezamčeným a nemonitorovaným nouzovým východem.
    Další zklamání přijde, když zjistíš, že na bytu v ceně 4-5M se šetřilo, jak to šlo a že do plochy bytu ti počítali dokonce i zeď pod příčkama. No a poslední rozčarování přijde ve chvíli, kdy chceš nekvalitní materiály/práci reklamovat a zjistíš, že namísto slavné PINEX REAL a.s. či DLANSKA a.s. či jiných věhlasně známých společností, které stavbu zaštiťovaly, máš smlouvu na byt se stotisícovým eseróčkem "Bydlení na pěkném vršku, s.r.o.", ze kterého nevymůžeš skoro nic. Už jen proto, že se dozvíš, že za to zatékání pod okny údajně nemůže ani PINEX REAL, ani "Bydlení na pěkném vršku, s.r.o.", ale smluvní firma "Vladimir Kiziščenko z Užhorodu". České soudy jsou pomalé a ty potřebuješ bydlet či řešit problémy ihned, ne za deset let a i kdyby, v té době bude ono eseróčko dávno s dluhama po likvidaci.
    Tak se začneš zajímat, jak je možné, že po takových zcela okatých věcech média nejdou a zjistíš, že ony developerské společnosti patří k velmi vlivným inzerentům, kterým se prostě neškodí, protože jejich peníze nesmrdí...
    Tož gratuluju k bytě v novostavbě.
  • 10. 8. 2007 11:47

    Beruška (neregistrovaný)
    Naprosto souhlasím.Jako geometr jezdím zaměřovat (kromě jiného ) i rozestavěné bytové domy.Konstatuji -hrůza.Nevěřili by jste,jak se v některých místech provádí izolace ,včetně zateplení domu....Chudáci lidi,co koupí byt v novostavbě.Přikláním se k názoru,že nejlepší je koupit byt ve starší zástavbě-cihlový a ten si podle svého zrekonstruovat.Vyjde to podstatně laciněji a můžete si hlídat kvalitu práce.I když mi věřte-někdy je to nad lidský výkon.neboť není řemeslník jako řemeslník.Hlavně řemyslník v "mladším provedení" Hrůza....Nejlépe je si najmout staršího praktika,který kromě řemesl.práce Vám i poradí po odborné stránce.Výsledkem je kvalita .Mám tuto zkušenost.Zednická firma z Nýřan,kde spolu dělali dva bráchové dostala " na hodinu" vyhazov.Neprostá neprofesionalita v oboru pouze touha po penězích.Oproti tomu
    jiná firma z Radobyčic,která prováděla i výstavbu v Německu ,je fantastická,naprosto profesionální ,včasná ,přispějí dobrou radou a cenově korektní.Je znát praxe ze zahraničí.Kéž by bylo takových firem více.Prostě stačí pouze málo = VÁŽIT si svého zákazníka!!!!
  • 6. 8. 2007 12:08

    markonius (neregistrovaný)
    Nevím, jak všichni mají krátkou paměť, ale lidstvo má k majetku vždy dvojí přístup. Jestli si myslíte, že nastane doba, kdy jistá malá část lidí bude vlastnit a vydělávat a zbytek co prohloupil přihlížet, tak jde o omyl. Jsou tu dvě možnosti, buďto ceny bytů klesnou případně se zvýší příjmy a nebo se dřív nebo později najde někdo, kdo povede dav rozřuzených lidí co makaj jen na střechu nad hlavou a vaše byty znárodní a přerozdělí majetek.

    Jsem osobně kapitalista, ale myslím si, že jestli bude uvolněno regulované nájemné v roce 2011 a ceny vytrvají, tak tu bude příliš mnoho naštvaných lidí a ten dav nikdo nezastaví. Za dnešní stav jsou zodpovědné banky a konrétně něco jako ČNB je prvek spíše totality než kapitalismu. Dnešní tyranie co nutí mladé lidi bydlet v narvaných malých bytech, či se zadlužit na celý život, tzv. pseudo-demokracie (což vidíme na 20 let přetrvávajícím regulovaném nájemném atd.) tu podle mě nemá co dělat.
  • 6. 8. 2007 20:38

    J. (neregistrovaný)
    Já si taky už několikrát říkal, že je situace v bydlení děsivá. Průměrný plat v republice 20.000 Kč hrubého. Mladý muž, který teprve začíná, bude mít asi méně. K tomu manželka na mateřské s dítětem...jak mají dosáhnout na vlastní byt, byť by chtěli jen malinké 2+1, na které by se zadlužili na celý produktivní život? Ale oni nemusí mít vlastní byt - jenže jak mají dosáhnout na tržní nájemné? A tady začíná malér.

    A do toho ještě provokující mediální masáž, samé "hypotéky nebyly nikdy výhodnější" a reklamní obrázky mladých šťastných rodin stavějících si nový domeček...

    Ale když se podíváme na historickou realitu, tak k tomu, aby lidé vyšli do ulic, musí být jejich situace mnohem horší. Mnohem, mnohem horší! Takže nevěřím, že máte pravdu a že k něčemu takovému dojde. Ale hodně z toho, co jste napsal, mi mluví z duše.
  • 6. 8. 2007 21:24

    hm (neregistrovaný)
    Ano pokud se na tu situaci díváme pohledem post socialistické společnosti kde chudý honza bez práce k bytu přišel je dnešní situace tristní.

    Ale např. pohledem dělníka 1 republiky nebo pozdního RU situace naprosto obyčejná prostě mladý muž jde do světa vydělávat peníze pokud nijak neutrácí, hodně ušetří. Za několik let se vrátí domu založí rodinu a spokojí se klidně i s mizerně placenou práci ale za to pohodovou.



    Jenže bohužel dnes je situace jiná reklama nutí lidi být stále IN tzn. utrácet za naprosté malichernosti. A pak to dopadá tak že i každý dlouhodobě nezeměstnaný má všechny vymoženosti moderní techniky + 200hodinový plat ukrajinského dělníka. Jen za to aby nedělal tzv. revoluci. Já bych tomu řekl že požaduje moderní sociální výpalné.

    PS: jeden takový 12let nezaměstnaný je můj soused. Jednou si pustil kvuli manželce plyn (no nevyšlo mu to) a dostal na to papíry na hlavu, díky tomu má od 35let plný invalidní důchod a manželka na něj bere přízpěvek o péči na osobu blízkou přitom ho každý den uvidíte pracovat na své 2ha zahradě. (PS není Rom)

    Tak jsem si ulevil a je mi dobře :D

    Příště napíšů pohádku o romské rodině která má dvě BMW a úřad za ně platí popelnice, nájemné i energie. Protože chce mít klid, protože jinak by napsali prezidentovi. (už se to párkrat stalo).
  • 6. 8. 2007 22:17

    J. (neregistrovaný)
    Inu, vy jste se mnou souhlasil, takže se shodneme. Nicméně podívejme se na věc z pohledu protistrany: dělník z první republiky není zas až tak dobrý příklad. Moje babička celý život nenáviděla komunisty. Ale za první republiky zažila takovou bídu...že kdyby neměli s dědou těsně před 48. rokem obchůdek, co jim vzali, tak by ty komunisty dost možná podporovala. (V té době, když byla mladá, "blbá" a pamatovala tu bídu z první republiky.)

    Časy se mění a nároky lidí stoupají. Já to nevidím na žádnou revoluci a znárodňování. Ale obával bych se toho, že se demokratickou cestou dostane k moci nějaká nepříliš demokratická strana. V tom vidím možné riziko.
  • 7. 8. 2007 9:11

    tak tak (neregistrovaný)
    Ten malér lze nazvat nesoulad mezi příjmy a výdaji. Ať se již jedná o pořízení nemovitosti, auta, počítače, TV, ledničky atp. - vše je u nás považováno téměř za luxus a lidi si musí jít půjčit i na to, na co si před 89. půjčovat nemuseli. nebo si tedy jít půjčovat nemusí - nikdo je přece k tomu nenutí - mohou namítnout jistí rejpalové - ale pak mohou jít bydlet pod most nebo do jeskyně.
    Problém nastane, až tomu mladému skočí na krk padesátka, on nebude mít bydlení ještě splaceno, a pokud nebude zastávat nějaký karierní post, kde ho pro neschopnost vykopnou ještě výše, tak ho ze stávajícího místa vyhodí a před důchodem jej již nikde nezaměstnají - kromě pomocného dělňase někde na stavbě, "detektiva" v obchoďáku, řidiče kamionu se 14denní pracovní dobou v kuse a placenou jen 6 hodin denně nebo jako pokladního v HM. Z odměn za takovéto funkce však nebude schopen bydlení splácet. A k tomu by si měl penzijně spořit, být životně pojištěn, platit dětem školu ... když nebude mít nějakého bohatého sponzora ...no nejde to nějak dohromady, že ehm...

    Pokud se v republice najde byť jen mizivé procento těch, co jsou ochotni či schopni za předražené bydlení platit (ať formou hypotéky nebo tržního nájemného), ceny dolů (nebo platy nahoru) nepůjdou. I proto stačí stavět málo bytů - více jich není ani potřeba, trh to díky vysokým cenám vyřešil.

    Pokud obdobně bude např. honba za ziskem ve zdravotnictví, časem bude jakýchkoliv lékařů přebytek, protože nebudou mít koho léčit - a vypisování úmrtních listů všechny neuživí.
  • 7. 8. 2007 10:39

    Tučňák :D (neregistrovaný)
    Takový pesimismus jste musel někde študovat.:D

    Jsme v EU není problém se sebrat na 2 roky (pokud mám trochu zdraví v pořádku) a jít dělat např. na ropnou plošinu či vrty na blízkém východě (i se základním vzděláním a angličtinou několika měsíčního kurzu). Za tuto velmi těžkou práci (podobnou horničině) dostanete 2mil. Kč ročně.

    stačí si jen vybrat destinaci:
    http://www.oilcareers.com/content/categories/offshore.asp



    Za komunismu musel tento člověk odkroutit 2roky na vojně a nic z toho neměl. Dnes si může odkroutit 2roky pro araby a vydělá si v pohodě na start do života.

    Žít se dá i za 0kč (viz. několik zbytek lidstva mimo západní civilizaci)

    S 1-3ha pole se uživíte i u nás tak jak to dodnes dělají lidé na Osoblaze i jinde. Ale z pohledu obyvatele králikáren socialismu tihle lidé přece nežijí když si nemohou zapnout každý den od 15:00 novu a dívat se na připitomělé seriály.
  • 7. 8. 2007 15:15

    Jezevec (neregistrovaný)
    Domnívám se, že nejde o pesimismus, ale o tvrdou realitu "přetrženého" hospodářství!

    Nevím, proč by občané této země měli cestovat za prací do ciziny. Nejsme snad v 19. století! Cožpak vidíte, že by z Ameriky, Německa, Francie atp. lidé hromadně vyjížděli za prací třeba k nám (vyjma nějakých opravdu machrů, co si je sem republika pozve a nebo pedofilů).
    Nehledě, že většina zemí má a bude mít pracovní omezení pro ty z východu, takže buď musíte dělat načerno nebo podřadné práce, které tam nechtějí dělat ani negři. Asi jako my tady koukáme na UKáčka, tak oni hledí na nás. Dík za takovou "rovnoprávnost".

    2 roky vojny udělalo z kluků aspoň chlapy, nebyli to takoví připosránci v růžových košilích jako dnes. Naučili se být samostatní, bez maminky.

    Nevím, jestli si představíte výměru 1-3ha pole, jak by vás to uživilo, zvláště pokud máte jistotu stále dražších vstupů, ale žádnou záruku, že to od vás někdo koupí, a za jakou cenu. Pokud nejdou na odbyt auta, zpomalí se nebo se zcela vypne linka, propustí se lidi, vypoví smlouvy dodavatelům a je to. Zjednodušeně. Zemědělská výroba na poli má cyklus půl roku a po zasetí nejde někde něco vypnout. A nezaseju-li na podzim, nejde "zasít" třeba v lednu... Se zvířaty je to podobné.
    Slepice na balkoně byste chovat nechtěl?
  • 7. 8. 2007 15:36

    hm (neregistrovaný)
    On to asi myslel s těmi 3ha jinak. Žádné zemědělství pro zisk ale pro prosté přežití. Nějak tak to alespon praktikuje jedna církev v USA.

    Žijí prakticky život 19stol. bez moderrní civilizace. A vidite i bez mobilního telefonu a televize žiji spokojený život bez stresu.

    Mnohem horší život má několik stovek milionu číňanů na venkově. Vidite i oni dokaží přežít a přitom mají nelehký ukol Budují totiž komunismus :D.

    Tzn. společnost kde se budou mít všichni velmi dobře hlavně pak straníci :D

    Tzn. řeči typu když nám nedá sociálka peníze pomřeme hlady jsou prahsprosté lži.


    PS: kdybychom 40let jako Číňani nebudovali komunismus nemuseli bychom teď vyjíždět za prací.

    Někteří nevolníci co byli v armadě zavření 2 roky dokonce stavěli v praze metro a nejen ono. Hold dneska máme ukrajince a před 20lety jsme měli na to vojáky tak jako v KLDR či ČLR.
  • 7. 8. 2007 16:58

    J. (neregistrovaný)
    Aha, takže problém s bydlením je vyřešen. Každý mladý muž, který nemá zajištěné bydlení na založení rodiny, vyjede na ropnou plošinu vydělat.

    Nebuďte včerejší! Neexistuje takový či podobný dostupný trh práce v cizině, který by tohle dokázal pojmout. To už by dnes tu ropnou plošinu měla za sebou "polovina" kluků z ČR. Dostat se tam a vydělat je dost problém.

    Jinak ale souhlasím, že lidé si svůj život především musí zařídit sami.
  • 8. 8. 2007 6:36

    Tučňák :D (neregistrovaný)
    Nikdo neřekl že tam má jít každý mladý muž. Ale z pohledu např. poláku jezdí pracovat do UK nebo Irska dost velká část populace.

    Takový trh práce existuje a jejich plno všechny státy arabského poloostrova snad kromě Jemenu a Ománu :D . Lákají pracovníky na jakékoliv pozice. Žádná omezení tam neplatí a jediný zákon je nedělat tam bordel a hlavně nechtít se tam usadit stejně to nejde.

    V UK taky nejsou pracovní omezení a věřte mi žádný brit se vám nepohrne pracovat v 1/2 ročních turnusech někde na pobřeží Nigerie.

    PS:

    Ale jestli vám bude stačit 22 tisíc a po pár 10 měsícu 28-30 tisíc měsíčně v ČR. (dělník se základním vzděláním). Taky není problém stačí napsat na OKD a.s. a ti vezmou kohokoliv rukama nohama do ražby. Už dnes musí svážet slováky a poláky ze 100-200km vzdálenosti. A přitom jde o velmi dobřeplacenou práci.
  • 31. 8. 2007 16:32

    anonymní
    To by mě zajímalo kde jste přišel na těch 28-30 tisíc Kč. I těch 22 tisíc v OKD není běžných... pokud se teda bavíme o čistých příjmech
  • 9. 8. 2007 17:53

    Pavel (neregistrovaný)
    Jenom tak mimochodem, delal tu uz nekdo na ropne plosine? Za bourky, ruce rozedrane a polite ropou, spatne jidlo, minimalni spanek, vypary, rachot....za dva roky ses mrtvej. A kdyz ne za dva roky, tak ti to tak pocucha zdravi, ze ten vydelek casem vlozis do nemocenske...take to neni reseni a dobre uz vubec ne.
  • 8. 8. 2007 3:00

    jediný pravý jezevec (neregistrovaný)
    Opakování matka moudrosti, žeáno
    Takže: Průměrný měsíční plat byl roku 1965 pouhých 1.493,- korun hrubého, zatímco v roce 2003, z kterého jsou zatím poslední kompletní statistické údaje už 16.917,- Kč a letos už průměrná mzda v Česku přeskočila hranici 18 tisíc. Průměrný plat byl v roce 2003 více než jedenáctkrát (přesně 11,3x) vyšší než před čtyřiceti lety. Stejným číslem jsme proto vynásobili některé tehdejší ceny….
    Kilo kávy v roce 1965 stálo 180,- korun, což po přepočtení k dnešnímu průměrnému platu odpovídá 2.040,- korunám! Ve skutečnosti je to dnes ale pouhých 67,50 Kč! Tehdejší ceny by dnes vypadaly v obchodech takto: Chléb 29,50 Kč (skutečná dnešní cena je 15,60 Kč), mouka 36,- Kč (skutečná dnes 9,- Kč), eidam 215,- Kč (skutečná dnes 109,- Kč), litr bílého vína 193,- Kč (skutečná dnes 61,50 Kč). Lahvové pivo 1,40 Kčs, dnes by tedy vyšlo na 16,- korun, v obchodech ho přitom v průměru pořídíte o polovinu levněji za 8,- Kč. Rum za 65,- korun, což odpovídá dnešním 477,- Kč. Za tuhle sumu už dnes pořídíte láhev hodně, ale hodně kvalitní whisky. Tříplotnový sporák stál 2.880,- korun, což je dnešních 32.633,- Kč. V obchodě přitom v současnosti za kombinovaný čtyřplotýnkový spotřebič vydáte jen něco málo přes 10 tisíc. Velmi podobné je to s chladničkou. Tehdy stála 2.400,- korun a měla objem 60 litrů. To je po přepočítání 27.194,- Kč. Pořádnou chladničku o objemu 220 litrů teď ale koupíte už za 9 tisíc. Ještě zajímavější výsledek dostaneme u televize. Tehdy vyšla černobílá na 3.800,- korun, tedy dnešních 43.057,- Kč. Dnes velkou barevnou televizi koupíte v průměru za 8.312,- Kč. Mimochodem: barevnou televizi jste si až v roce 1985 mohli pořídit za 15.200,- Kčs. Po přepočtu k současným platům by její cena činila skoro 90 tisíc! Embéčko, tedy Škoda 1000 MB, stálo jen 45.600,- Kčs! Jenže po přepočtu cena vychází na 516.688,- Kč! Za to dnes v pohodě koupíte Mercedes typu A a nebo dvě průměrně vybavené Škody Fabie.
  • 8. 8. 2007 10:09

    J. (neregistrovaný)
    Právě že dneska je všechno vcelku v pohodě. Potraviny: velký výběr v cenách i kvalitách. Elektronika: směšné ceny. Auto: s trochou snahy se dá v bazaru sehnat fakt levně, navíc docela dobře se lze obejít bez něj, veřejná doprava na většině území funguje dobře. Zdravotnictví: přes všechny nářky je dnes samozřejmě dál než v roce 1965... (To vše myslím v průměru, jistě by se našly výjimky.)

    Ovšem velice bolavým místem zůstává to bydlení. Nevím, jak to bylo v roce 1965 a ono je to vlastně jedno. Můžeme srovnávat, třeba to tehdy bylo horší, nebo lepší - no ale co z toho vyvodíme?
    Podstatná je současná realita a tou je, že se velké množství lidí v republice nemá šanci dostat k bydlení, protože ceny komerčních nájmů nebo bytů v OV jsou velmi vysoké. Leckdy jen prostý nájem / splátka hypotéky převyšuje celý čistý příjem mladé rodiny.

    A můžeme diskutovat o tom, kdo za to může. Já mám třeba příbuzného, mladej kluk, manželka, miminko. A on je vyučenej, ale je to prostě trdlo a tak dělá za pár šupů ve fabrice u pásu. Tudíž bydlí s rodiči a tísní se tak 5 lidí v miniaturním bytu. Nikdy si nepořídí nic jiného, nemají na to. Ano, může si za to sám - být chytřejší či pracovitější, může si zařídit vlastní živnost v rámci svého řemesla. OK, OK - ale hádejte, KOHO asi bude volit? A to mě tak trochu děsí.
  • 8. 8. 2007 12:00

    jezevec II. (neregistrovaný)
    Statistický úřad je pobočkou ODS a nemůže přece přiznat, že ceny tu letí závratným tempem vzhůru a u platů je tendence je ještě snižovat."
    Nepoužívejte proto takovéto nesmysly statistiků. Ono dle s. Julínka také vycházelo, že si občan "v průměru" doplatí o 150,- ročně víc za léky. Vezmu-li v úvahu, že z deseti lidí průměru bude jeden nemocný, tak ten jeden pak bude doplácet místo 150,- 1500,-!!! Já osobně užívám běžně jedny léky, na které jsem doplácel 16,- za balení - nyní je doplatek 43,-. U podobného léku s možností záměny s kdysi ještě menším doplatkem je nyní doplatek 74,-. Takže těch 150,- navíc nemohlo být myšleno za rok, ale za měsíc !!! Dobrá, s. Julínek uváděl, že se doplatky zvýší, aby ti vážně nemocní nemuseli tolik platit. V rodině máme závažně nemocné dítě léčené ve FN Motol. Léky, které užívá a bude muset užívat dokud nezemře a které nejdou jen tak "prohodit" s jinými, mají doplatky stejné nebo vyšší než socdemáků. Např. u jednoho dosud individuálně dováženého a hrazeného je nyní po registraci léku v ČR doplatek přes 2000,-. A limit maximáoních plateb za rok původně avizovaný 3000, pak 5000 a více se nějak nekoná. Takže v rámci rodinného rozpočtu jde jednoznačně o navýšení za naše platby do zdravotnictví, přesto, že bylo slibováno něco jiného. A až k tomu ještě přičteme zamýšlené reformní poplatky za recepty, návštěvy specialistů... to se nedoplatíme.

    Co uvádíte Jediný pravý jezevče, tak to je jen výběr některých cen. Kávu k životu nepotřebuji, a její láce vede ke zvýšenému pití kávy, což se odráží ve zhoršování zdravotního stavu.
    Kubík vody stál 60 haléřů a dnes po slavné privatizaci monopolní vodárny 50Kč nebo už ještě více? Všude, když zdražují, tak uvádějí, že zdražují o inflaci. Zdražuje se minimálně o 10 %, přitom modří statistikové uvádí inflaci mezi 2 a 3 %. To jsou rozpory, že ehm ... A ostatní výdaje související s bydlením? Televizi si opravdu nekupuji každý rok, tak je mi jedno, že dnes nestojí 90 tisíc. Ale vlastně taky ji za ty peníze seženete! "Trochu se změnil spotřební koš. Zboží dlouhodobé spotřeby někdy "zlevnilo", zboží každodenní potřeby naopak vylétlo. A je možné, že některé ceny již brzy poposkočí na úroveň, kterou tady teoriticky vypočítáváte, koli že by to mělo stát, ale zatím nestojí (zvýšení DPH, neúroda, direktiva EU omezující produkci některých komodit ...).
    Co si pamatuji, tak litr mléka stál 2 Kčs, nyní je to 15 a více. Noviny za 0,50 Kčs, dnes? Nanuk Míša s pravou čokoládovou polevou za 0,50 Kčs, dnes se světlou polevovou náhražkou 8 - 9 Kč. Nebudu zdůrazňovat, že dnes řada výrobků je nastavována chemickými nahrážkami, tzv. "éčky". Kdo bude chtít rýpat, že i v minulosti se éčka používala, tak za socialismu nebyl na dovoz takových sraček dostatek tzv. devizových prostředků (koruna nebyla volně směnitelná s cizí měnou) a proto se nepoužívaly. Platily rovněž přísnější hygienické a zdravotní normy, které byly po převratu pod nátlakem silných lobistických zahraničních řetězců zrušeny, a tak není divu, že po konzumaci "špekáčků" za 39 a slovenského točeného za 29 vychcípáme brzy na raka.

    Co se týče vašich údajů o nových autech - není problém sehnat Fabii za půl milionu, nechcete-li ji mít v základní výbavě s řidítky a s petrolejovými světly. Za 258 344,- neseženu Fabii průměrně, ale jen spartánsky vybavenou! Dnešní prostorný showroom bych klidně oželel (jakož i mramorové paláce bank), kdybych si mohl obstojné nové auto koupit třebas za polovic (jakož i mnozí další nepodnikatelé jezdící v - průměrně - 13 let starém šrotu většinou dovezeném sem ze šrotovišť západu) /5x nižší mzda než v cizině, ceny u nás téměř stejné nebo i vyšší!!!/. Právě cena Favoritů zde byla neúměrně vytažena během několika málo dní po převratu z 89 tisíc na více než 130 tisíc, a to při zachování stávajících, mizerných užitkových vlastností. Když tohle udělal Gottwald, byla to měnová reforma. Když to udělali Očekávatelé Funkcí, bylo to "přetržené hospodářství". Až časem, na čtvrtmilionové hranici, tam dodali enderáci katalyzátor.

    Ve svém příspěvku z 22.4., z něhož kopírujete "opakování je matka moudrosti" uvádíte i , že "Dvoulůžkový pokoj bez koupelny stál v hotelu kategorie "B" 38,- korun za noc, tedy "dnešních" 431,- Kč". Pokoj za dnešních 431,- bych sehnal tak leda v Horních dolních Kotěhůlkách, nebo v nějakém pozůstatku odborových rekračních zařízení - jinde samozřejmě stojí podstatně více. A co byty ? Před revolucí cca 35.000 za 3+1 na sídlišti. Dnes takový byt stojí kolem cca 2,5 mega. Alespoň v Praze. Záleží samozřejmě kde to je. Nový byt, který není z panelu, stojí tak kolem 26-35 tis. za m2. To je u bytu kolem 60 m2 cena 1.560-2.100 tis. A teď porovnáme platy: Tenkrát byl průměrný plat cca 2100 Kč, tj. na byt si člověk našetřil za necelých 17 měsíců. Dnes je průměrný plat cca 20.000, tj na byt za 2100 tis. si našetříte za 105 měsíců. To je už pořádný rozdíl. Ale i když vezmu levnější byt, garsonku, která v Praze stojí kolem 1.200 tis Kč, tak na ní budete šetřit 60 měsíců. Bytová výstavba byla rozhodně před r. 1989 dostupnější, o čemž hovoří jasně a nevyvratitelně čísla nově započatých nebo dokončených staveb před 89. a nyní. A jak tady někdo uvádí: na dům 142 m2 + auto Ford Fiesta + kuchyň - cena kompletu 74.999,- €. při kurzu kolem 28 CZK, vychází to tedy na 2,1 milionu - Němec uvedené pořídí za (u průměrné mzdy 2 860 euro) 26,22 měsíců. U nás při teoretické ceně 2,1 milionu a průměrné mzdě kolem 20 tisíc vychází pořízení už na 105 měsíců!
    V dnešní Mladé frontě píší o pražských Holešovicích: Ještě před třemi čtyřmi lety byl podle realitních odborníků průměr ve starší zástavbě pětatřicet tisíc za metr čtvereční. Dnes lidé platí až padesát tisíc korun za metr čtvereční za zrekonstruovaný byt ve staré zástavbě. Byt před rekonstrukcí srazí cenu o pouhých pět tisíc korun na metr čtvereční. A v novostavbě se ceny šplhají na šedesát až osmdesát tisíc korun za metr čtvereční.
    Důležitá je dostupnost bydlení, kdy zjišťujeme, že na bydlení děláme neúměrně dlouho. Dům 142 m2 + auto Ford Fiesta + kuchyň - cena kompletu 74.999,- €. Euro je kolem 28 CZK, vychází to tedy na 2,1 milionu. U nás se to za ty peníze ani nepostaví, natož k tomu ještě auto a kuchyň ... A u nás je ještě nižší sazba DPH. Němec uvedené pořídí za (u průměrné mzdy 2 860 euro) 26,22 měsíců. U nás při teoretické ceně 2,1 milionu a průměrné mzdě kolem 20 tisíc vychází pořízení už na 105 měsíců! V praxi bude u nás ovšem cena ještě vyšší, kvalita stavby mizernější a tím pádem ještě delší doba na pořízení a zaplacení.

    A všiml jsem si, že vycházíte z údajů roku 1965 a 2003! Ale lidi zajímá hlavně doba před převratem - tedy kolem r. 1989 a současnost 2007 - a to už byla situace jiná! Zrovna tak by bylá jiná i dnes, bez vykořisťovatelské pomoci soudruhů z ODS, kteří republiku rozkradli či levně prodali. Možná by tady nebylo tolik západního zboží, které sem ovšem tehdejší režim chtěl dovážet, ale bylo mu v tom bráněno administrativními omezeními ze Západu (vše se tenkrát točilo kolem vyspělých technologií zneužitelných vojenskou mocí, a proto západ nedovolal dovoz zboží ani pro civily). Na druhou stranu jsme řadu věcí uměli vyrobit, a nemuseli je dovážet v nyní předražené podobě z ciziny, a zdejší lidi by měli práci ... Řada výrobků byla navíc kvalitnější než dnes. Nábytek vám vydržel, neupadly vám dvířka nebo se neodlepovala dýha - vlastně dnes se dýha takřka vůbec nepoužívá - místo ní nějaký papírový dezén neopatřený lakem, takže při nejbližším luxování uděláte do "nábytku" vrypy od hadice či hubice

    Pokud se podíváte do dneších diskontů, jak se lidi pídí po tom nejlevnějším, co trh nabízí (jedná se o haléře či koruny v rozdílech cen), asi to nebude s koupěschopností (a tím i stavem naší ekonomiky) tak růžové ...

    Modrou statistikou můžete oblbovat dnešní děti na základních školách, ale ne pamětníky, kteří 89. pamatují. Jistě je i řada věcí, které tenkrát neklapaly, ale dějiny v cenách nepřepisujte! Změnila se struktura výdajů!!!
  • 8. 8. 2007 13:05

    jediný pravý jezevec (neregistrovaný)
    Ceny bydlení jsou samozřejmě neporovnatelné, nejen proto jsem to vynechal. Pokud komunisti nakradli tisíce bytů a domů a rozdávali je svým věrným zadáčo, a dalším statisícům nájemních bytů nasadili úmyslně nízké nájemné tak aby domácí donutili "darovat" takto neufinancovatelný majetek státu - pak samozřejmě můžete nasadit ceny jaké chcete, ale mají nulovou vypovídací hodnotu. Stejně jako voda regulovaná státem (a jedovatá).
  • 9. 8. 2007 15:00

    anonymní
    Komunisti tisíce bytů nenakradli, ale postavili!
    Naopak, nakradli si Očekávatelé Funkcí a nástupnická ODS, když už byty jednou zaplacené v nájmech znovu prodávala.

    Spotřebiteli - platícímu občanovi je celkem jedno, jestli byla voda regulovaná státem. Důležité pro něj bylo, že byla levná a mohl se vykoupat i v teplé vodě, kdy chtěl a ne jako dnes koupání celé rodiny jednou týdně, nejdřív děti, pak matka, potom otec a jinak se sprchovat stylem vypnout vodu - namydlit se - opláchnout se nebo kdo má tu možnost, tak v práci. Kdyby díky šetření s vodou byla voda opravdu levná, jak nám po převratu nastiňoval jeden "přední" ekonom s knírkem (splachování WC pitnou vodou je nevídaný luxus, na podobné účely se zavede i užitková voda ..), ale opak je pravdou.

    Vy jste měl vodu regulovanou státem jedovatou? Že ještě žijete? Co já vím, tak řada zdravotních a hygienických norem byla naopak před 89. tvrdších a díky nátlaku lobistů ze zápaních monopolních gigantů se tu řada norem změkčovala k neprospěchu spotřebitelů ...
  • 8. 8. 2007 15:47

    anonymní
    Kdybyste méně psal a více přemýšlel, bylo by to užitečné pro obě strany, které by ušetřily čas.
    Pár detailů jako mléko, co stávalo 2Kčs (modré), dnes stojí 8-14Kč (pro zajímavost - my kupujeme za 10Kč přímo od sedláka čerstvě nadojené), čili opět méně, než by bylo v přepočtu, noviny jakbysmet.
    Co se týče bytů, tak jednak šlo o silně státem dotovanou oblast a druhak 35 tisíc nebyla cena bytu, ale něco jako "akontace", byt se splácel formou anuity (dodnes je řada komunistických bytů zatížená několikasettisícovou anuitou).

    Velmi dobře si pamatuji, jak naše pětičlená rodina bydlící v 2+kk (ne, nejsme cikáni :-) nemohla sehnat byt, protože na ty s akontací 35 tisíc byly desetileté pořadníky, kam se běžný člověk neměl moc šanci dostat. Nakonec se to rodičům povedlo díky kontaktům a úplatkům, že v roce 86 se dostali do pořadníku a v roce 89 na jaře jsme se mohli stěhovat. Takže prosím nemalujte situaci růžově - pro komunisty a jejich noshledy neschopné uživit se vlastní hlavou či rukama logicky byla situace tehdy lepší, ale pro běžný lid to vyšlo tak nastejno.

    K té vaší koupěschopnosti - ano, debilní spoluobčané kupují nejlevnější potraviny, avšak nikoliv proto, že na lepší nemají, ale proto, že si myslí, jak zkušeně ušetří, když namísto salámu za 130Kč koupí salám za 30Kč/kg. A peníze, co jim zbudou, nacpou do auta, elektroniky nebo dovolené.

    K nábytku - je zcela evidentní, že vůbec nevíte, o čem mluvíte. Když jsme si kupovali nové skříně, byli jsme ochotni připlatit si (a to dost) za dýhu namísto toho "papírového dezénu neopatřeného lakem". Když nám to prodávající vymlouval, že za o 30% vyšší cenu získáme dýhu, která časem vybledne, je měkká a tudíž náchylná k vrypům, které uvádíte, rozhodili jsme sítě a zjistili jsme, že ti, co dýhu mají, uvedené problémy opravdu zaznamenali. Takže není pravda to, že dýha by byla méně náchylná k vrypům, ba naopak.

    Jestli to všeho, o čem píšete, vidíte podobně dobře, tak to potěš.
  • 6. 8. 2007 16:06

    anonymní
    "Byty se stavějí tempem připomínající vrcholnou etapu socialistického budování panelových sídlišť ..." - tak to je tedy síla toto tvrdit. Možná to bude platit o Praze, ale už ne o zbytku republiky. Nedávno jsem někde četl statistiku, která říkala pravý opak - bytů se staví čím dál tím méně - hlavně ve srovnání s obdobím před r. 1989 (možno ještě rozpitvávat, zda se to týká bytů nově rozestavěných či dokončených - ale to už je detail).
    Všeobecně se bytů staví málo, a to umožňuje růst jejich cen neúměrný výdělkům v této zemi. Nové byty jsou navíc nekvalitně zhotovené, z hlediska projektu mnohdy nesplňují požadavky na současné bydlení. Po výstavbě firma většinou zkrachuje, takže nedodělky a nekvalitu není kde reklamovat a bydlící je musí odstranit na své náklady.

    Dále je nedostatek bydlení vyvolán uměle též tím, že mnozí, co nevědí kam s penězi, se kupují byty jako investici a v těch bytech pak nikdo nebydlí (nedávno psali v HN o tom, jak někde v Praze v celém komplexu bydlí jedna rodina a zbytek je sice prodán, ale nikdo tam nebydlí). A na druhou stranu se začínají tísnit v 3 + 1 tři generace, protože z průměrných platů a vzhledem k obrovské inflaci se tady na bydlení odpovídající dnešním nárokům ( 8 + 1 s vodotrsyskem nikdo nepožaduje jako standard) nedá poctivě dosáhnout. Nebudu se divit, když jednou některým rupnou nervy - jak tady někdo naznačuje - a udělají nesametově 1948.

    Důležitá je dostupnost bydlení, kdy zjišťujeme, že na bydlení děláme neúměrně dlouho Tuhle se mi dostal do rukou leták německého bau řetězce www.praktiker.de. Nabízejí zde patrový dům Family 142 m2 + auto Ford Fiesta + kuchyň - cena kompletu 74.999,- €. Euro je kolem 28 CZK, vychází to tedy na 2,1 milionu. U nás se to za ty peníze ani nepostaví, natož k tomu ještě auto a kuchyň ... A u nás je ještě nižší sazba DPH. Němec uvedené pořídí za (u průměrné mzdy 2 860 euro) 26,22 měsíců. U nás při teoretické ceně 2,1 milionu a průměrné mzdě kolem 20 tisíc vychází pořízení už na 105 měsíců! V praxi bude u nás ovšem cena ještě vyšší, kvalita stavby mizernější a tím pádem ještě delší doba na pořízení a zaplacení.

    Říká se, že na západě je bydlení drahé. Ano, při výpočtu ODS po vzorů komunistů € za 28,- drahé je, při průměrných mzdách to u nás pořídíme za 4x déle! Nepočítáno s cenou pozemku a počítáno v hrubých mzdách, ceny zboží jsou ovšem v "čistém".

    Tak by se dalo pokračovat s potravinami, oblečením, energiemi ...

    Samotnou kapitalou zůstává prodej předražených paneláků z minulého století, o kterých se s. Havel vyjádřil jako o předpotopních králíkárnách. Že doposud nic levnějšího a dostupného pro š i r o k é masy obyvatel nevymyslel? Nevadí. Kritizovat dovede každý, ale udělat s tím něco k lepšímu, to už dovede málokdo. U nás se prodávají paneláky už za 2 skoro mega, a to v původním stavu, a většinou buď přízemí nebo poslední patro, a 4poschoďové snad vždy bez výtahu. Nejde o Prahu.
  • 6. 8. 2007 17:03

    Hans (neregistrovaný)
    Pravda se ukaze az skonci fixace kratkodobych hypotek na 1-3roky. Celkem to vidím na růst cca o 1,5% - 2% na konci roku (pro ty co mají sazby kolem 3,00%)
    Což už při hypotéce 2,5 mio. na 25 let na měsíční splátce hodí 2,5 - 3 tisíce. To už nebude pár stovek.....

    Další efekt na růst sazeb bude mít plánované zrušení státní podpory hypotéčních zástavních listů a snížení podpory přes daňový odpočet u osob s platy cca 25 000, v roce 2008 (+osobně předpokládám další růst sazeb na finančním trhu min. 0,5).

    Čas ukáže, jestli to na některé lidi nebude moc... Pak by mohlo přijít tvrdé vystřízlivění a k částečnému poklesu ceny.
  • 6. 8. 2007 20:43

    J. (neregistrovaný)
    Jenže 2,5 mio si ti nejchudší dlužníci nebrali. A zatím ceny nemovitostí v průměru rostly. A uběhlo několik let a oni spláceli a jejich dluh je dnes nižší. Pokud tohle všechno sečtete, tak v nejhorším lze nemovitost prodat a pořídil menší. Před lety kupovaná nemovitost za 2,5 mio tuhle rezervu dává...

    Neboli: ten příklad jste si hodně upravil, tak aby vám to vyšlo zajímavější.

    Ale jinak vcelku souhlasím: hodně lidí má růžové brýle. Nic proti hypotékám. Ale někdy ti lidé, zadlužení na celý svůj produktivní život, vypadají přímo ŠŤASTNÍ a jsou přímo nadšeni tím, že tu svou hypotéku mají. A to je asi trochu zbytečná radost.
  • 6. 8. 2007 21:36

    hm (neregistrovaný)
    Ono to vypadá spíše tak že Maruš přijde z obchodu domu a říká :

    Franto víš že si Škopková vzala hypotéku aby mohli mladým přistavět. Říkala její švigra, která do toho vidí, že je to dneska strašně výhodné.

    Fakt jo, Toš to musíme taky. Kolik si vezmem?

    Maruš říkala že maji 500 000kč.

    Toš to my musíme aspoň 700 tísíc. Aspoň bude na plastová okna.

    Tak víš co ja zítra zavolám té její švigře a ona nám už všechno zařídí i domů k nám přijde a do měsíce prý máme peníze.


    ----------------------------------
    No a pointu jistě znáte příjde agentka agenta agenta podepíše pro agenta velmi výhodnou hypotéku.

    A co hůře dotyční pak mnohdy ani neví co vlastně podepsali, co s těmi penezi udělají atd. Většinou si za ně zčásti koupí místo bydlení plno serepetiček typu nové auto mobily, plazmové televize atd. Jen aby trumfli nějakého souseda nebo příbuzného.
  • 7. 8. 2007 10:21

    J. (neregistrovaný)
    Hypotéku přece nelze čerpat na auto nebo mobil. Čerpá se proti fakturám a ty musí být na bydlení. (Pomíjím teď speciální typy hypoték nebo úvěrový podvod - ani jedno není významně zastoupeno v celkovém množství.)
  • 7. 8. 2007 10:51

    Tučňák :D (neregistrovaný)
    Ale lze není problém napsat fakturu i na věci které neodeberete.

    Nebo odebírat naprosto odlišné věci co jsou na fakturach. Proč myslíte že je v některých obchodech s průmyslovým zbožím i alkohol.

    Klidně vám prodavač napíše že jste koupil hřebíky ale odnesete si 1/2 becherovky nebo cigarety.



    V praní peněz jsou české stavební firmy experti.
  • 7. 8. 2007 16:48

    J. (neregistrovaný)
    Ano, proto jsem také napsal:

    "(Pomíjím teď speciální typy hypoték nebo _úvěrový podvod_ - ani jedno není významně zastoupeno v celkovém množství.)"
  • 7. 8. 2007 10:55

    Tučňák :D (neregistrovaný)
    Nebo proč myslíte že se každý pumpař ptá zákazníka jestli chce daňový doklad k odběru benzínu :D

    Žeby šetřil papírem tím to asi nebude.

    Následně tento papírek prodá podnikateli ze např. 1/10 jeho ceny.
  • 8. 8. 2007 7:08

    anonymní
    Máte pravdu,
    manželka u soukromníka na základě účtenek z místní čerpačky pak rozepisuje jízdy pro 5 aut, která jezdí ve firmě pro soukromou potřebu členů rodiny majitele. To se to pak podniká a vyrábí draze.
    Když má knihu dopsanou, řekne jí přítelkyně majtele: hm, na Černém mostě vaří vynikající kávu - zajeďte se tam někdy, je fakt vynikající. K tomu možná Ikea a multiplex. A manželka za dva dny vymýšlí, kam 140 tam a 140 zpátky "napasovat". Nebo v Makru koupí dva šroubečky a už je z toho "legální" pracovní cesta. Obdobně to vypadá s hajzpapírem, pracími a úklidovými prostředky, spotřební elektronikou, sekačkou, nábytkem, občerstevním ...
    Fingovat hypotéku zatím nepotřebovali - staví se z peněz firmy tak, že stávající objekty firmy se "opravují" - sice na jiné adrese. Aby se neřeklo, tak občas nějakou menší fakturu uhradí ze svého, aby nemovitost za X milionů nevyšla papírově na 50 tisíc.
  • 8. 8. 2007 8:56

    anonymní
    Z vašeho příspěvku cítím určitou hořkost. Uvědomte si ale, že oni si těch X milionů na nemovitost musí vydělat tak jako tak, jediný rozdíl je, že kdyby státu odevzdali výpalné (daně), zbyla by jim polovina.
  • 8. 8. 2007 10:05

    Tučňák :D (neregistrovaný)
    Ale tady jde o zákony a o rovnost mezi lidmi.

    Jde o to že jako podnikatel můžu klidně podvádět stát na daních. A přitom to není zas tak nelegální když se to zapíše do správné kolonky v účetnictví.

    Zato zaměstnanec s přijmem pouze od zaměstnavatele toto provádět nemůže.


    Jde o to že stát buzeruje daněma a přitom si nekontroluje jejich výběr a vlastně si ho ještě stěžuje spoustou nelogických vyjímek.
  • 9. 8. 2007 13:23

    anonymní
    Můj příspěvek není hořkostí. Jde jen o to nastavit všem stranám obdobné podmínky. Zaměstnanec má strženy srážky ze mzdy. a nikdo se jej neptá, zda nepotřebuje nové auto, nový komp ... Podnikatel si na to jednoduše nakrade - provede daňovou optimalizaci. Netvrdím, že každý, ale snad nebudete slepý a vidíte, co se kolem nás děje za přispění polistopadových zákonů. A že se pak někde nedostává potřebných peněz - tak ODS vymyslí zdanění tuzemského vína.
    Oněch X milonů na nemovitost si rověnž nakradl. Ochudil státní pokladnu. Vím, že platit daně není in, ale třeba díky daním jsou okolní státy na tom podstatně lépe než my. Ať jsou to silnice v prefektním stavu, krásné školy, bezpečnost občanů, veřejná hromadná doprava ... U nás na nic nejsou peníze a jen dožíváme z toho, co nám tu zanechala předlistopadová vláda. Bohužel, pro modré fanatiky to asi nebude příjemné konstatování. Jen si vemte, kolik škol a školek bylo zrušeno. A kolik se jich postavilo nových? Flikují se opravami staré nevyhovující budovy. Ty, které jsou vyhovující, tak se zgenerálkují, aby se vzápětí "výhodně " prodaly některému příbuznému z radnice. Paradoxem je, že i přes demograficky očekáváné silné ročníky potomků "Husákových dětí" pokračuje rušení dále, a za 2 roky se objeví Amerika s tím, že stávající kapacita nestačí. A za ty peníze, za které byla stávající "nadkapacita" prodána, se na nic nového nedosáhne. Nikdo nedokáže naplánovat, co bude za dva roky?

    Paradoxem je, že mnozí podnikatelé žádají po státu nemalé úlevy a dotace. A že právě ty dotace jsou přerozdělené peníze vybrané jako daně, to nikdo neví? A když nějakou dotaci nedostanou, to se pak rozčilují, jaký že to bordel tady panuje... Chtěli by socialismus pro sebe, a kapitalismus pro své otroky.
  • 9. 8. 2007 13:33

    anonymní
    Pletete se v tom, že u nás nic není, protože nejsou peníze. Peníze jsou, ale naše vlády (bez ohledu na to, zda vámi nenáviděná ODS nebo milovaná ČSSD) hlavně hrabou, takže třeba proto máme při stavbách dálnice nejvyšší ceny za 1km v celé Evropě a to přesto, že krajina u nás zdaleka není tak divoká jako třeba ve Skandinávii (tunely apod.).
    Můžete si být jist, že čím víc by se vybralo, tím víc by se akorát nakradlo.

    Pokud vím, tak o dotace dost nevybíravě "žádají" jezeďáci a ti samí pak halasně řvou, když nedostanou. Letos se neurodilo, chceme dotace na kompenzaci. Jindy zase: letos se urodilo moc, trh platí nízké ceny, chceme dotace na kompenzaci.
    Neznám jinou podnikatelskou skupinu podobně neomalenou, snad ještě doktory, to je taky sebranka... Jinak mám pocit, že jste dost vedle.
  • 9. 8. 2007 14:48

    anonymní
    Podívejte se na Ministerstvo financí - databáze CEDR - tam jsou veřejně přístupné informace, komu jsou dotace poskytovány. Bohužel je tam možná jen třetina všech poskytnutých dotací.

    Zemědělství je dost problém - stát, který není soběstačný v potravinách a nemá jinou lukrativní komoditu na vývoz (např. ropu) ten jako by nebyl. Vím, že tu jsou od r. 1989 tendence zašlapat zemědělství víceméně do země, což se Očekávatelům Funkcí a nástupnické ODS víceméně podařilo. Pokud však bude neúroda několik let po sobě, ceny neúměrně vzrostou a opět to odskáčou lidé s průměrnými a podprůměrnými příjmy. Již nyní jsme svědky stesků, že toho či onoho je v Evropě málo a že je tedy nutno zdražovat. Mléčné výrobky, tuhle psali o lihovarech, že nemají z čeho pálit, protože se pěstuje díky direktivitám EU méně cukrovky. Pečivo bude dražší, protože se pěstuje málo obilí nebo je neúroda. Oleje bude málo, protože půjde na výrobu bionafty. Jídlo chudých - brambory - taky budou dražší ...

    I když se nám ODS snaží namluvit, že dotace poskytované našim zemědělcům jsou na obdobné výši jako u těch západních, není to vždy pravda. Zemědělství si mnozí představují jako perpetum mobile: vstupy za stotisíc, cena výsledného produktu desettisíc. Spotřebitelům by se to sice líbilo, ale asi to tak nejde donekonečna. V bance vám taky nedají úrok z vkladu 5 %, i když inflace je okolo 2 %. Dají vám 0,5 % a ještě zaplatíte poplatek za vedení vkladového produktu. Škodovku vám taky neprodají za stotisíc, i když díky levné pracovní síle čechů, poláků a slováků by nemusela stát čtvrt milionu ...
  • 10. 8. 2007 8:05

    Q (neregistrovaný)
    Pokud sledujete sdělovací prostředky a je v něm něčeho kritika, vždy to končí posteskem: nejsou peníze. Před rokem na stejnou věc dostali více, příští rok ještě méně. Přitom inflace jde mílovými kroky...
    U nás (nežiji v Praze) máme spoustu pozůstatků před 1989. Např. silnice 2. a 3. tř. mají stále původní, IKS krát záplatovaný povrch. Doporučoval bych škodovce, aby si u nás zřídila zkušební polygon, aby věděli, jaké kostitřasy vyrábějí. Na školách nemají na WC u kabinek dveře, protože je někdo někdy poškodil. Teplá voda ve třídách či na WC - opět utopie. Když vidím, jak se v Praze na školách dávají hromadně pákové baterie, protože to prý stanoví nějaký předpis, ale u nás nejsou peníze, tak hold budeme jak v Rusku - tam prý mají jednotlivé mísy taky odděleny jen nějakými zástěnami. Prý - nevím, nebyl jsem tam - jestli to nejsou jen pomluvy ... abychom odvrátili pozornost na naše vlastní problémy.
  • 8. 8. 2007 9:57

    J. (neregistrovaný)
    Jakou má prosím souvislost fakt, že podnikatelé se snaží uplatňovat soukromé náklady do daňového odpúočtu firmy, s článkem o bublinách na realitním trhu? Sám jste napsal, že ti lidé ani nemají hypotéku... Za chvíli tady nějaký podnikatel napíše, že jemu zase zaměstnanci kradou naftu z nádrže náklaďálu a diskuze se dostane někam úplně jinam. Držme se tématu.
  • 9. 8. 2007 7:05

    Tučňák :D (neregistrovaný)
    Pointa je v tom že bankám stačí k hypotéce papírky (faktury) nikdo nebude ověřovat jestli těch 30 kubíku betonu z faktury skončilo na vaší stavbě.
  • 10. 8. 2007 0:31

    jezevec (neregistrovaný)
    nad argumentem že "komunisti byty nekradli, ale stavěli", jsem speechless.
    poohlédněte se při krevním roboru po spirochetách, třeba se to dá ještě zachránit.
  • 10. 8. 2007 7:28

    anonymní
    Kéž by jste zůstal speechless furt,i bez roboru:)))))))))))))))
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).