Mám ve svém okolí jiný příklad: freelancer, roční příjem tak 2.5M, náklady malé (mobil, notebook).
Doposud mu těch 0.5M nad paušál nestálo za to to řešit.
1.5M nad paušál již ano.
A řešení zvažuje toto:
1+1M na živnost s paušálem + spolupracující osoba
0.5M do nově založeného SRO (některé příjmy přesměruje tam) a pokud možno i 0.5M nákladů tam (koupí si slušné auto i když doteď mu stačilo staré malé, občas výlet na konferenci do Číny či Kalifornie, atd...). SRO má jiný předmět podnikání (údržba toho, co vytvoří OSVČ) a adekvátně odlišné smlouvy s klienty.
Nějaké připomínky a rady?
V článku je věcná chyba. Při přechodu z paušálních výdajů na daňovou evidenci se základ daně již od roku 2014 neupravuje o nespotřebované zásoby ani o zaplacené zálohy. Tuto nesmyslnou povinnost zrušila od 1. 1. 2014 novela daní z příjmů zákonem č. 458/2011 Sb. (část 1., čl. I, bod 72).
Dobrý den, poradí někdo?
Stávající stav obrat do 1milionu.
Paušál a vše ok.
Od 1.1.2018 budu muset být plátce DPH
Obrat 1,2 M
Chci zachovat paušál - lze to?
Chci pužít spolupacující osobu. Je to tak že rozdělím 1,2 M příjmů na 1/2 a vyjde mi to na paušál akorát. Jaký bude paušální náklad pro každého ?
60% z 600 tis každý nebo jen 300 tis každý (max 600 tis paušál)
Nebo mi někdo poraďte a to udělat a jestli opravdu spadnu do DPH i když rozdělím příjmy na 1/2.
Díky za radu
Dobrý den,
s obratem 1,2 M se stanete plátcem DPH, i když to rozdělíte se spolupracující osobou. Paušální náklady budete moci používat i pak.
Paušál se spočítá ve vašem přiznání tzn. max 600 tis. a pak se na spolupracující osobu převede část obratu a odpovídající část nákladů a v přiznání je napsáno, kolik jste na koho převedl (př. převedete 1/3 obratu + 1/3 použitých paušálních nákladů tzn. paušál pořád bude dohromady max 600 tis.).
Pěkný den
Spadnout do DPH neni rozumné zejména při takovémto obratu. Pokud budete výdaje uplatňovat paušálem nebude to výdaj pro DPH a vy zaplatíte na DPH 200 000.
Navíc povedete účetnicví pro plátce DPH a to je o něco náročnější a dražší.
Ve finále na tom budete hůř, než pokud by jste měl obrat 999 999 Kč.
Dopručuji Vám tedy přestat pracovat a nepřesáhnout onu hranici.
Pokud by jste nemohl nebo nechtěl přestat pracovat pak ne spolupracující osoba ale 2x živnostenský list. V úvahu by také přicházelo založit s.r.o.za 1 kč. Alespoň si bez rizika vyzkoušíte jaká je pakárna účetnicví a plnění dalších povinností plátce DPH. Možná že Vás ani k DPH nepřihlási a pak můžete být jako s.r.o. neplátce.
Pokud necháte zisk ve společnosti zaplatíte pouze daň z příjmů právnické osoby.
Nevím jestli Vám rozumím.
Jestli dens fakturuji 100 000 jako neplátce tak až budu plátce budu fakturovat 121 000. 21 000 odvedu a jsem pořád na svých 100 000 jako předtím.
Vést účto pro plátce si myslím také není potřeba , pokud budu uplatňovat paušální náklady.
Jen bduu dělat přiznání k dani DPH a kontrolní hlášení. Nadále povedu jen evidenci tržeb.
Nebo se mýlím ?
Babiš to má dokonale vymyšlené, zkomplikovat daňový systém tak, aby mu už ani daňoví poradci nerozuměli. Využívám v menší či větší míře tři poradce s kulatým razítkem a každý mi na stejnou otázku odpoví různě.
Děkuji za hromadu daňových výjimek, výhod a odpočtů a všeho možného.
Proč nemůže fungovat daňový systém, kde prostě spočtu zisk, vypočtu 15 % a odvedu státu daň? Nebo klidně 30 %, pokud v tom bude SP a ZP a nebudu muset podávat přiznání na 3 různé úřady.
Daň je 15 %, SP tuším 29 % a ZP asi 13 %, jak by to bylo výsledně nevím, asi by se ušetřily transakční a provozní náklady, zrušilo by se několik úřadů, takže souhrnná částku by nemusela být 45 %. Ale s 30 % jsem možná přestřelil, odhadoval jsem. Prostě celý systém je úplně zbytečně komplikovaný, neexistuje jediný racionální důvod, proč takto komplikovaně vybírat daně a ještě se stovkami výjimek, odpočtů, desítkami povinných formulářů a hlášení.
Pochopil jsem správně, že výhodnost spolupracující osoby spočívá v:
1. daních využití slevy na dani za poplatníka, pokud ji dosud neuplatňuje;
2. odvodech využití skutečnosti, že do určité hranice daňového základu (momentálně 64813) při vedlejším příjmu neplatí SP+ZP?
Pokud spolupracující osoba slevu na dani uplatňuje a zároveň na ni převedu takový podíl, že její daňový základ hranici pro placení SP+ZP přesáhne, žádné výhody tím v součtu nedosáhnu - je tomu tak? Děkuji.
Hezky napsané, když jsem začínal podnikat, tak jsem o výdajovém paušálu dost uvažoval, ale teď jsem rád, že jsem šel rovnou do daňové evidence, protože bych se to teď musel všechno učit od začátku a na to už nemám vůbec čas.